Yazdır

T.C. ESKİŞEHİR 6. İCRA DAİRESİ

2019/1479 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Eskişehir İl, Tepebaşı İlçe, Mamure Mahallesi 748 Ada, 5 Parsel, 139,11 m2 yüzölçümlü arsa niteliğindeki ana taşınmaz üzerinde 2.Kat 5 nolu bağımsız bölüm sayılı mesken cinsindeki taşınmazın olduğu bina Betonarme karkas sistemde bodrum kat, zemin kat, 3 normal kat ve çatı katlı olarak yapılmıştır. Binada asansör mevcuttur Bodrum kat otopark olarak düzenlenmiştir. Binada katlara çıkış merdivenleri ve kat sahanlıkları mermer kaplanmıştır. Kıymet takdir yapılan 3 nolu bağımsız bölüm Eracar Sokak ve Cüneyt Arkın Sokağa bakmaktadır. Bağımsız bölümün keşif anında kiracı tarafından kullanıldığı görülmüştür. Bağımsız bölüm salon, 3 adet oda, mutfak, banyo, balkon ve antreden oluşmaktadır. Mutfakta granit tezgah, suntalem dolaplar çelik eviye ve bataryası mevcuttur. Banyoda duş, klozet ve lavabo mevcuttur. Dairede salon ve odaların zemini ahşap laminant parke kaplamıştır. Islak zeminler ,banyo duvarları seramik kaplanmıştır. Daire giriş kapısı çelik kapı, diğer kapılar ahşap panel kapı ve pencereleri pvc doğrama yapılmıştır. Daire duvarları alçı sıva üzeri plastik boya ile boyanmıştır. Daire brüt 91,05 m2 dir. Daire net alanı balkonlar dahil 71,13m2 dir. Daire kalorifer ile ısıtılmaktadır. Doğalgaz yakıtlı kombi kullanılmaktadır. Ancak kombi, doğalgaz sayacı takılmamıştır. Binanın inşaat ruhsatı 05.09.2014 yılında alınmıştır. Binada yapı kullanım izin belgesi alınmamıştır. Bina çevre ve şehircilik bakanlığınca yayınlanan inşaat m2 maliyetlerini gösterir cetvele göre III sınıf B gurubu yapılardandır. Binanın yaşı ve genel durumu dikkate alındığında yıpranma oranının % 6 olduğu kanaatine varılmıştır. Bina şehir merkezine (valiliğe) kuş uçuşu yaklaşık 1235mt mesafede bulunmaktadır. Kent parka 1840 mt mesafede, Adliye sarayına 1500 m mesafede ,şehirler arası otobüs terminaline 2470 mt mesafede bulunmaktadır. Tramvay hattına , vatan caddesine şehrin ticari alanlarının yoğun olduğu bölgelere yakın mesafededir. Belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bölge genellikle orta gelir grubunda olanlara hitap etmektedir. Taşınmazın bulunduğu sokağın 2019 yılı itibarı ile arsa asgari emlak vergi değeri 338,95TL/m2 dir. Taşınmaz imar durumu, şehir merkezine mesafesi emlak vergi değeri emsal incelemesi 2.119,84TL ortalama bedel çıkması ,ancak kıymet takdiri yapılan dairenin yaşı ve özellikleri bakımından avantajlı olması, ilimizdeki inşaat sektörünün durumu , arz ve talepler dikkate alındığında serbest piyasada taşınmazın birim değerinin 2.200,00TL ve toplam satışa esas değeri 200.000,00-TL dır.
Adresi : Mamure Mahallesi Eracar Sokak No:10 Demir Apt. K:2 D:5 Tepebaşı / ESKİŞEHİR
Yüzölçümü : Daire brüt 91,05 m2 olup net alanı balkonlar dahil 71,13m2 dir.
Arsa Payı : 284/2000
İmar Durumu : 1/1000 ölçekli uygulama imar planında bitişik nizam 4 kat mesken alanına isabet etmektedir.
Kıymeti : 200.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 29/11/2019 günü 14:00 - 14:10 arası
2. Satış Günü : 30/12/2019 günü 14:00 - 14:10 arası
Satış Yeri : 6 Nolu İhale Masası - Adalet Sarayı Alt Zemin Kat ESKİŞEHİR
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,tapu alım harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, tapu satım harcı ve taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/1479 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.17/10/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.