Yazdır

T.C.BURSA19. İCRA DAİRESİ
2019/10440 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Bursa İl, Osmangazi İlçe, 2161 Ada, 26 Parsel, Elmasbahçeler Mahalle/Köy, Zemin kat, 3 nolu B.B. Taşınmazın tam hissesi,
Osmangazi Belediye Başkanlığının 06.09.2019 tarih ve E.96417 sayılı yazısında;
Elmasbahçeler Mah., 2161 Ada, 26 Parselin 1/1000 Ölçekli Elmasbahçeler Gökdere İmar Planı kapsamında H:15.50 m, bitişik nizam 5 kat konut alanında kalmakta olduğu belirtilmiş olup, yapılan incelemelerde taşınmaza ait 29.12.2009 tarih ve 718 sayılı yapı ruhsatı bulunduğu anlaşılmaktadır.
Taşınmaz Elmasbahçeler Mah., Gazlı Sok., Berma Apt. No:60 Zemin Kat D:3 Osmangazi/BURSA adresinde yer almaktadır.
Taşınmazın yer aldığı bina bitişik nizam betonarme karkas inşaat tarzında yapılmış olup 2 bodrum kat, zemin kat, 4 normal kat ve çatı kat olmak üzere toplam 7 kattan oluşmaktadır. Binanın bodrum katında dükkanları diğer katlarında mesken nitelikli daireleri bulunmakta olup binada asansör bulunmaktadır. Bina dış cephe duvar yüzeyleri sıvalı, mantolamalı ve boyalı, bina giriş kapısı demir doğramalı ve camlı, merdiven basamak ve sahanlıkları mermer kaplı, çatısı single kaplıdır.
Taşınmaz halihazırda ofis/büro olarak kullanılmakta olduğu, Dairenin ön kısmı kuzey yönüne cepheli olmakla birlikte bina girişinin sol kısmında yer almaktadır. Daire fiiliyatta antre, hol, 2 oda, salon, açık mutfak, banyo+wc'den oluşmaktadır. Dairenin giriş kapısı çelik kapılı, iç cephe duvar yüzeyleri alçı sıvalı ve saten boyalı, salonun duvar yüzeyleri duvar kağıdı kaplı, salon ve odaların zemini laminant parke, antre, hol ve mutfak zemini seramik kaplı olup odada klima bulunmaktadır. Oda kapıları ahşap desenli ve camlı, pencereleri pvc doğramalı ve ısı camlı, mutfak dolapları ahşap desenli ve kapaklı olup tezgah granit mermerdir. Islak hacimlerin (Banyo+wc) zemini ve duvarları tamamen seramik kaplı olup banyo dolabı ve duşakabin mevcuttur. Dairenin ısıtma sistemi doğalgaz kombili ve kalorifer peteklidir.Taşınmazın mimari projeleri incelendiğinde; salonun bir bölümünün komşu dairenin mutfak nişi kısmı olduğu, farklı bir odasının daireye ait mutfak nişi ile birleştirilerek büyütüldüğü ve banyo kısmının bir bölümünün açık mutfak olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Taşınmazın mimari projesi ve fiiliyattaki durumu dikkate alındığında net alanı 70,00 m², brüt alanı 85,00 m²'dir. Genellikle mesken amaçlı kullanılan bitişik nizam 4-5 katlı binaların bulunduğu bir mahallede yer alan borçluya ait taşınmaz Bursa şehir merkezine yakın konumdadır.
Arsa Payı : 143/3524
Kıymeti : 204.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Takyidattaki gibidir.
1. Satış Günü : 01/06/2020 günü 11:00 - 11:05 arası
2. Satış Günü : 01/07/2020 günü 11:00 - 11:05 arası
Satış Yeri : 1 NOLU İCRA SATIŞ ODASI - Bursa Adalet Sarayı Zemin Kat A Blok MERKEZ / BURSA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/10440 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.18/03/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.