Yazdır

T.C.MERSİN 7. İCRA DAİRESİ

2019/126 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İl, Mezitli İlçe,3154 Parsel, MEZİTLİ Mahalle/Köy, C BLOK 2. KAT 3 Nolu Bağımsız Böl. taşınmazın bulunduğu parsel ilçe merkezinde bulunan Sahil Martı Oteli'nin yaklaşık 400 m kuzeybatısında Fatih Caddesi'ne cepheli konumludur.taşınmazın yaklaşık 300 m güneyinde Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, yaklaşık 1,50 km Eskiköy Caddesi, yaklaşık 350 m doğusunda Cumhuriyet Caddesi, yaklaşık 300 m Akdeniz Caddesi ile taşınmaza yürüme mesafesinde okul, cami, sağlık ocağı, semt pazarı vb sosyal donatılar mevcuttur. Bölge belediyenin tüm imkânlarından yararlanılmakta olup, ulaşım özel ve toplu taşıma araçları ile kolaylıkla sağlanabilmektedir.Konu parsel üzerinde ayrık nizam şeklinde yapılmış A, B, C, D, E, F ve G isimleriyle isimlendirilmiş 7 bloklu site bulunmaktadır. Bloklar zemin+7 normal katlı olup, IV-A yapı grubunda inşa edilmiştir. Parselin etrafı çevre duvarları ile çevrili, güvenlikli girişli ve açık otoparklıdır. Alacak konusu edilen taşınmazın bulunduğu bloğun zemin katı boş vaziyette olup, normal katların her birinde ikişer meskenden toplam 14 bağımsız bölüm mesken bulunmaktadır. Blok giriş kapısı demir doğrama, giriş sahanlığı yer döşemeleri ile duvar hacimlerinin tamamı seramik döşeme ve kaplama, merdiven basamakları ile normal kat sahanlıkları yer döşemeleri seramik döşeme, merdiven korkulukları demir doğrama olup ortak alan duvar hacimleri kara sıva üzeri plastik boyalıdır. Blokta tek asansör ile doğalgaz tesisatı mevcuttur.Değer tespiti yapılacak C Blok, 2. Kat, 3 no.lu bağımsız bölüm MESKEN Mezitli Tapu Müdürlüğü'ndeki kat irtifakına esas onaylı mimari projesinde ve yerinde asansör çıkışlarına göre sağ, merdiven çıkışına göre sol tarafta konumlu olup doğu-batı-kuzey cephelere sahiptir. Bağımsız bölüm mesken 3 oda, salon, mutfak, banyo, lavabo+wc, antre, hol ve 2 balkon hacimlerinden oluşmaktadır. Konu taşınmazın giriş kapısı çelik panel kapı doğrama, iç kapıları amerikan panel kapı Doğrama, pencereleri sert pvc doğrama, yer döşemeleri parke döşeme, banyo ve wc yer döşemeleri ile duvar hacimlerinin tamamı seramik döşeme ve kaplama, diğer duvar hacimleri alçı sıva üzeri saten boyalı, mutfak altı ve üstü dolapları yeni ve takılı vaziyette, tavanlarda asma tavan çalışmaları mevcuttur. Taşınmaz Brüt: 132,50 m², Net: 115,75 m² hacimlidir.
Adresi : Akdeniz Mah.39609 Sk. No :26 Başaran Sitesi C Blok Kat 2 D:3 Mezitli / Mersin
Yüzölçümü : 5.752 m2
Arsa Payı : 1/92
İmar Durumu : 1/1000 Ölçekli uygulama imar planında emsal = 1.50 İnşaat yoğunluklu konut alanında olduğu tespit edilmiştir.
Kıymeti : 230.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Kaydı Gibidir
1. Satış Günü : 08/04/2020 günü 13:20 - 13:30 arası
2. Satış Günü : 06/05/2020 günü 13:20 - 13:30 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/126 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.22/02/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.