Yazdır

T.C.
TİRE İCRA DAİRESİ
2019/956 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : İzmir İli,Tire İlçesi,Cumhuriyet Mah.,Çengelalanı mevkii,1035 ada 16 parsel sayılı 500,00 m2 arsa niteliğindeki taşınmazda bulunan 4. kat 10 nolu bağımsız bölüm mesken niteliğindeki taşınmaz şehir merkezi olan orta parka 250 m mesafededir.Taşınmaz üzerinde 5 katlı tek blok bulunmaktadır.Her katta 2 daire mevcuttur.Bina 20-25 yıllık olup asansör ve çatı yoktur.Bina içinde doğalgaz hattı çekilidir. 10 nolu bağımsız bölüm 3+1 ve 110 m2 büyüklüğündedir.2 cepheli ve aydınlıktır.En üst kattadır.Isınma sobalı ,doğalgaz yoktur.Giriş kapısı ve iç kapılar ahşap,pencereler pendir. Bağımsız bölüm tabanlarının tamamı karo parke kaplıdır.Bağımsız bölümün üst kat olması ve çatının bulunmaması sebebiyle tavanlar su çekmiş ve kararmıştır ,bakımsız durumdadır.Mutfakta ve salonda balkon bulunmaktadır.Borçlunun hissesi tamdır.Adresi : Cumhuriyet Mah. Ful park Sk. No:1 D:10 Tire
Kıymeti : 150.000,00 TL KDV Oranı : %1
1. Satış Günü : 02/03/2020 günü 10:15 - 10:20 arası
2. Satış Günü : 01/04/2020 günü 10:15 - 10:20 arası
Satış Yeri : Tire Belediyesi Hizmet Bİnası Meclis ve Nikah Salonu
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/956 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.09/01/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.