Yazdır

T.C.

ESKİŞEHİR 3. İCRA DAİRESİ

2018/7782 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
İhalesi yapılacak olan taşınmazın ,
ADRESİ :
Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi Kumlubel Mahallesi Uygun Sokak ile mesut sokağın kesişiminde ve uygun sokak no 27 adresinde (ecrin apartmanı) bulunan binada 3. Kat 23 nolu B.Bölüm.
B-Tapu kaydı;
Eskişehir ili Tepebaşı ilçesi Tunalı Mahallesi 1419 ada 676 parselde kayıtlı binada 17952/426880 arsa paylı 3. Kat 23 nolu meskendir.
C-Taşınmazın özellikleri;
Taşınmaz tapuda mesken olarak tescil görmüştür. Bağımsız bölümün olduğu bina betonarme karkas sistemde bodrum, zemin ve 3 normal katlı olarak yapılmıştır. Binada bodrum kat ortak alan olup otopark olarak yapılmıştır. Zemin katta 6 adet, 1. Katta 6 adet ,2. Katta 6 adet ve 3 .katta 6 adet olmak üzere toplamda 24 adet daire mevcuttur. Binada asansör mevcuttur. Katlara çıkış merdiveni ve kat sahanlıkları mermer kaplıdır. Bina dış cephesi akrilik esaslı dış cephe boyası ile boyanmıştır.Meskenin nitelikli taşınmazın keşif anında tapu maliki tarafından kullanıldığı görülmüştür. Mesken mesut sokak cephelidir. Mesken salon, 2 adet oda, banyo ve antre mahallerinden oluşmaktadır. Dairede salon ve odaların zemini ahşap laminant parke yapılmış olup, ıslak zeminler seramik kaplanmıştır.Banyo duvarları seramik kaplanmış olup diğer duvarlar alçı sıva üzeri plastik esaslı malzeme ile boyanmıştır. Banyoda duş ve kabini, klozet ve ayaklı lavoba yapılmıştır. Mutfakta mermerit tezgah, suntalem dolap, eviye ve eviye bataryası yapılmıştır.Daire giriş kapısı çelik kapı diğer kapıları ahşap camlı panel kapı ve pencereleri pvc doğrama yapılmıştır. Daire net70,56 m2 alana sahiptir. Mesken kalorifer ile ısıtılmaktadır, elektrik ve suyu mevcuttur.Taşınmaz çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yayınlanan inşaat maliyetleri cetveline göre III. SINIF B gurubu yapılardandır.Yapının yaşı ve genel durumu dikkate alındığında yıpranma oranının %10 olabileceği kanaatindeyiz.Binanın inşaat ruhsatının 2011 yılında alındığı ve tapuda kat mülkiyetinin tesis edildiği anlaşılmaktadır.
D-Taşınmazın bulunduğu bölge özellikleri;
Taşınmaz şehir merkezine(valiliğe ) kuş uçuşu 2415mt mesafededir.Anadolu üniversitesi yerleşkesine 1220 mt mesafededir.Tramvay güzergâhının geçtiği üniversite caddesine 1130 mt mesafede bulunmaktadır. Mahallenin ve şehrin ticari alanlarına yakın mesafededir.Belediye hizmetlerinin tamamından yararlanmaktadır.Bağımsız bölümün üniversite bölgesinde olması nedeni ile genellikle öğrencilerin tercih ettiği bir bölgededir.
E-İmar planı;
Kıymet takdiri yapılan 1419 ada 676 parsel 1/1000 ölçekli uygulama imar planında bitişik nizam 4 kat mesken alanına isabet etmektedir. Ticaret alanıdır.İş bu ilan tebliğ edilemeyen ilgililere tebliğ yerine kaimdir.
Kıymeti : 180.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 04/04/2019 günü 10:30 - 10:35 arası
2. Satış Günü : 30/04/2019 günü 10:30 - 10:35 arası
Satış Yeri : 3 Nolu İhale Masası - Adalet Sarayı Alt Zemin Kat MERKEZ / ESKİŞEHİR
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/7782 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.13/02/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.