Yazdır

T.C. ESKİŞEHİR 2. İCRA DAİRESİ

2018/46 TLMT.


TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Eskişehir İli, Tepebaşı ilçesi, Tepebaşı mahallesi, 9354 Ada, 21 Parsel,B blok, 2.kat 8 Nolu Bağımsız bölümdür. Taşınmaz tapuda tam hisselidir. Arsanın tamamı 618,00 m2 dir. Bağımsız bölümün olduğu arsa üzerinde A ve B girişli bodrum, zemin ve 2 normal katlı olarak betonarme karkas sistemde yapılmıştır. Binada katlara çıkış merdiveni ve kat sahanlıkları mermer kaplanmıştır. Daire Salon, 3 adet oda, mutfak, banyo, balkon, antre ve wc den oluşmaktadır.Salon ve oda zeminleri ahşap laminant parke, ıslak zeminler seramik kaplıdır.Banyo ve wc duvarları seramik kaplıdır. Daire kapıları ahşap panel kapı, pencereleri PVC doğrama yapılmıştır. Mutfakta granit tezgâh ve dolapları yapılmıştır.Banyoda duş ve kabini, klozet, lavabo mevcuttur. Daire kaloriferle ısıtılmaktadır. Doğal gaz sobası ile ısıtılmaktadır. Elektrik ve suyu mevcuttur. Daire 108,65 m2 alanlıdır. Binanın yaşı 4 olup, bina çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yayınlanan inşaat maliyetleri cetvelinde III. Sınıf B grubu yapılardandır.Taşınmaz Şehir merkezine (valilik) kuş uçuşu 5290 mt mesafede, Neo alışveriş merkezine 1655 mt mesafede bulunmaktadır. ulusal egemenlik bulvarına ve baksan sanayi sitesine yakın mesafededir. Belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır.Şehrin ticari faaliyetlerinin olduğu bölgelere uzak ancak mahallenin ticari alanlarına yakın mesafededir.
Yüzölçümü : 618,00 m2
Arsa Payı : 105/1854
İmar Durumu : Bitişik nizam 3 kat mesken alanına isabet etmektedir.
Kıymeti : 190.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O lehine İpotek şerhi mevcuttur.
1. Satış Günü : 03/12/2019 günü 15:00 - 15:10 arası
2. Satış Günü : 02/01/2020 günü 15:00 - 15:10 arası
Satış Yeri : 2 Nolu İhale Masası - Adalet Sarayı Alt Zemin Kat MERKEZ / ESKİŞEHİR
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/46 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.02/10/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.