Yazdır

T.C.
DÜZCE
İCRA DAİRESİ
2019/861 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Düzce ili Merkez ilçe, Dereli Mahallesi, Elmalık mevkii, 688 ada 7 parsel sayılı, 579,54 m² yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmaz satılacak olup bilirkişi raporuna göre; Taşınmaz, Dereli Mahallesi merkezinde olup Düzce Merkeze kuş uçuşu 2,40km ve D-100 Karayoluna Güneybatı yönünden 600m mesafededir. Taşınmazın Kuzey yönünden 1861. Sokağa cephesi bulunmaktadır.Taşınmazın üzerinde 2 katlı mesken vasıflı müstakil yapı mevcuttur. Taşınmazın geometrik olarak şeklinin dikdörtgene benzediği görülmüştür.Belediye hizmetlerinden kısmen faydalanmaktadır.Ulaşım her mevsim özel araçlar ile sağlanabilmektedir.Taşınmaz üzerindeki meskenin özellikleri:Bu yapı betonarme çerçeveli ve ayrık nizam tarzında 2 katlı olarak inşa edilmiş olup, her katı ayrı ayrı mesken olarak kullanılmaktadır. Bu yapıda toplamda 2 adet mesken mevcut ve kat irtifakının kurulmadığı anlaşılmış olup, bağımsız bölüm bazında değerleme yapılması mümkün değildir. Taşınmazın değeri arsa değeri + yapı bedeli olarak hesap edilecektir. Binanın dış cephe kaplamaları sıva ile kaplıdır. Çatı örtüsü metal sacdır. Bina giriş kapısı demir doğramadır. Bina içi merdiven ve sahanlıkları seramik ile kaplıdır. Zemin kattaki meskene bina içinden girilmekte, 1. kattaki meskene bina içinden merdivenle çıkılarak ulaşılabilmektedir. Değerleme konusu yapı zemin katta 157 m², 1. katta 145 m² olmak üzere toplamda brüt 302 m²dir. Mesken vasıflı yapı zemin katta 3 oda, salon,mutfak, antre, wc, banyo ve 2 balkon mahallerinden; 1. katta 3 oda, salon, mutfak, antre, wc, banyo ve balkon mahallerinden oluşmaktadır. Zemin kattaki mesken: Taşınmaz kombi ile ısıtılmakta olup, zeminden dağılımlı panel radyatörleri mevcuttur. Döşemeler salon, antre ve odalarda laminnat parke;mutfak, wc ve banyoda seramik ile kaplıdır. Duvarlar wc ve banyoda seramik; diğer mahallerde sıva üzeri plastik boya ile kaplıdır. Tavanlar kartonpiyerli ve sıva üzeri plastik boya ile kaplıdır. Mutfakta dolapları mdf kapaklı, tezgahı mermerittir. Pencereler pvc, iç kapılan amerikan panel kapıdır. Meskenin giriş kapısı çelik kapıdır. Wc de hela taşı ve lavabo; banyoda klozet ve duşakabin mevcuttur. Üst katta yer alan meskeninde benzer özellikleri de olduğu beyan edilmiştir. Taşınmazın keşif esnasında mal sahibi tarafından mesken olarak kullanıldığı gözlenmiştir. Taşınmazın yapı sınıfı 3-A olup, 2019 yılı yapı yaklaşık maliyeti 980,00TL/m2'dir. Bina yaklaşık 8-10 yaşında olup, yapının yapısal değeri yaşma göre %10 yıpranma oranına maruz kalmıştır. Mesken Vasıflı Yapının Değeri: 302 x 980 x 0,90(%10 Yıpr. Oranı) = 266.364,00 TL, Arsa m² değeri 300,00 TL olup 597,54 m² x 300=173.862,00 TL
İmar Durumu : Taşınmazın 1/1000’lik uygulama imar planında "konut alanı" olarak planlanmış olup, Ayrık Nizam, Taks: 0,45, Kaks: l,35 olarak yapılaşma hükümleri belirlenmiştir.
Kıymeti : 440.226,00 TL
Yüzölçümü : 574,54 m2
KDV Oranı : %18 Kaydındaki Şerhler : ----
1. Satış Günü : 11/03/2020 günü 10:55 - 11:00 arası
2. Satış Günü : 06/04/2020 günü 10:55 - 11:00 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Düzce Adalet Sarayı 3. Kat Konferans Salonu Yanı. 304 Nolu Oda Fevzi Çakmak Mah. Bolu Cad. No:242 MERKEZ / DÜZCE
-----------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50'sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50'sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/861 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.