Yazdır

T.C.
ANKARA
24. İCRA DAİRESİ
2019/12365 ESAS

TAŞINMAZI
N AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN Özellikleri :
İpoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip dosyasından, Ankara İli, Pursaklar İlçesi, Pursaklar Mahallesi, 95227 ada 6 parselde kain ana taşınmaz üzerindeki binada yer alan konut nitelikli, 8.kat 27 nolu bağımsız bölüm satılarak paraya çevrilecektir. Bina Yamanlar Sokak üzerinde konumlu olup, ayrık nizam ve betonarme yapı tarzında inşa edilmiştir. Bina yaklaşık 5-6 yıllıktır. Bina bodrum + zemin + 8 normal kat olmak üzere toplam 10 katlıdır. Binanın dış cephesi mantolama üzeri dış cephe boyası ile boyalıdır. Binada 2 adet asansör olup yangın merdiveni mevcuttur. Binanın çevre düzenlemesi yapılmış olup basketbol sahası, çocuk oyun alanı, yeşil alan ve açık otopark bulunmaktadır.Binanın bulunduğu semt, belediye sınırları içerisinde olup, her türlü altyapı ve belediye hizmetlerinden faydalanmaktadır. Satışa konu bağımsız bölüm ise, Yamanlar Sokak üzerinden binaya bakıldığında 8.katta arka tarafta yer almaktadır. Fiili durumda; antre, hol, 3 oda, salon, mutfak, banyo, duş, lavabo+wc, kiler ve 2 balkondan müteşekkildir. Giriş kapısı çelik, iç kapılar panel kapı, pencereler çift camlı PVC doğramadır. Mutfak, kiler, antre ve hol zeminleri seramik kaplı, salon ve oda zeminleri laminat parke, duvarları duvar kağıdı kaplama, tavanları kartonpiyerlidir. Mutfak tezgâhı granit, tezgâhın altında ve üstünde laminat kaplamalı dolaplar mevcuttur. Mutfakta ankastre bulunmaktadır. Banyo zemini ve duvarları seramik kaplı, tavanı sıva üzeri boyalı ve kartonpiyerlidir. Banyo içerisinde klozet, dolaplı lavabo ve köşe duşakabin bulunmaktadır. Duş zemini ve duvarları seramiktir, duş tertibatı bulunmaktadır. Wc normaldir.Balkonlardan biri mutfak, diğeri oda ile irtibatlıdır, etrafı ve tavanı ahşap lambri kaplı olup, etrafı katlanır kayar cam ile kapatılmıştır. Isınma doğalgaz yakıtlı kombi tesisatı ile sağlanmakta olup kombi ve petekler takılıdır. Meskenin net faydalı alanı balkonlar dahil 125 m² olarak ölçülmüştür. Balkon alanları 17 m² dir.
Adresi : Merkez Mahallesi (Tapuda Pursaklar), Yamanlar Sokak, Merkez Konutları Sitesi No: 4/27 Pursaklar / ANKARA
Yüzölçümü : 2.215,00 m2
Arsa Payı : 83/2215
İmar Durumu : Var, yapı ruhsatı 09/10/2012 tarihlidir.
Kıymeti : 285.000,00 TL
KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 07/01/2020 günü 10:15 - 10:20 arası
2. Satış Günü : 18/02/2020 günü 10:15 - 10:20 arası
Satış Yeri : 3 Nolu Mezat Salonu - Anafartalar Mah. Etlik Cad. No:3 (Ankara Adalet Sarayı Dışkapı Ek Hizmet Binası Yanı) Altındağ / ANKARA

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/12365 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.