Yazdır

T.C.
ANKARA
28. İCRA DAİRESİ
2019/594 ESAS

TAŞINMAZI
N AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN Özellikleri :
Ankara İl, Keçiören İlçe, 31194 Ada, 4 Parsel, UFUKTEPE Mahalle/Köy, 2 Nolu Bağımsız Bölüm Satışa konu taşınmaz tapu kaydı bilgilerinde 6 katlı betonarme apartman ve arsası nitelikli taşınmazda bulunan 39/721 arsa paylı 1. bodrum kat 2 nolu meskenin Semiha Akpınar adına kayıtlı olduğu anlaşılmıştır. Bina betonarme yapı tarzında inşa edilmiş olup, 2 bodrum zemin 3 normal kat olmak üzere toplam 6 katlıdır. Bina 5 yıllktır. Binanın cepheleri mantoloma üzeri tekstürlü boyalıdır.Ön cephe kısmen taş süslemelidir.Bina giriş kapısı alüminyum doğrama ve rüzgarlık kapısı ahşap doğramadır. Bina asansörlüdür. Bina da toplam 15 adet daire normal katlarda ise 3'er daire vardır. Bölgede elektrik su doğalgaz yol kanalizasyon otobüs gibi her türlü belediye hizmeti mevcuttur.Taşınmaz genel ulaşımın sağlandığı otobüs ve minibüs güzergahı olan Osmangazi Caddesine yakın konumda yer almaktadır.Taşınmaz kenar semtte ve ulaşımı normal olup, okul, cami, park alanına yakın konumdadır.Taşınmazın arsası yamuk şekline yakın olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yapı sınıflarına göre 3. sınıf B grubu yapı niteliğindedir.Keçiören Belediyesi tarafından, binanın cepheli olduğu 875. Sokak için arsa emlak vergi değeri 2019 yılında 390,41 TL/m² olarak belirlenmiştir. Dairenin dış kapısı çeliktir.Daire 2 oda salon antre mutfak wc banyo ve balkondan ibarettir.Salon ve odaların zemini laminant parke kaplı, antre, mutfak ve ıslak hacizmlerin zemini seramik kaplıdır .Salon antre ve odaların duvarları plastik boyalıdır. Mutfakta duvarlar plastik boyalı tezgahı ve eviyesi mermerit, tezgah altında ve üstünde akrilik kapaklı mutfak dolapları bulunmaktadır. Pencere doğramaları PVCve çift camlıdır.Isınma sistemi, doğalgazlı, kombi cihazlı, kat kaloriferlidir. Dairenin kullanım alanı 63 m² olarak ölçülmüştür. Daire kiracı tarafından mesken olarak kullanılmaktadır.Daire kuzey ve doğu cephelidir.
Adresi :Ankara İli Keçiören İlçesi Ufuktepe Mahallesi 875. Sokak 15 Nolu Apartman 1. Bodrum kat 2 nolu mesken
Yüzölçümü : 721 m²
Arsa Payı : 39/721
İmar Durumu : Yok
Kıymeti : 85.000,00 TL
KDV Oranı : KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf
Kaydındaki Şerhler :
1. Satış Günü : 04/03/2020 günü 10:50 - 11:00 arası
2. Satış Günü : 01/04/2020 günü 10:50 - 11:00 arası
Satış Yeri : 3 Nolu Mezat Salonu - Anafartalar Mah. Etlik Cad. No:3 (Ankara Adalet Sarayı Dışkapı Ek Hizmet Binası Yanı) MERKEZ / ANKARA

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/594 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.