Yazdır

T.C. KIZILTEPE İCRA DAİRESİ


2017/272 TLMT.


TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mardin İl, Kızıltepe İlçe, 95 Ada, 21 Parsel, TEPEBAŞ Mahalle/Köy, Mardin İli Kızıltepe İlçesi Tepebaşı mah 95 ada/21nolu parselde bulunan ve 498,00 m2 alan sahip olan avlulu kargir ev niteliğinden ve tam hisseli olarak borçlu adına kayıtlı olup satışa çıkarılmıştır. Satışa konu olan taşınmaz 95 ada /21 nolu parselin tapu alanı 498,00 m2dir. parsel üzerinde 337,60 m2 alanlı zemin +4 katlı bir bina bulunmaktadır. Bu binanın 299,28 m2 lik kısmı satışa konu olan parselde bulunmaktadır.Taşınmazın satışa konu olan değeri toplam inşaat alanı ve toplam parsel alanı üzerinden yapılmıştır.Satışa konu olan taşınmaz merkezi konumda olup,çevresinde yapılaşma ve altyapı büyük ölçüde tamamlanmıştır.Arsanın yakın çevresinde yer alan imar yolları açık durumdadır.Taşınmaz tüm belediye hizmetlerinden faydalanmakta olup,taşınmaz sosyal donatı alanlarına ve kamu kurum ve kuruluşlara yakın mesafededir
Adresi : Tepebaşı Mah Cumhuriyet İlkokulu Karşısı 659 Sokak Carrefoursa Arkası Eski Hastane Caddesine Ve Bankalara Yürüme Mesafesindedir. Kızıltepe / MARDİN
Yüzölçümü : 498 m2
Arsa Payı : tam
İmar Durumu : Var , İnşaat tarzı şehir imar planında 6 katlı konut alanında kalmaktadır.
Kıymeti : 1.081.926,36 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler :
1. Satış Günü : 30/03/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 28/04/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : İcra Müdürlüğü Kalemi Önü - Adliye Sarayı KIZILTEPE / MARDİN
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/272 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.31/01/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.