İlçe gazetesi temsilcilerine yönelik eğitim semineri sona erdi

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından, ilçe gazetelerinin temsilcilerine yönelik ik gün süren bir eğitim semineri düzenlendi.

Darıca’daki Bayramoğlu Tatil Köyü’nde 7-8 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen seminerde, Kurumun Şubesi bulunan ancak Büyükşehir olmayan illerin ilçelerinde yayınlanan ve bugüne kadar Valilik görev alanında olan gazete temsilcilerine 1 Eylül 2018 tarihinden sonraki uygulamaların nasıl olacağı ile ilgili iki günlük eğitim verildi.

“Resmi İlanları tek gelir kaynağınız olmaktan çıkarmalısınız”

Seminerin açılış konuşmasını yapan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, “Gazetecilik mesleğinin zorluğunu biliyorum, iyi bir gazetecilik yapmak için ekonomik olarak özgür olmanız gerektiğini de biliyorum” diyerek gazetecilik mesleğinin çok kritik bir dönemden geçtiği vurguladı.

BİK olarak bu kritik dönemden geçerken Gazetelerimizle nasıl ortak paydada buluşulabileceğinin ve nasıl çalışmalar yapılabileceğinin zeminini arayacaklarını belirten Karaca, “Devlet olarak elbette basınımızın desteklenmesinden yanayız. Ancak tek gelir kalemini de resmi ilanlara bağlamak bu mesleğe yakışmaz. Gazetecilik mesleğini ifa ederken devlet desteğinin de yanınızda olması gerektiğine mutlak surette inanan birisiyim. Yaptığınız işin zorluğunu biliyorum. Tekrar söylüyorum. Sizler bu noktada resmi ilanları tek gelir kaynağınız olmaktan çıkarmalısınız. Resmi ilanların yanı sıra diğer reklam gelirlerinizi de devreye sokmalısınız” diye konuştu.

BİK olarak, resmi reklamların gazetelere aktarılması yönünde girişimlerinin de olduğunu kaydeden Karaca, bu konuda yerel gazete sahipleri ve çalışanlarının da bu işin takipçisi olmalarını tavsiye etti.

Seminerin ilk gününün ikinci oturumunda, Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, Kurum Mevzuatı ve Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin Genel Uygulama Esas ve Usulleri konusunda bir sunum yaptı.

Çam, 1 Eylül itibariyle Kurum Şubesi bulunan ancak Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkez ilçesi dışındaki ilçelerinde yayımlanan resmi ilan yayımıyla alakalı gazetelerin de katılmasıyla BİK’in görev alanına dâhil mevcut 615 olan gazete sayısının 700’ü bulacağını söyledi.

Kurum aracılığıyla 2017 yılında 279 Milyon, Valilikler aracılığıyla da 57 Milyon Türk Lirası tutarında resmi ilan, BİK aracılığıyla ise 110 Milyon Türk Lirası tutarında hususi ilan ve reklamın yayınlatıldığını hatırlatan Çam, “Toplamda 2 bin gazete ve dergide toplam 446 Milyon Türk Lirası tutarında resmi ilan ve reklam yayınlatıldı” bilgisini paylaştı.

Çam son olarak resmi ilanların gazetelerin internet siteleri ve ilan.gov.tr’de yayınlanmasıyla bu ilanlara dünyanın her yerinden kolayca ve hızlı şekilde ulaşılabildiğini, böylece amacı doğrultusunda ilanların daha fazla kişi tarafından görüldüğünü söyledi.

Ardından İlan Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Yunus Emre Uzel ve Erkan Günay da, Aylık Beyanname ve Resmi İlan Kontenjan ve Dağıtım Tablolarına İlişkin Bilgi sunumunu yaptı.

İlk günün son oturumunda ise Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin İçerik ve Denetlemelere İlişkin Bölümleri Hakkında yaptığı sunumla gazete temsilcilerini bilgilendirdi.

Delibaş’ın sunumundan sonra Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü Şef Yrd. Özer Elikoğlu ile Görkem Solmaz, Sektörel Defterler ve gazetelerin basılı sayfalarına ait PDF’leri Elektronik Sistem Üzerinden Kurumumuza İntikali başlıklı sunumlarını yaptı.

Daha sonra ise soru-cevap kısmında gazete temsilcilerinden gelen sorular cevaplandırıldı.

Eğitim semineri sertifika töreniyle son buldu

Seminerin ikinci gününde ilk sunumu yapan Muhasebe Müdürlüğü Şefi Fatih Albayrak, BİK ile Resmi İlan ve Reklam Yayınlayan Gazeteler arasındaki faturalaşma, ödeme ve mutabakat süreçleriyle ilgili sunumunun yanı sıra, resmi ilan yayını ile alakalı muhasebe uygulamaları hakkında bilgi verip gazete temsilcilerinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

İkinci günün ikinci oturumunda, Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürü Emin Aksoy, Müdür Yardımcısı Yalçın Atik ve Birim Şefi Zafer Bozak, İLANBİS ve Kurumumuzun büyük önem verdiği Dijital Dönüşüm Çalışmaları hakkında sunumlarını yaptı.

Daha sonra  bilişim teknolojisindeki gelişmeler ve resmi ilanların elektronik ortamda alınıp dağıtılmasına dair görsel anlatımların ardından gazete temsilcilerinden gelen sorular cevaplandırıldı.

Seminerin son oturumunda Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez, ilan girişi ve faturalandırma işlemi ile gazetelerin şubelere gönderilmesi konularındaki sunumunu gerçekleştirdi.

48 gazeteden toplam 52 temsilcinin katıldığı eğitim semineri Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam’ın kapanış konuşmasının ardından, düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi.