BİK-UYAP entegrasyonu

Adalet Bakanlığı ilanları tek tuşla Basın İlan Kurumu’nda…

Adalet Bakanlığı’na ait resmi ilanların Kurumumuz tarafından elektronik ortamda alınması, fiyatlandırılması ve gazetelere yine elektronik ortamda dağıtılarak yayımlanmasını öngören proje hayata geçirildi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, Adalet Bakanlığı teşkilatlarına ait resmi ilanların elektronik ortamda Basın İlan Kurumu’na gönderilmesini öngören projenin altyapı çalışmaları ve test aşamalarının başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Genel Müdür Karaca, “2015 yılı Eylül ayından itibaren Adalet Bakanlığı ile işbirliğine yönelik sürülen görüşmeler neticesinde bu yılın Ocak ayında protokol imzalama aşamasına gelerek, karşılıklı imzaları atmıştık. İki sistemin birbiriyle entegre çalışması için altyapı çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamladık ve sistemin canlı kullanımına geçtik” dedi.

İlan sahiplerine büyük kolaylık

Adalet Bakanlığı’na ait resmi ilanların tamamının tek bir tuş ile Basın İlan Kurumu’na geldiğini anlatan Karaca, “Biz, gelen ilan metninin, gazetede ne kadar yer tutacağını ve bunun yayın maliyetini elektronik ortamda hesaplayarak, anında Kurumumuza ilanı gönderen Bakanlığın ilgili birimine bildireceğiz. İlanın ilgilileri de aynı şekilde Kurumumuzun internet sitesinde yer alan ‘e-uygulamalar’ bölümünden ilanın yayın maliyetini görebilecek. Söz konusu ilan ücretinin Kurumumuz banka hesabına yatırılmasıyla birlikte, o resmi ilanın gazeteye dağıtımını gerçekleştirerek yayımlanmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Bilgi çağına uygun hareket ediyoruz

Bütün işlemlerin elektronik ortamda yapılmasının kâğıt kullanımı, iletişim maliyeti ve zamandan önemli ölçüde tasarruf edilmesini de beraberinde getireceğini anlatan Karaca, şöyle devam etti:

“Bilgi çağını yaşadığımız bu günlerde teknolojinin insanlığa sunduğu bütün imkânlardan yararlanmak istiyoruz. Bilgi çağına uygun hareket ediyoruz. Sistem çalışmaya başladığında resmi ilan statüsündeki mahkeme kararları ve ilan metinleri Kurumumuza elektronik ortamda gelecek. Yine bu sistemle bütün adliye teşkilatı resmi ilan ve reklam yayınıyla alakalı gazetelerin künye bilgilerini görebilecek. Adliyelerimiz, gazetelerimizin tiraj bilgilerini, ilanın yayınlandığı gazete nüshasını da kurulan bu elektronik sistemde takip edebilecek. Bunun, hem her iki devlet kurumu hem de vatandaşlarımız için büyük bir kolaylık sağlayacağına inanıyorum.”