Bakan Özhaseki, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu.

Bakan Özhaseki, Basın İlan Kurumu ve KOSGEB tarafından yerel basının desteklenmesi konusunda projeler yürütüldüğünü söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yerel basının desteklenmesine yönelik soruya şöyle cevap verdi:

"2016 yılı sonu itibarıyla Basın İlan Kurumunun görev alanında 616 ve valiliklerin görev alanında 540 olmak üzere resmi ilan yayınıyla alakalı gazetelerin Türkiye genelindeyse sayısı bin 156'dır. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yazdığı medya istatistiklerine göre 2016 yılı sonu itibarıyla yurt genelindeki gazete ve dergi sayısı toplamı 6 bin 265 adettir. Dolayısıyla resmi ilan ve reklam yayınlamaksızın yayın hayatını sürdüren gazete ve dergi sayısı 2016 yılı itibarıyla 4 bin 358'dir. Yerel basının desteklenmesi kapsamında Basın İlan Kurumu tarafından KOSGEB'le birlikte Yazılı Basının Dijital Reklam Piyasalarına Entegrasyonu Projesi ve muhtelif kalkınma ajanslarıyla birlikte yazılı basın işletmelerine yönelik eğitim projesi yürütülmüştür. Ayrıca gazete işletmelerinde KOSGEB yatırım ve destek programlarının tanıtımı bölge toplantıları ve İstanbul'daki yerel gazetelerin mevcut durumu ve değer zinciri göstergelerinin araştırılmasına dair çalışmalar yapılmıştır.”