Türkiye'de ve dünyada basın yönelik devlet destekleri

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından yayınlanan Basın Hayatı dergisi, sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Her sayısında basın dünyası ve basın çalışanlarına yönelik haber dosyaları hazırlayan dergi ekibi, son sayıda (42) Türkiye'de ve dünyada basına yönelik devlet desteklerini inceledi.

Ülkemizde resmi ilanların dağıtılmasına aracılık eden Basın İlan Kurumu, 1961 yılından beri Türk basınının destekçisi olmuş, adeta gelişimi için cansuyu olma vazifesini üstlenmiştir. Dünyada Kurumumuza benzer fazla örnek bulunmamakla birlikte bazı ülkelerde basına yönelik devlet destekleri mevcuttur. Yeni sayımızda, dünyada ve Türkiye’de basına yönelik devlet desteklerini inceledik. Avrupa ülkelerini, Amerika Birleşik Devletleri’ni ayrı ayrı kaleme alarak, bu konuya dair bir perspektif tutmak istedik.

BASIN HAYATI DERGİSİNİN 42. SAYISINDA SİZLER İÇİN HAZIRLADIKLARIMIZ

Basın Tarihi köşemizde, kısa bir süre devlet statüsü kazanmış olan Hatay’da Türkçe ve Fransızca olarak çıkarılan resmi gazeteye dair bilgileri okuyabilirsiniz.

Türk basınının Nene Hatun’u 84 yaşındaki Esma Erdem Hanımefendiden meslektaşlarının öğreneceği çok şey var. Eşiyle birlikte kurdukları matbaada, çıkardıkları gazete ile mesleğe başlayan Esma Hanım, eşinin vefatından sonra da gazetesini çıkarmayı sürdürerek, meslek aşkını gözler önüne seriyor.

Mesleğinde duayenleşmiş ve tam 64 yılını gazeteciliğe vermiş olan bir diğer gazeteci Rıdvan Uysal okurları zamanda yolculuğa çıkaracak.

Annesinin çeyiz sandığında başlayan karanlık oda tecrübesini yarım asrı aşan fotoğrafçılık serüvenine dönüştüren Hilmi Nakipoğlu’nu ve eşsiz fotoğraf müzesini ziyaret ettik.

Ankara’nın Bâbıâlisi Rüzgârlı Sokak, şimdilerde eski günlerini arasa da biz o günleri hatırlatmayı, mesleğe yeni başlayanlara aktarmayı borç bildik. Bir zamanlar tam anlamıyla gazeteci fabrikası olan Rüzgârlı Sokak’tan geçenlerin anlatıları, yaşananlar bugün için basın çalışanlarına çok şey söylüyor. 

Basının özellikle yerel basının sorunları ve çözüm önerileri dergimizde mutlaka yer bulan konular arasında yer alıyor. Gazetelerin en büyük sıkıntıları arasında bulunan tiraj konusu, “Milyonları Aşan Şehirlerde Gazete Satışları Nasıl Artar” makalesinde irdeleniyor.

Basın Hayatı dergisinin son sayısına ulaşmak için linki tıklayınız: http://www.bik.gov.tr/basin-hayati-42/