Karaca: Dijital medya yazılı basının rakibi değil, yol arkadaşıdır


Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, “Dijital medya asla rakibimiz değil, bugünden gelecek için çözüm ortaklığı kurduğumuz bir yol arkadaşıdır. Bunu, bu şekilde kesinlikle zihnimize yerleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliğiyle, Zonguldak’ta yerel basın çalışanlarına yönelik “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi” kapsamında düzenlenen eğitim sona erdi.


Basın İlan Kurumu (BİK) ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) işbirliğiyle , Zonguldak'ta yerel basın çalışanlarına yönelik "Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi" kapsamında düzenlenen eğitim sona erdi. BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, katılım belgesi töreninde konuşma yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü brifing salonunda gerçekleştirilen katılım belgesini törenine katılan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, dijital medyanın çığ gibi büyüyen gücü karşısında bir şey yapılamıyorsa, akılcı davranmak, yeni senaryolar üretmek ve yeni projeler geliştirmek zorunda olduklarını söyledi.

Dijital medyanın yıllar içinde kaydettiği büyümeye ilişkin istatistiki rakamları paylaşan Karaca, dijital medya büyümesi karşısında yazılı basının tiraj ve okur kaybettiğini belirterek, “Bizler bu eğitim faaliyetleriyle doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Elimizden geldiği kadar basınımızın bilhassa yapısal ve dijital dönüşümü konusunda ihtiyaç duyduğu her türlü eğitim desteğini vermek istiyoruz. Gazetelerimizin bunu tek başına başarmaları mümkün olmadığını görerek, nitelikli eleman desteğinden yeni medya yatırımlarına kadar birçok alanda proje geliştiriyoruz. Yazılı basınımızın dijital dönüşümünü tamamlaması öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Hem sizlerin hem de bizlerin stratejisi belli; dijital medya asla rakibimiz değil, bugünden gelecek için çözüm ortaklığı kurduğumuz bir yol arkadaşı. Yazılı basın gazeteciliğinde kazandığımız tecrübeyi, bilgi ve birikimi dijital medyaya da taşıyacağız. İki elimizde iki ayrı mecramız olacak. Bunu, bu şekilde kesinlikle zihnimize yerleştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Karaca, gazetelerin dijital yayıncılık faaliyetine geçtiklerinde ellerinde sadece fiziki baskıya ait bir reklam geliri kaldığının farkında olduklarının altını çizerek, şöyle konuştu:

“Yerel basınımızın internet haberciliğini ve bu haberciliğin yapıldığı mecrayı iyileştireceğiz. Bunun için KOSGEB ile iki ayrı proje geliştirdik. Önce gazetelerin siteleri belli seviyeye, kaliteye gelecek, ardından da gazetelerimizin internet sayfalarına ülke çapında faaliyet gösteren büyük ticari kuruluşlarımızın, uluslararası firmaların reklamlarını almalarını sağlayacağız.”

Karaca, içerik oluşturma konusunda özgün haberciliğin ön sırada tutulması gerektiğini de vurgulayarak, “Şayet bu yapılamayacaksa bizim felaketimiz olur. Bizler içerik oluşturma konusunda ciddi nitelikli eleman ihtiyacı sıkıntımız olduğunu biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi ise, gerçekleştirilen faaliyetlerin sektörün geleceği adına mutluluk verici olduğunu belirterek, sektörün daha iyi yerlere geleceğini düşündüğünü aktardı.

BAKKA Proje İzleme Birimi Uzmanı Ümran Öztürk Demiray da, bölgede yürütülen projeler, verilen destekler ve destek programları hakkında bilgi verdi.

Eğitime katılan gazetecilere katılım belgelerinin dağıtıldığı törene Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Erol Yılmaz, BAKKA Proje İzleme Birimi Uzmanı Ümran Öztürk Demiray, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu ile Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen ve gazeteciler katıldı.

Duyuru Tarihi: 19 October 2017 02:27
Diğer Duyurular
DAKA, BİK’in yeni projesini onayladı
17 November 2017
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, BİK heyetini kabul etti
30 October 2017
Adalet Bakanı Gül, BİK heyetini kabul etti
26 October 2017
Karaca: Dijital medya yazılı basının rakibi değil, yol arkadaşıdır
19 October 2017
DİKA’dan ve BİK’ten yerel basına “Mizanpaj ve Haber Teknikleri” eğitimi
18 October 2017
İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitimi başladı
18 October 2017
Karaca: BİK olarak dijitale geçişte de basınımızın yanındayız
10 October 2017
Dijital Dönüşüm Projelerimiz basın mensuplarına tanıtıldı
05 October 2017
BİK'ten basın mensuplarına eğitim semineri
03 October 2017
BİK’in valilik personeline yönelik eğitimi sona erdi
28 September 2017
Basın İlan Kurumu’nun Valilik personeline yönelik eğitimleri başladı
26 September 2017
BAKKA ve BİK arasında ‘Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi’ imzalandı
22 September 2017
Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi Eğitim Programı sona erdi
18 September 2017
Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi Eğitim Programı başladı
11 September 2017
BİK, Kamu Kurumlarına Kurumsal İletişim Eğitimi Verecek
08 September 2017
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan BİK'e ziyaret
06 September 2017
BİK Genel Kurulu 29. Dönem 3. Toplantısı sona erdi
25 August 2017
BİK Genel Kurulu 29. Dönem 3. Toplantısı başladı
23 August 2017
Ana Yapısal Diyalog Forumu tamamlandı
23 August 2017
Ana yapısal diyalog forumu başladı
21 August 2017
Basın kartı sahiplerine indirim
01 August 2017
BİK ile TÜİK arasında işbirliği
22 July 2017
Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nde değişiklik
13 July 2017
Kuzey Anadolu basınına reklamcılık eğitimi
06 July 2017
Geçmişten Geleceğe Samsun Fotoğrafları Sergisi açıldı
09 July 2017
Kurumumuzun yeni Yönetim Kurulu belli oldu
17 June 2017
BİK'ten yerel basına dijital destek
28 June 2017
Türkiye'de ve dünyada basın yönelik devlet destekleri
21 June 2017
Her gün 500'ün üzerinde resmi ilan yayında
02 June 2017
Sitemize ücretsiz olarak üye olabilirsiniz
11 June 2017
Tek ‘tık’la aradığınız ilana ulaşın
14 June 2017
İlan istatistikleri www.ilan.gov.tr’de…
03 June 2017
İstek ve önerileriniz bizim için önemli
08 June 2017