İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitimi başladı

Zonguldak Basın İlan Kurumunun organize ettiği ve BAKKA tarafından desteklenen “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi” semineri başladı.

Zonguldak il genelinde yayın yapan yerel basın çalışanlarına yönelik internet haberciliğinin iyileştirilmesi konusunda başlatılan “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesinin açılış konuşmasını BİK Zonguldak Şube Müdürü Ali Nuhoğlu yaptı:


Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen, "İnternet Gazeteciliğinin Tarihçesi ve Geleneksel Gazetecilikle Karşılaştırılması" ile "İnternet Gazeteciliğinde Yeni Olanaklar" başlıklı sunumlar gerçekleştirdi.

NUHOĞLU: “İNTERNET HABERCİLİĞİ ALANINDAKİ EKSİKLİKLER GİDERİLMELİ”

 "Zonguldak yerel basınında internet haberciliğinin iyileştirilmesi konulu İki gün sürecek olan projemiz Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen eğitmenliğinde gerçekleşecek.

Yerel Basının sorunlarının çözümüne yönelik olarak projeler üreten ve uygulayan Basın İlan Kurumu, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile konusu itibariyle de kurumumuz projelerinde ilk olma özelliğiyle Zonguldak ilimizde internet haberciliğinin iyileştirilmesi projesini gerçekleştiriyor.

BİK Zonguldak Şube Müdürlüğümüz tarafından yürütülen projemizin hazırlanmasında büyük gayret gösteren Genel Müdürlüğümüzün Proje Geliştirme Grubuna ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum. Ülke genelinde elektronik olarak yayın yapan dijital gazete sayısının yaygınlaşmasıyla dijital gazeteciliğin, geleneksel basılı gazeteciliği geride bırakacak bir kitle iletişim aracı olacağını göstermektedir.

İnternet ve habercilikte yaşanan dijital dönüşümün tam olarak anlamlandırılabilmesi, elektronik ortamda haberin sunumundaki farklılığın ve internetin teknik açıdan haberciliğe getirdiği yeniliklerin ortaya konabilmesi için bazı bilgilerin yenilenmesi ve internet gazeteciliğinin temel noktalarının bilinmesi gerekmektedir. İnternet haberciliği alanındaki eksikliklerin giderilmesi için kurumumuz ilk kez Zonguldak ilinde yerel gazete işletmelerine internet haberciliği eğitimi vererek pilot bir uygulamayı başlatmış oluyor. Benzeri uygulamalara Kurumumuzun şubesi bulunan diğer illerde devam edilecek ve internet haberciliği eğitiminin yaygınlaşması sağlanacaktır.

Basın İlan Kurumu tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen projelerin her zaman destekçisi olan Genel Müdürümüz Sayın Yakup Karaca’ya teşekkür ediyorum. İnternet Haberciliği projemizin Zonguldak yerel basınımıza faydalı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesinin açılış konuşmasını BİK Zonguldak Şube Müdürü Ali Nuhoğlu yaptı.

BİRSEN: “İNTERNET HABERCİLİĞİ TÜRKİYE’DE HIZLA GELİŞİYOR”

“Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesi seminerinin eğitmenliğini yapan Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen ise şunları söyledi:

“Basın İlan Kurumu ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansını projelerinden dolayı kutluyorum. Dönem değişiyor ve internet hızlı bir şekilde yaygınlaştı. İnternet haberciliği Türkiye’de hızla gelişiyor ve habercilik sektörümüze önemli katkıları da var. Ama yerel basınımız aynı hızla buna ayak uyduramıyor. Biraz gecikmeli başladılar. Buda yerel basının yaşadığı kendi sıkıntılarından kaynaklanıyor ama buda kaçınılmaz bir dönüşüm ve bir şekilde değişmesi gerekiyor. Bu değişimi hızlandırabilmek için eğitim seminerleri önemli. Bu konuda basına biraz ışık tutarak yol göstermeye gayret edeceğiz ve onları cesaretlendirip ufuk açmaya çalışacağız. Bütün bunları yapabilmek için gazetecilerle bir araya gelmek, onların düşüncelerini almak, merak ettikleri sorunların cevaplarını bulabilmek için eğitim seminerleri önemli fırsat.” dedi.

Seminere BİK Zonguldak Şube Müdürü Ali Nuhoğlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Birsen, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık, Karaelmas Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Sav ile Zonguldak il genelinde yayın yapan çok sayıda yerel gazete çalışanları katıldı. Seminer 17-18 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Seminerin sonunda Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Sayın Yakup Karaca’nın da katılımı ile eğitim alan basın mensuplarına sertifikaları verilecek.

Duyuru Tarihi: 18 October 2017 10:24
Diğer Duyurular
DAKA, BİK’in yeni projesini onayladı
17 November 2017
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, BİK heyetini kabul etti
30 October 2017
Adalet Bakanı Gül, BİK heyetini kabul etti
26 October 2017
Karaca: Dijital medya yazılı basının rakibi değil, yol arkadaşıdır
19 October 2017
DİKA’dan ve BİK’ten yerel basına “Mizanpaj ve Haber Teknikleri” eğitimi
18 October 2017
İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitimi başladı
18 October 2017
Karaca: BİK olarak dijitale geçişte de basınımızın yanındayız
10 October 2017
Dijital Dönüşüm Projelerimiz basın mensuplarına tanıtıldı
05 October 2017
BİK'ten basın mensuplarına eğitim semineri
03 October 2017
BİK’in valilik personeline yönelik eğitimi sona erdi
28 September 2017
Basın İlan Kurumu’nun Valilik personeline yönelik eğitimleri başladı
26 September 2017
BAKKA ve BİK arasında ‘Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi’ imzalandı
22 September 2017
Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi Eğitim Programı sona erdi
18 September 2017
Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi Eğitim Programı başladı
11 September 2017
BİK, Kamu Kurumlarına Kurumsal İletişim Eğitimi Verecek
08 September 2017
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan BİK'e ziyaret
06 September 2017
BİK Genel Kurulu 29. Dönem 3. Toplantısı sona erdi
25 August 2017
BİK Genel Kurulu 29. Dönem 3. Toplantısı başladı
23 August 2017
Ana Yapısal Diyalog Forumu tamamlandı
23 August 2017
Ana yapısal diyalog forumu başladı
21 August 2017
Basın kartı sahiplerine indirim
01 August 2017
BİK ile TÜİK arasında işbirliği
22 July 2017
Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nde değişiklik
13 July 2017
Kuzey Anadolu basınına reklamcılık eğitimi
06 July 2017
Geçmişten Geleceğe Samsun Fotoğrafları Sergisi açıldı
09 July 2017
Kurumumuzun yeni Yönetim Kurulu belli oldu
17 June 2017
BİK'ten yerel basına dijital destek
28 June 2017
Türkiye'de ve dünyada basın yönelik devlet destekleri
21 June 2017
Her gün 500'ün üzerinde resmi ilan yayında
02 June 2017
Sitemize ücretsiz olarak üye olabilirsiniz
11 June 2017
Tek ‘tık’la aradığınız ilana ulaşın
14 June 2017
İlan istatistikleri www.ilan.gov.tr’de…
03 June 2017
İstek ve önerileriniz bizim için önemli
08 June 2017