Gazetecilik eğitim programında ilk hafta geride kaldı

Diyarbakır’da başlayan ve toplam 3 hafta olarak planlanan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı, ilk haftasını geride bıraktı.

Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şube Müdürlüğü ile Diyarbakır İŞKUR İl Müdürlüğünün birlikte düzenlediği Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı devam ediyor.

Haftanın ilk iki gününde Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Deniz Kılıç ve Doç. Dr. Haluk Birsen, gazeteci adaylarına tecrübelerini aktardı. Doç. Dr. Kılıç, habercilikte fotoğrafın delil, kanıt olması açısından çok önemli olduğunu ve doğru bir fotoğrafta bulunması gerekenleri izah ederken Doç. Dr. Birsen ise gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği yenilikleri ve bu yeniliklerin habercilik anlayışına etkileri hususunda önemli bilgiler paylaştı.

Programın 3’üncü gününde eğitmen olarak katılan TRT Mardin muhabiri Vehbi Bakır, haber sunuculuğunu ve haber sunucusunun sahip olması gerektiği hususlara değindi. Bakır, ayrıca nasıl iyi bir hatip olunur hakkında da bazı teknikleri paylaştı.

Medya Tarihi ve Habercilik konu başlığıyla İlke Haber Ajansı (İLKHA) Genel Müdürü Mahmut İrtem ile Spor Muhabirliği konu başlığıyla TRT Kurdi Spor Muhabiri Saffet Azbay, programın 4’üncü gününde gazeteci adaylarına bilgi ve birikimlerini aktardı.

Haberciliğin, insanlık tarihi kadar geçmişe dayandığını dile getiren İrtem, toplumsal bir ihtiyaç olarak doğan yazma eğiliminin eş anlı olarak dünyanın farklı noktalarında görüldüğünü ifade etti. Basın mensubu olarak kendilerini iyi ifade etmek durumunda olduklarına vurgu yapan İrtem, sürekli güncel olmanın ve gelişimin takipçisi olmanın önemine değindi. Azbay ise haber yazma teknikleri, basın ahlakı, gazetecinin taşıması gereken nitelikler ve spor haberciliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haftanın son gününde ise Dicle Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden Öğretim Görevlisi Hüseyin Güleryüz, İstihbarat Haberciliği konu başlığıyla kursiyerlerle buluştu.

İstihbarat haberciliğinin gazeteciliğin temelini oluşturduğunu ifade eden Güleryüz, İstihbarat haberciliğinin konu ayrımı yapmaksızın bilgileri toplayıp derleyen bir birim olduğunu belirterek, bu nedenle stajyerlerin ilk olarak bu birimde çalıştırıldığını ve bu vesileyle stajyerlerin her türlü haberin nasıl hazırlandığı konusunda tecrübe kazandığını söyledi.

6N 1K ( Ne, Neden, Nerede, Ne zaman, Nasıl, Nereden, Kim ) sorularının yanıtının istihbarat habercilikte olduğunu kaydeden Güleryüz, istihbarat muhabirinin özellikleri, istihbarat servislerinin yapısı, istihbarat haberciliğin çalışma alanları ve haber kaynakları hakkında da bilgiler aktardı.

Güleryüz “İstihbarat haberciliği, haberin bel kemiğidir. Hepsinin esas çıkış noktasıdır.” dedi.

 

 

Duyuru Tarihi: 08 October 2018 05:05