DİKA’dan ve BİK’ten yerel basına “Mizanpaj ve Haber Teknikleri” eğitimi

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Mardin’de Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından sunulan “Mizanpaj ve Haber Teknikleri Eğitimi” adlı proje başarılı bulunarak imzalandı.


İletişim teknolojileri anlamında bölgedeki Basın işletmelerinin alt yapılarının güçlendirilmesi ve niteliklerinin artırılması amacıyla 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Mardin’de “Basın İlan Kurumu” tarafından Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulan ve başarılı bulunan “Mizanpaj ve Haber Teknikleri Eğitimi” adlı proje için imza töreni düzenledi.

Dicle Kalkınma Ajansı ana binasında düzenlenen imza töreninde konuşma yapan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, TRC3 bölgesinde yayın yapan gazeteler incelendiğinde gerek haberi yazım biçimlerinin gerekse görsel ve tasarım olarak birçok eksikliklerinin görüldüğüne dikkat çekti.

Yerel Basını önemsiyoruz

Yerel medyanın nitelikli ve tasarım olarak dikkat çekici bir şekilde düzenlenebilmesi, yayın yaptığı Bölgeyi daha iyi temsil edebilmesi için Ajans tarafından TRC3 Bölgesinde yer alan Mardin’de yayın yapan 13 yerel gazete işletmesine yazılı Basında “Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi eğitimi” verileceğini belirten Altındağ, “Yazılı basının insanlığa birçok faydası bulunmaktadır. Her şeyden önce insanlar görmedikleri bilmedikleri şeyler hakkında basın sayesinde bilgilendirilmektedir. Çoğu haberleri basından öğreniriz, basın sayesinde gün içinde olup biten her türlü olaydan anında haberdar oluruz. Bu yönü ile basın çok faydalıdır. Basının üzerine düşen bu görevi sürdürebilmesi için desteklenmesi zaruret göstermektedir. Medyanın sahip olduğu güç, ülke ekonomisinin ve kalkınmışlık düzeyinin artırılmasıyla doğrudan orantılıdır. TRC3 bölgesi basın işletmelerinde yayın yapan gazeteler nitelik ve kalitelerinin artmasıyla bölge ekonomisine de destek sağlayacaklardır. Tasarımı ve yazım dili iyileşen gazetelerin okur sayısı artacak ve bu da gazetelerde yaptıkları ise inanma ve daha nitelikli yayın yapma arzusu uyandıracaktır. TRC3 Bölgesinde yayın yapan yerel basınımızı çok önemsiyoruz. Bölgede basının gelişmesi için ajansımızın olanakları çevresinde gerekli her türlü desteği vermek için sürekli hazırız. Basın İlan Kurumu tarafından böyle bir projenin bize sunulması bizleri mutlu etti.” dedi.“BİK yerel gazeteleri destekleyici destek paketleri konusunda çalışmalarını sürdürüyor”

Teknolojinin gelişmesiyle haberin kitlelere ulaşma süreci kısalarak, bölgede yaşanan olaylara online olarak hızlı bir şekilde ulaşma imkanı kazanıldığına dikkat çeken Mardin Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Adnan Günbegi ise, “Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü yerel gazetelerin kapasitenin arttırılması ve insan kaynaklarının geliştirilmesi konusunda asli sorumlu kamu kurumudur. Dünyada medya sektöründe yaşanan bu dönüşüme ilişkin Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü de teknik altyapı çerçevesinde yerel gazeteleri destekleyici içeriksel ve maddi destek paketleri konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu noktada yerel gazetecilerin konu hakkında desteklenmesi ve eğitilmesi en önemli ihtiyaçların basında gelmektedir. Teknik destek kapsamında organize etmek istediğimiz özelleştirilmiş 2 günlük eğitim müfredatı tespit edilen ihtiyaçların giderilmesinde en önemli adımlardan biridir. Basın üzerinde düzenleyici ve denetleyici bir etkisi olan Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan bu proje ile Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi noktasında büyük bir çalışmanın küçük bir adımı olarak planlanmaktadır. Eğitim sonunda gazete işletmelerinin personelinin görev ve sorumluluklarını ifa ederken ihtiyaçları uygun olarak görev yapabilme niteliği kazandırılması hedeflenmektedir. Bu itibarla yapılacak eğitim çalışmaları neticesinde eğitim alan personellerin niteliklerinin artırılması, kurum temsili açısından yeterlilik sağlanması, kurum imajının ve misyonunun kazandırılması, bölgesel haberlerin ulusal çapta duyurulması, hizmet kalitesinin artırılması sağlanacaktır. Aynı zamanda hazırlanan proje Ulaştırma Bakanlığının hazırlamış olduğu Türkiye Ulaşım ve İletişim Stratejisi Hedef 2023 Planında bahsi geçen hedeflere ulaşma noktasında da katkı sağlayacaktır. Yapılacak çalışma sonucunda elde edilecek çıktılar, yerel basında haberciliğin iyileştirilmesi alanında çalışma yapacak kişi ve kurumlara yol gösterici bir kaynak niteliğinde olacak ve eğitim raporuna dönüştürülecektir.” ifadelerini kullandı.

2 günde 26 Gazeteciye eğitim verilecek


Mardin’de Resmi ilan yayınlama hakkına sahip 13 gazetenin çalışanlarına verilmesi hedeflenen eğitim programı ile ilgili Günbegi, “Mardin ilinde Resmi ilan yayınlama hakkını haiz 13 gazetenin her birinden 2 kişi olmak üzere toplam 26 kişi eğitime katılacaklardır. Bu personellere Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi eğitimi verilecektir. Bu kişilerden beklenen somut çıktı ise niteliklerini geliştirerek habercilik alanında daha donanımlı hale gelmeleridir. Eğitim talep edilen teknik desteğin içeriğinde belirtilen müfredata uygun olarak verilecektir. Eğitim günde 8 saat olmak üzere toplamda 16 saat olarak düzenlenecektir. Eğitim sonucunda katılımcılara katılım sertifikası verilecektir. Eğitimin birinci gününde Ajans tarafından konusunda uzman kişiler tarafından Gazeteciliğin tarihçesi, Haber Toplama ve Yazma Teknikleri, Mizanpaj ve Tasarım Teknikleri, Medyada Dil Kullanımı, Röportaj Teknikleri, Gazetecilikte sayfa tasarımı, Haber Analizi, Medya Okuryazarlığı eğitimleri verilecek. Programın sonraki aşamasında ise Yerel Gazetecilik, Grafik Tasarımın Temelleri, Basın Yayın Teknikleri, Araştırmacı Gazetecilik, Gazetecilik ve hukuki sorunlar, Yeni Medyada Yayıncılık Uygulamaları hakkında eğitim verilecek.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda Basın İlan Kurumunun gelişen teknolojiye ayak uydurabilmesi açısından yazılı medyanın dijital medyaya geçişin sağlanmasında bu tür eğitimleri önemsediklerini vurgulayan Günbegi, projenin hayata geçirilmesi için destek veren Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca’ya ve DİKA Genel Sekteri Yılmaz Altındağ’a teşekkür etti.

Duyuru Tarihi: 18 October 2017 10:51
Diğer Duyurular
DAKA, BİK’in yeni projesini onayladı
17 November 2017
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, BİK heyetini kabul etti
30 October 2017
Adalet Bakanı Gül, BİK heyetini kabul etti
26 October 2017
Karaca: Dijital medya yazılı basının rakibi değil, yol arkadaşıdır
19 October 2017
DİKA’dan ve BİK’ten yerel basına “Mizanpaj ve Haber Teknikleri” eğitimi
18 October 2017
İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitimi başladı
18 October 2017
Karaca: BİK olarak dijitale geçişte de basınımızın yanındayız
10 October 2017
Dijital Dönüşüm Projelerimiz basın mensuplarına tanıtıldı
05 October 2017
BİK'ten basın mensuplarına eğitim semineri
03 October 2017
BİK’in valilik personeline yönelik eğitimi sona erdi
28 September 2017
Basın İlan Kurumu’nun Valilik personeline yönelik eğitimleri başladı
26 September 2017
BAKKA ve BİK arasında ‘Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesi’ imzalandı
22 September 2017
Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi Eğitim Programı sona erdi
18 September 2017
Kurumsal İletişim Uygulamaları ve Yönetimi Eğitim Programı başladı
11 September 2017
BİK, Kamu Kurumlarına Kurumsal İletişim Eğitimi Verecek
08 September 2017
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'ndan BİK'e ziyaret
06 September 2017
BİK Genel Kurulu 29. Dönem 3. Toplantısı sona erdi
25 August 2017
BİK Genel Kurulu 29. Dönem 3. Toplantısı başladı
23 August 2017
Ana Yapısal Diyalog Forumu tamamlandı
23 August 2017
Ana yapısal diyalog forumu başladı
21 August 2017
Basın kartı sahiplerine indirim
01 August 2017
BİK ile TÜİK arasında işbirliği
22 July 2017
Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nde değişiklik
13 July 2017
Kuzey Anadolu basınına reklamcılık eğitimi
06 July 2017
Geçmişten Geleceğe Samsun Fotoğrafları Sergisi açıldı
09 July 2017
Kurumumuzun yeni Yönetim Kurulu belli oldu
17 June 2017
BİK'ten yerel basına dijital destek
28 June 2017
Türkiye'de ve dünyada basın yönelik devlet destekleri
21 June 2017
Her gün 500'ün üzerinde resmi ilan yayında
02 June 2017
Sitemize ücretsiz olarak üye olabilirsiniz
11 June 2017
Tek ‘tık’la aradığınız ilana ulaşın
14 June 2017
İlan istatistikleri www.ilan.gov.tr’de…
03 June 2017
İstek ve önerileriniz bizim için önemli
08 June 2017