“RESMİ İLAN PORTALI” YENİLENDİ

Resmi ilanları tek çatı altında toplayan www.ilan.gov.tr internet sitesi, yayın hayatına yeni tasarımıyla devam edecek.


Basın İlan Kurumu aracılığıyla gazetelerde yayımlanan resmi ilanların mümkün olan en çok sayıda potansiyel muhatabına ulaştırılması düşüncesinden yola çıkılarak 2011 yılında yayına başlayan www.ilan.gov.tr, resmi ilanları yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde yayımlandıkları gün ile eş anlı olarak internet ortamında kitlelerle buluşturmaktadır.


Her gün 500’ün üzerinde resmi ilan yayında…


Yeni tasarımı ve akıllı web kurgusuyla oluşturulan uygulama altyapısıyla 13 Haziran 2016 pazartesi gününden itibaren yayına geçen sitede, resmi ilan metinleri gazetelerin basılı nüshalarındakiler esas alınarak İCRA, İHALE, PERSONEL ALIMI ve TEBLİGAT adı altında 4 ana kategoride yayımlanacaktır.


Mobil uygulamalarla da desteklenecek olan portal ile resmi ilanlara tüm dijital platformlarda erişim mümkün hale gelecektir. Resmi ilanlarla alakalı aradığınız her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz ‘Türkiye’nin Resmi İlan Portalı’nda her gün 500 adedin üzerinde resmi ilan yayında olacaktır. Yayın sürelerinin tamamlanmasıyla pasif hale düşen bu ilanlar ileride herhangi bir ihtiyaca binaen arama veya tarama yolu ile ulaşılmak istendiğinde arşiv bölümünde muhafaza edilerek erişime açık tutulacaktır. 


Resmi ilanlar yayın sürecini dijital ortamda tamamlıyor


Basın İlan Kurumunun gazetelerin internet sitelerine taşıdığı resmi ilanlar bundan böyle www.ilan.gov.tr adresine yönlendirilecektir.


Sitede resmi ilan yayınlamakta olan her gazete için ayrı bir sayfa oluşturulmuş olup, ilgili gazetenin internet sitesindeki resmi ilanlarla alakalı uygulamaya (widget) tıkladığınızda sitede yer alan ilgili gazetenin yayımladığı aktif ilanlara ulaşacaksınız.


Tek ‘tık’la ilanına ulaş


Yeni ilan portalı ziyaretçileri kullanıcı dostu arayüzü ve gelişmiş arama seçenekleri sayesinde aradıkları resmi ilana anında ulaşabileceklerdir. Her ilan kategorisi için farklı renkler belirlenmiş olup, menü yapısında, ilan listelemede ve ilan detay sayfalarında ilanların hangi kategoriye ait olduklarının daha rahat anlaşılması sağlanmıştır.


“Arama” çubuğuna yazılacak anahtar kelime ile resmi ilana doğrudan ulaşılabileceği gibi, istenildiğinde arama “Hepsinde Ara”, “Başlıklarda Ara” ve “Metinde Ara” şeklinde zenginleştirilmiştir.


Bunun yanı sıra “Resmi İlan Haritası”ndan il bazında, “Detaylı Arama” seçeneğiyle de birçok kriter üzerinden arama yapılarak resmi ilanlara ulaşmak mümkündür.


Ücretsiz üyelik


Siteye herhangi bir ücret ödemeksizin üye olan kullanıcılar, sadece dijital ortamda bu ilanlara ulaşmakla kalmayacak, aynı zamanda “Detaylı Arama”, “Kişiselleştirme”, “Haberdar Edilme” “Takip Edebilme”, “Paylaşma” ve “Hata Bildirme” gibi hizmetlerden de yararlanma imkânına kavuşacaktır.


“Favori arama” seçeneğine eklediğiniz ilanları daha sonra da görebileceğiniz gibi, “Arama Seçeneği Kaydetme” özelliği sayesinde ise size özel arama kriterleri oluşturup kaydedebilecek ve siteye girdiğinizde bu seçenekler sayesinde kısa sürede aramanızı gerçekleştirebileceksiniz.


Canlı destek ve geri bildirim


Canlı destek hattı, sitenin kullanımıyla alakalı yaşadığınız sorunlar ve resmi ilanlarla ilgili merak ettiğiniz konulara cevap bulmanız amacıyla kuruldu. Yetkili operatörlerimize Mesai saatleri içerisinde soru veya sorunlarınızı ilettiğiniz takdirde sizlerle irtibat sağlanacaktır.


Sitemizle ilgili istek ve önerilerinizi “Geri Bildirim” butonu ile tarafımıza iletmeniz halinde bizimle iletişime geçmek için bıraktığınız e-mail adresine en kısa sürede cevap verilecektir.


Resmi ilan istatistikleri yayında


Basın İlan Kurumunun, kurumsal raporlama sistemiyle gerçekleştirdiği çalışmalar ve resmi ilan istatistikleri de sitemizde yer alacaktır.


Kurumumuzda geliştirilen iş zekâsı uygulamalarıyla resmi ilanlarla alakalı muhtelif konulara ilişkin istatistiki verilere dayanılarak hazırlanan raporlar, periyodik zaman dilimleri içerisinde güncellenmek suretiyle ziyaretçilerin bilgisine sunulacaktır.


Benzer şekilde Kurumumuz görev alanındaki Gazetelerle ilgili bilgiler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu çıkarılacak istatistiksel sonuçlar da www.ilan.gov.tr sitesinde yer alacaktır.


Yazılı basın mecrasından dijital mecraya


Basın İlan Kurumunun teşkiline dair 1961 yılında çıkarılan 195 sayılı Kanun ile resmi ilanlar, pek tabii olarak o zamanların gözde ve yaygın mecrası konumundaki gazetelerde (yazılı basın mecrası) yayımlatılması esas alınmış olup halen bu yöndeki uygulama devam etmektedir. Ne var ki günümüzde teknolojik gelişmelerin dijital mecrayı ön plana çıkarmasıyla başta ABD ve birçok AB ülkesi olmak üzere resmi ilanlar, gazetelerin kâğıt nüshalarının yanı sıra bu gazetelerin internet sayfalarında da yayımlanmasına başlanılmıştır. Nitekim Basın İlan Kurumu da dünyadaki bu gelişmelerin yanı sıra ülkemizdeki e-devlet, e-dönüşüm politikaları ve uygulamalarını göz önünde bulunarak bu yöndeki uygulamayı yaklaşık 4 yıl önce başlatmış bulunmaktadır.


Şüphesiz resmi ilanların bu şekilde dijital ortamda yayımlanması başta hizmet kalitesi olmak üzere birçok bakımlardan daha etkin olmakla birlikte internet kullanımının henüz tüm ülke genelinde yaygın olarak kullanılmaması ve resmi ilanların yazılı basın mecrasında yayımlanmasını esas alan yürürlükteki ilgili mevzuat hükümleri (pozitif hukuk) bakımından şimdilik tamamlayıcı niteliktedir. Yani mevcut durum itibariyle hukuki bakımdan esas ve geçerli olan resmi ilanların gazetelerde yayımlatılmasıdır.


Ülkemizin daha önceki çeşitli deneyimlerinden yola çıkarak 1961 yılında resmi ilanların Kurumun görev alanındaki gazetelerde yayımlatılmasına aracılık görevi ve işlevini yerine getirmek üzere ihdas edilen Basın İlan Kurumu, içinde bulunduğumuz bilişim çağının dijitalleşme sürecinde basın sektörümüzün dijitale dönüşmesine katkıda bulunmayı kendisine bir görev olarak belirlemiştir.


Yenilenerek bugün yeni yayın sürecine girecek olan www.ilan.gov.tr adresindeki resmi ilan portalı bu yeni görevin önemli bir adımı olacaktır.