KAYSERİ 2. AİLE MAHKEMESİ

Mahkeme kararının ilanen tebliği

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00786637
Şehir : Kayseri
Yayınlandığı Gazeteler

MİLLİ GAZETE 13.04.2018
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
TEBLİGAT İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya Numarası
:
ESAS NO : 2017/155
Tebligat Muhatabı
:
EBRU DEMİR

Adalet Bakanlığı Tebligat Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik 49. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni
T.C.
KAYSERİ
2. AİLE MAHKEMESİ GEREKÇELİ KARAR

ESAS NO : 2017/155
KARAR NO : 2018/195

HAKİM : Süreyya KANADIKIRIK NACAR 33927
KATİP : Emel DUMAN 95449

DAVACI : VEYSEL DEMİR (T.C. Kimlik No:348***594) - Sahabiye Mah. Açık Sk. Arar Apt.No:29 Kat:3 Kocasinan/ KAYSERİ

DAVALI : EBRU DEMİR (T.C. Kimlik No:380****712) - Mevlana Mah. 94 Nolu Sk. No:38 Kat:2Şahinbey/ GAZİANTEP

DAVA : BOŞANMA
DAVA TARİHİ : 17/02/2017
KARAR TARİHİ : 27/02/2018
GEREKÇELİ KARARIN
YAZILMA TARİHİ : 26/03/2017

T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A

Davacı tarafından davalı aleyhine Mahkememize açılan iş bu Boşanma davasının yapılan açık yargılaması sonunda;

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Davacı duruşmada tekrarladığı dava dilekçesinde; davalı ile evli olduklarını, müşterek çocuklarının olmadığını, davalının kusurlu eylemlerinden dolayı aralarında geçimsizlik bulunduğunu, anlaşamadıklarını, sürekli kavga ettiklerini ve tartıştıklarını belirterek boşanmalarına karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Davalıya usulüne uygun olarak ilanen tebligat yapılmasına rağmen; cevap vermediği gibi duruşmalara da katılmadığı, tahkikatın bitirilmesine ve sözlü yargılama aşamasına geçilmesine ilişkin ara kararın tebliği üzerine verdiği esas hakkındaki son beyan dilekçesinde boşanmayı kabul ettiği görülmüştür.
Davacının delil listesinde gösterdiği tanıkları duruşmada dinlenmişlerdir.
Dava TMK.nun 166/1. maddesine ilişkindir.
TMK.nun 166. maddesinde, evlilik birliği ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa eşlerden her birininboşanma davası açabileceği belirtilmektedir.
Yaşanılan olaylar evliliği sosyal amacından uzaklaştırmışsa eşler arasında sevginin yerini nefret, saygının yerini korku güvenin yerini emniyetsizlik almışsa evlilik içinde çıkan geçimsizlikler evlilik düzenini derinden sarsmış demektir. Karı koca taraflar arasında sevgi, saygı, hoşgörü kalmamış, duygu fikir birliği bitmiş, karakter uyuşmazlığı hat safhaya gelmişse evlilik eşlerden kusursuz olandan veya daha az kusurlu olandan sürdürülmesi istenemeyecek derecede temelinden sarsılmıştır.
Toplanan tüm delillere göre; taraflar 3-4 gün içinde tanışarak evlendikleri, davalının kendisini kimsesiz ve muhtaç olarak tanıttığı, davalının nikah günü evden kaçarak kendini bir taksiye kilitlediği, taksi şoförünün polisi araması neticesinde davalıyı polisin karakola götürdüğü ve tarafların ondan sonra bir araya gelmedikleri,davalının daha sonra Elbistan'da bir gazinoda çalışmaya başladığı ve uyuşturucu kullanmak ve satıcılığı yapmaktan hakkında soruşturma bulunduğu, tarafların ayrılmalarına neden olan olaylarda davalının kusurlu olduğu, davalının kusurlu davranışları nedeniyle aralarındaki evlilik birliğinin ortak hayatı devam ettirmeleri kendilerinden beklenemeyecek derecede şiddetli geçimsizlik nedeniyle temelinden sarsıldığı, davalının da boşanmak istediği, tarafların güvenlerini, sevgi ve saygılarını bitirmeleri nedeniyle evliliğin çekilmez hal aldığı, devamına imkan kalmadığı, sonuç ve kanaatine varılmış olduğundan davacının davasının kabulü ile tarafların boşanmalarına, davalının tedbir nafakası talebi olmadığından bu konuda karar verilmesine yer bulunmadığına karar verilerek aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.
HÜKÜM :Yukarıda açıklanan nedenlerle;

1-Davacının boşanma talebinin KABULÜ İLE;

YOZGAT İli, MERKEZ İlçesi, KARACALAR Köyü/mah. Cilt No:65, Hane No:14, BSN:176 ve ********** T.C. Kimlik Noda nüfusa kayıtlı, HÜSEYİN ve FATMA'dan olma, Kocasinan 23/09/1991 doğumlu davacı VEYSEL DEMİR ile aynı hane BSN:226 ve ********** T.C. Kimlik Noda nüfusa kayıtlı ERGÜN ve MENEVŞE'den olma Pınarbaşı 30/08/1994 doğumlu davalı EBRU DEMİR'in T.M.K'nun 166/1. maddesi uyarınca BOŞANMALARINA,

2-Davalının tedbir nafakası talebi olmadığından bu konuda karar verilmesine yer bulunmadığına,

3-Davacının Adli Yardımdan faydalandırıldığı anlaşılmakla, alınması gereken; 31,40-TL. başvuru harcı ve 35,90-TL. maktu karar ve ilam harcı ile suç üstü ödeneğinden karşılanan 122,90-TL. posta gideri, 4.791,86-TL. ilanen tebligat masrafı, 60,00-TL. tanık ücreti toplamı olan 5.042,06-TL. yargılama harç ve masrafının davalıdan alınarak hazineye gelir kaydına,

4-Davalının karşıladığı yargılama gideri bulunmadığından bu konuda karar verilmesine yer bulunmadığına,
Dair, davacının yüzüne karşı, davalının yokluğunda gerekçeli kararın taraflara tebliğinden itibaren 2 HAFTA içinde Ankara Bölge Adliye Mahkemelerine İSTİNAF yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup, usulen anlatıldı.

Not
İlgili kanuni dayanağı mucibince gazete yayım yükümlülüğü yerine getirilmek suretiyle aleniyet kazanmış olan işbu resmi ilanın elektronik ortamda duyurulan metni içerisinde yer alan gerçek kişilere ilişkin özel bilgiler ilgili kişilerin haklarına halel gelmemesi adına, kişisel verilerin korunmasının temini için gizlenmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR