KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

Kafkas Üniversitesine lisansüstü eğitim için öğrenci alınacaktır

KARS KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01040142
Şehir : Kars
Yayınlandığı Gazeteler

YENİ ŞAFAK 18.08.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İNSAN KAYNAKLARI İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Bağlı ve İlgili Kuruluş
:
Sağlık, Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitüleri
Son başvuru Tarihi
:
29.08.2019

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği 35. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN


Üniversitemize bağlı Sağlık, Sosyal ve Fen Bilimleri Enstitülerinin çeşitli Anabilim Dallarına 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında lisansüstü eğitim için öğrenci alınacaktır. Detaylı bilgiye www.kafkas.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Lisansüstü Programlara Başvuru Koşulları ve Sınav Tarihleri

 1. Yüksek lisans programına başvuruda lisans mezuniyet not ortalaması barajı istenmemektedir, ilanda belirtilen bölümlerin birinden mezun olmak yeterlidir. Doktora programlarına lisans (4 yıllık) diploması ile başvuranların ilanda belirtilen bölümlerden mezun olmaları ve Lisans ortalamalarının 100 üzerinden 80 veya 4 üzerinden en az 3 olması gerekir.

 2. Yüksek Lisans Programlarına başvuracakların başvurdukları alanla ilgili Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanının program türlerine göre en az 55, Doktora programı için; yüksek lisans diploması veya lisans (4 yıllık) diploması ile başvuranların ALES puanının ilgili alanda en az 55 olması gerekir. (ALES’in geçerlilik süresi 5 yıl dır)

 3. Yüksek Lisans programlarına başvuracak adaylarda dil şartı aranmayacaktır. Doktora programına ÜDS/YDS/YÖKDİL’den en az 55 veya Üniversitelerarası kurulca belirlenen muadili bir sınavdan eşdeğer puan alanlar müracaat edebilecektir. Bu puana sahip olmayanların başvuruları Enstitülerce kabul edilmeyecektir.

 4. Enstitülere başvuracak adaylardan ALES puan türü olarak ilgili puan türü kabul edilecektir.

 5. Adaylar Lisansüstü eğitimleri konusunda Yükseköğretim üst kuruluşlarınca alınacak tüm değişiklik kararlarına uymayı şimdiden kabul ederler.

 6. Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora Başvuru tarihleri 26.08.2019 – 29.08.2019 tarihleri arasında olup, Doktora mülakat sınavı 04.09.2019 saat:10:00’da ilgili Anabilim Dallarında yapılacaktır. Sonuçlar 05.09.2019 saat 17:00’ ye kadar ilan edilecektir.

 7. Kesin Kayıtların Yapılması : 06-10 Eylül 2019 tarihleri arası

 8. Ders Kayıtlarının Yapılması: 09-13 Eylül 2019 tarihleri arası

 9. Derslerin başlama tarihi: 16.09.2019

 10. Başarı puanının hesaplanması Üniversitemiz Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde belirtildiği şekilde yapılacaktır.

 11. Lisansüstü eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu adaylardan ALES, GRE veya GMAT puanı istenmeyecektir. Yabancı uyruklu adayların; yüksek lisansa başvurularında Yükseköğretim Kurulu’ndan alacakları lisans denkliği, doktoraya başvurularında ise kendi ana dillerinin dışında İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça veya Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen dillerin birinden merkezi olarak yapılan Yabancı Dil Sınavından (YDS) veya muadili bir sınavdan en az 55 puan almış olması, yüksek lisans diplomasına ilişkin denklik belgesi, Türkçe bildiklerine ilişkin TÖMER’den alacakları belge (İlgili belgesi olmayanlar Türkçe yeterlik sınavına gireceklerdir), diploma ve not dökümlerinin aslı ve onaylı Türkçe tercümesini, ilgili Enstitü’ye ibraz etmeleri gereklidir.

 12. Tezsiz yüksek lisans programlarında başarı sıralaması transkript not ortalamasına göre yapılacaktır.

 13. Doktora programlarına müracaat edip, sınava girmeyen aday/adaylar programa yerleştirmede değerlendirmeye alınmazlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR