BURSA 7. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Osmangazi/Kükürtlü'de beş yıldızlı turistik otel ve arsası icradan satılıktır

BURSA 7. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00925911
Şehir : Bursa / Osmangazi
Semt-Mahalle : KÜKÜRTLÜ MAH. / ÇEKİRGE
Yıldız Sayısı : 5
Yayınlandığı Gazeteler

AÇIK MERT KORKUSUZ 09.01.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2015/3184 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
73008370 TL
Birinci Satış Günü
:
04.03.2019 10:00
İkinci Satış Günü
:
29.03.2019 10:00
Satış Yeri
:
1 Nolu İcra Satış Odası - Bursa Adalet Sarayı A Blok Zemin Kat Uluyol MERKEZ / BURSA

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
BURSA 7. İCRA DAİRESİ
2015/3184 TLMT.
TAŞINMAZI
N AÇIK ARTIRMA İLANI

(İİK 83/C MADDESİ GEREĞİNCE TAŞINMAZIN TEFERRUATLARI İLE BİRLİKTE TOPLU SATIŞTIR)
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı :Bursa İli, Osmangazi İlçesi, Kükürtlü Mahallesi 3934 Ada 39 Parsel numarasında kayıtlı bulunan 9003,39 m2 yüzölçümündeki arsa üzerindeki “Eski kaplıca namıyla maruf hamam ve beş yıldızlı turistik otel” vasıflı taşınmazın tamamı borçluya ait olup hissesi tamdır. Taşınmaza ait tapu kaydının beyan bölümünde “35 masura erkek ve 25 masura dişi sıcak suyu vardır”, “Eski Eserdir 20/11/1978 Y:5672” ve “İmar Planında Turizm Tesis Alanı, Rekreasyon Alanı, Kentsel Servis Alanı, Ticaret Hizmet Alanı Gibi Konut Dışı Alandır.” denilmektedir. 16/04/2008 tarih ve 10990 sayılı, 05/08/2016 tarih ve 32612 sayılı ve 17/10/2017 tarih ve 44808 sayılı teferruat listeleri şerhi mevcuttur.
TAŞINMAZIN MAHALLİ KONUMU VE ÖZELLİKLERİ :
Borçlunun maliki olduğu taşınmaz; Bursa – Osmangazi ilçesi, Kükürtlü mah. Zübeyde Hanım Caddesi Çekirge Meydanında Eski Kaplıca ve 5 yıldızlı Kervansaray Otel binasıdır.Otel binası betonarme karkas sistemde 1990 yılında inşa edilmiştir. 2 Bodrum Kat + Zemin Kat + 3 Normal Kat + 1 Teras kattan oluşmaktadır.
2. Bodrum Kat 4200 m2 alanındadır. Büyük kısmı otopark alanı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca kazan dairesi, su yumuşatma sistemi, 2 adet çöp odası, 2 adet sebze soğuma odası ve 1 adet şarküteri odası, dizel jeneratör odaları (2 adet 500 Kw), Ana Trafo (1000 Kw), yangın sistemi, buhar jeneratörleri, Chiller soğutma grubu, marangozhane, kuru erzak deposu, 2 adet ofis, terzihane, tuvaletler, yağ tutucu odası, meyve ve sebze yıkama odası, 3 adet teknik malzeme deposu, personel yemekhanesi, personel soyunma odası, çamaşırhane odası bulunmaktadır.
1. Bodrum Kat 4200 m2 alanındadır. Bu katın 700 m2 si otopark ve rampa olarak düzenlenmiştir. Geriye kalan kısımda yaklaşık 500 kişilik düğün-toplantı salonu (Yeşim Salon), yaklaşık 150 kişilik düğün-toplantı salonu (Amatis Salon), yaklaşık 400 kişilik ana salon (Opal Ana Salon), yaklaşık 50 kişilik 3 adet toplantı odaları (Opal 1, Opal 2, Opal 3), mutfak, sağlık kulübü (yüzme havuzu, jimnastik salonu, sauna, soyunma odaları, wc ve dışarıda yüzme havuzu bulunmaktadır.), müşteri wc ve 10 adet otel odası bulunmaktadır. Odalara ait ıslak mahallerin (Banyo-WC) muhteviyatında küvet, alafranga hela ve tesisatı, yarım ayaklı lavabo, ayna, etajer, havluluk, kağıtlık vb. vitrifiye elemanları bulunmaktadır.
Zemin Kat 3500 m2 alanındadır. Otele zemin kattan girilmektedir. Zemin katta her biri ortalama 12 m2 alanında 3 adet dükkan, muhasebe odası, 7 adet idari ofisler, resepsiyon, lobi, bagaj odası, Akik Salon, Sedef Bar ve restoran, Topuz ana restoran, mutfak, mutfakta 10 adet soğuk oda, kasaphane, bulaşıkhane, pastane, ana mutfak ve erzak deposu, lavabo ve tuvaletler ile içinde banyo ve tuvalet olan 14 adet otel odası ve 1 adet suit oda bulunmaktadır. Odalara ait ıslak mahallerin (Banyo-WC) muhteviyatında küvet, alafranga hela ve tesisatı, yarım ayaklı lavabo, ayna, etajer, havluluk, kağıtlık vb. vitrifiye elemanları bulunmaktadır.Otel girişinin ön kısmında 1. Bodrum Katın üzeri teras açık otopark alanı kullanılmaktadır. 1. Bodrum Katta ve Zemin Katta müşteriye açık yerlerin tavanları spot lambalı asma tavan ile kaplanmıştır. Özel ışıklandırma yapılmıştır. Zeminler renkli ve desenli mermer veya granit seramik ile kaplanmıştır. Zemin Katta 6 masaj odası, duş alanı ve tuvaletler bulunan spa alanı da bulunmaktadır.
1. Normal Katta her biri 27 m2 alanında içerisinde banyo, tuvalet ve balkonu olan 58 adet otel odası ile 4 adet suit oda bulunmaktadır. Odalara ait ıslak mahallerin (Banyo-WC) muhteviyatında küvet, alafranga hela ve tesisatı, yarım ayaklı lavabo, ayna, etajer, havluluk, kağıtlık vb. vitrifiye elemanları bulunmaktadır. Odalar 270 cm genişliğindeki koridorlara açılmaktadır. 1. Normal Kat brüt 2500 m2 alanındadır . 1. Normal Katta kaplıca önünde teras kısmında 22x6=142 m2 alanında üzeri açık havuz bulunmaktadır. Havuzun altında erkek ve bayan soyunma odaları bulunmaktadır. Havuzun ön kısmında zemin kat önünde 1100 m2 alan teras olarak kullanılmaktadır.
2. Normal Kat ve 3. Normal Kat simetrik olup her katta her biri 27 m2 alanında içerisinde banyo, tuvalet ve balkon olan (4 oda balkonsuz) 58 adet otel odası ile 4 adet suit oda bulunmaktadır. Odalara ait ıslak mahallerin (Banyo-WC) muhteviyatında küvet, alafranga hela ve tesisatı, yarım ayaklı lavabo, ayna, etajer, havluluk, kağıtlık vb. vitrifiye elemanları bulunmaktadır. Odalar 270 cm genişliğindeki koridora açılmaktadır. 2. Normal Kat ve 3. Normal Katın her biri brüt 2200 m2 alanındadır.
Otel odaları ve odaların açıldığı koridorların zemini halı ile kaplıdır. Banyo ve tuvalet zemini seramik, duvarları tavana kadar fayans ile kaplıdır. Banyoda kabinli küvet ve klozet ile lavabo vardır. Kapılar mobilya türü ahşaptan yapılmıştır. Odalarda birer adet gardırop vardır.
Teras katta orta kısımda 350 m2 alanında içerisinde bay/bayan wc ve lavabosu olan restoran (Mercan restoran), bar (Mercan Bar) ve mutfak bölümü vardır. Barın ve restoranın üzeri camekan ile kapatılmıştır. Zeminde laminant kaplama vardır. Restoran ve barda geriye kalan kısım teras olarak düzenlenmiştir.
Binada altı adet insan asansörü vardır. Katlar arasında 1. Bodrum Kattan Teras kadar mermer merdiven, bütün katlarda olmak üzere 2 adet yangın merdiveni, Zemin Kattan 3. Normal Katları arasına kadar kat ofisi merdivenleri bulunmaktadır.
Ana binadan ayrı olarak 100 m2 alanında 4 metre yüksekliğinde iki adet yakıt tankı ile iki adet sarnıcın bulunduğu yapı bulunmaktadır.
Yine ana binadan ayrı olarak parselin kuzeydoğu kısmında betonarme karkas sisteminde inşa edilmiş 15x15=225 m2 taban alanında Bodrum Kat + Zemin Kat + 3 Normal Kat bulunmaktadır. Bahçe kotundan girilen binanın bodrum katı arşiv olarak kullanılmaktadır. Zemin katta salon, hol, iki adet banyo ve dört oda bulunmaktadır. Zemin kat idari ofis olarak kullanılmaktadır. 1. Normal katta salon, hol, iki banyo, dört oda ve iki balkon bulunmaktadır. 1. Normal kat idari ofis olarak kullanılmaktadır. 2. Normal katta salon, hol, iki banyo, dört oda ve iki balkon bulunmaktadır. 2. Normal kat mesken olarak kullanılmaktadır. 3. Normal katta salon, hol, iki banyo, dört oda ve iki balkon bulunmaktadır. 3. Normal kat mesken olarak kullanılmaktadır. 3. Normal Katta salonun üzerinde galeri ve boşluk vardır. Binanın dışında kullanılmayan bir havuz bulunmaktadır.
Taşınmazın elektrik enerjisi bodrum katta bulunan bina tipi 34,5/0,4 KV 1000 KVA gücünde olan özel trafodan sağlanmaktadır. Elektrik kesilmelerinde otomatik olarak devreye giren 450 KVA gücünde MARKON marka dizel jeneratör vasıtası ile sağlanmaktadır. Otelin çevre ve bahçe aydınlatması duvarlara üzerinde bulunan dekoratif dış aydınlatma armatürleri ile sağlanmaktadır. Otel içince dikey ulaşımı sağlayan 6 adet asansör bulunmakta olup, 3 adet tam otomatik kapılı insan asansörü, 1 adet yük asansörü, 1 adet bagaj asansörü ve 1 adet personel asansörü bulunmaktadır.
Kazan dairesinde 2 adet doğalgaz kazanı mevcut olup faal haldedir. Binada Chiller grubu yanında temiz hava üfleme ve pis hava atma kanalları mevcuttur. Kazan dairesinde yangın hidroforu su deposu ve her birimde su püskürtmeli yangın söndürme ve adresli yangın ihbar santrali bağlı ihbar dedektörleri mevcuttur. Odalardaki ısıtma ve havalandırma her birimde bulunma fann coil cihazları ile sağlanmaktadır. Zemin kattaki lobi ve toplantı salonları salon tipi klimalarla ısıtılıp soğutulmaktadır. Otelde tam teşekküllü mutfak mevcut olup, mutfakta pişirme fırınları, -18, +8 ve +4 Co olan 3 adet soğuk oda mevcuttur.
Bina şehir merkezinin 2 km güneybatıda yer almaktadır. Parselin cephe aldığı yol imar durumuna uygun olarak açılmıştır. Bölgeye her türlü kamu hizmetleri getirilmiştir. Yol asfalt ile kaplıdır. Bölgede genellikle mesken olarak kullanılan 4-5 katlı konutlar, okul, cami ve market mevcuttur. Yolun karşı tarafında Kültür park bulunmaktadır. Taşınmaza toplu taşıma vasıtalarıyla ulaşım imkanı bulunmaktadır.
Parsel üzerinde 212 m2 taban alanı kesme taş ile inşa edilmiş kaplıca binası bulunmaktadır. Tapu kaydından anlaşıldığı üzere kaplıcanın 32 masura erkek, 25 masura dişi suyu vardır. Kaplıca binası tarihi eser niteliğindedir. Zeminlerin tamamı ile duvarların 2 metrelik kısmı mermer ile kaplıdır. İçeride soyunma kabinleri, ılıklık, sıcaklık, kese alanları, dinlenme alanları, soğukluk, sıcak su havuzu yıkama birimleri vardır.
Osmangazi Belediyesi İmar Müdürlüğü Arşivine göre; Bursa İli, Osmangazi İlçesi, Kükürtlü Mahallesi 3934 Ada 39 Parseldeki değerlemeye konu taşınmaza ait 26/04/1984 tarih ve 283/45 sayılı yeni yapı ruhsatı bulunakta olup, ruhsata göre turistik otel yol seviyesinin altında 2 kat, yol seviyesinin üstünde 4 kat olmak üzere toplam 6 kat bulunmaktadır.
Ayrıca değerlemeye konu taşınmaza ait 09/12/1988 tarih ve 512/30sayılı tadilat ruhsatı bulunakta olup, ruhsata göre turistik otel yol seviyesinin altında 2 kat, yol seviyesinin üstünde 4 kat olmak üzere toplam 6 kat bulunmaktadır.
DEĞERİ :
Dosyamızdan satışa konu taşınmaz ve teferrutları İİK 83/C maddesi gereğince birlikte satılacak olup, gayrımenkul ve taşınırların kıymet taktiri mahkeme kararları ile kesinleşmiştir. Taşınmaz için Bursa 4. İcra Hukuk Mahkemesinin 09/10/2018 tarih 2018/409 E.-2018/737 K. Sayılı ilamı ile 71.398.832,00 TL olarak, Tefferruatlarına ilişkin ise Bursa 3. İcra Hukuk Mahkemesinin 25/09/2018 tarih 2017/579 E. -2018/655 K. Sayılı ilamıile Teferruat bütünleyici parça ve eklentilerinin değeri 1.609.538,00 TL olarak belirlenmiş olup,dosyamızdan düzenlenen satışilgili mahkeme dosyalarından yapılan değerler ve bilirkişi raporları dikkate alınmak suretiyle yapılmıştır. Taşınmaz teferruatları ile birlikte satılacağından, satışa konu teferruatlarBursa 3. İcra Hukuk Mahkemesinin 25/09/2018 tarih 2017/579 E. -2018/655 K. Sayılı ilamına dayanak bilirkişi raporunda listelenmiş olup, dosyamızda mevcuttur.
Arsa değeri ; 9.003,39 m2 x 3.750 TL/m2 =33.762.712,00 TL
Otel değeri:14.250 m2 x 2.230 TL/m2= 31.777.500,00 TL
Otopark ve müşetemilat :4900 m2 x770 TL/m2= 3.773.000,00 TL
Ek bina: 4 x 225 m2 x 913 TL/m2=821.700,00 TL
Kaplıca Binası : 212 m2 x 2.660 TL/m2 =563.920,00 TL
Kaplıca Suyu bedeli(Maktuen) =700.000,00 TL
Teferruat bütünleyici parça ve eklentillerin değeri = 1.609.538,00 TL
TOPLAM DEĞERİ=73.008.370,00 TL
Adresi :Bursa – Osmangazi ilçesi, Kükürtlü mah. Zübeyde Hanım Caddesi Çekirge Meydanında Eski Kaplıca ve 5 yıldızlı Kervansaray Otel binasıdır.
Yüzölçümü : 9.003,39 m2
İmar Durumu : Osmangazi Belediye Başkanlığının 21.08.2015 tarih 40261 sayılı yazılarında ; Bursa Osmangazi ilçesi, Kükürtlü mah. da kain Tapu Sicilinde 3934 ada 39 parsel sayılı taşınmazın tamamının 1/1000 ölçekliUygulama İmar Planı dahilinde 2. derece Sit alanı ve 3 nolu Sıcak Su alanı sınırları dahilinde E:1,25 hmax. 5 kat yapılanma koşullu mevcut Turistik tesis alanında ve kısmen yolda kaldığı, Parselin kısmen de 1. derece sıcak su Koruma alanında kalmakta olduğu, Muhtemel Fay hattı geçtiği, Ayrıca Tescilli anıtsal yapı parseli olduğu, yapılacak her türlü uygulamada BKVTKB Kurulu Kararı alınması gerektiği belirtilmektedir.
Kıymeti : 73.008.370,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler :

  1. 35 masura erkek ve 25 masura dişi sıcak suyu vardır.
  2. Eski eserdir. 20/11/1978 Yev.:5672 ,
  3. İmar planında turizm tesis alanı rekreasyon alanı kentsel servis alına ticaret hizmet alanı gibi konut dışı alandır.15/03/2013 8344 yevmiye,
  4. 16/04/2008- 10990 yevmiye sayılı teferruat listesi şerhi mevcuttur.
  5. 05/08/2016- 32612 yevmiye sayılı teferruat listesi şerhi mevcuttur.
  6. 17/10/2017- 44808 yevmiye sayılı teferruat listesi şerhi mevcuttur.

1. Satış Günü : 04/03/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 29/03/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : 1 Nolu İcra Satış Odası - Bursa Adalet Sarayı A Blok Zemin Kat Uluyol MERKEZ / BURSA
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, satış ilanlarına ilişkin bila tebliğ iade halinde İ.İ.K.'nun 127.maddesine göre yapılacak ilanın tebligat yerine geçeceği ve başkaca bilgi almak isteyenlerin 2015/3184 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.03/01/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR