GAZİANTEP İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Şehitkamil/Ağaçlı Mahallesi'nde tarım arazisi icradan satılıktır

GAZİANTEP İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00927566
Şehir : Gaziantep / Şehitkamil
: 14000
Yayınlandığı Gazeteler

AÇIK MERT KORKUSUZ 11.01.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2017/105436 Esas
Muhammen Bedeli
:
997670 TL
Birinci Satış Günü
:
28.02.2019 11:00
İkinci Satış Günü
:
28.03.2019 11:00
Satış Yeri
:
Mezat Salonu - Adalet Sarayı ŞEHİTKAMİL / GAZİANTEP

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
GAZİANTEP
İCRA DAİRESİ

2017/105436 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Taşınmaz Kaydı: Gaziantep İli, Şehitkamil İlçesi, Ağaçlı Mah. Belen Mevkii, 101 Ada, 9 Parsel, Özellikleri: Taşınmaz Killi-kireçli -%3-4 eğimli 2.sınıf verimli kuru tarım arazisi, Ulaşımı kolay olup kuşuçuşu mesafede kadastro yoluna 70 metre, ağaçlı mahallesi yerleşim yerlerine 12 km mesafede Gaziantep şehir merkezine ise 20 km mesafededir. Keşif günü taşınmazın zemininin sürulü olmadığı üzerinde nizami aralıklarla (6x6) dikilmiş tam ekonomik verim vermeyen yaşları 5-10 arasında değişen bakımları yapılmamış Kiraz ağaçlarının olduğu görüldü. Taşınmaz makineli tarıma uygun olup bölge şartlarına ve ekolojisine uygun her türlü ürünün yetiştirilmesine uygundur Taşınmaz dikili kuru tarım arazisi niteliğindedir. Bu nedenle dava konusu parsel kapama zeytin bahçesi olarak değerlendirmeye müsait olmadığı için Değerlendirme önce kuru Tarla olarak yapılacak olup bulunan değere parsel üzerinde ki kiraz ağaçlarının bedeli eklenecek Dava konusu taşınmaza her ne kadar tarım arazisi olarak kıymet taktiri yapılmış ise de taşınmazın sadece kapitalizasyon faiz oranı ile değerlendirilmeyecek olduğu kanaatine varılmıştır. Objektif unsurlarla da değerinde artışlar olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bunlar; Dava konusu taşınmaz mücavir alan sınırları içindedir, Yakın çevresinde lüks bağ evleri bulunmaktadır, Gaziantep-Osmaniye karayoluna 2,3 km Gaziantep Organize Sanayii Bölgesine 6 km,Gaziantep şehir merkezine ise 20 km mesafededir, bu nedenle üretilen her türlü ürünün pazara ulaştırılmasının kolay olması, gelecekte belediye hizmetlerinden yararlanacak yerlerden olacağından dolayı, bilirkişi olarak zirai gelir metoduyla bulunan değerin, değer artırıcı unsurlan da dikkate alındığında taşınmazın genel durumu, yıllık tarımsal olarak getireceği net gelir, mevkisin de bulunan diğer taşınmazların serbest piyasadaki alım satım değerleri, yüzölçümü, tarımsal özelliği,coğrafî konumu İl veya ilçe merkezine olan uzaklığı gibi tüm olumlu ve olumsuz özellikleri dikkate alındığında heyetimiz taşınmazın değerini %500 oranında artırılması gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır. Kiraz ağaçlarının dikim sıra arası 6 m, dikim sıra üzeri 6 m olup her bir ağacın ihtiyaç duyduğu yaşan alanı 36 m2 dir. Parsel üzerinde 6x6 dikim sırası ile yaklaşık 388 adet Kiraz ağacı bulunmaktadır. 1 adet Kiraz ağacının fiyatı Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2017 yılı için hazırlanan Ağaç fiyat cetvelinden alınmıştır. Ağaç adet fiyatları belirlenirken keşif günü parsel üzerinde yapılan inceleme gözlem ve ağaçların bakım durumları dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Toplam Ağaç Bedeli388 adet X 80,00TL = 31.040,00 TL, Kuru Tarla Bedeli 966.630,00 TL, Toplam = 997.670,00 TL
Yüzölçümü : 14.000,00 m2
İmar Durumu : İnşaat tarzı Uygulama İmar Planı Dışındadır
Kıymeti : 997.670,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : 3402 Sayılı Kanunun 22. Maddesinin 2. Fıkrasının (a) Bendi Uygulamasına Tabi
1. Satış Günü : 28/02/2019 günü 11:00 - 11:10 arası
2. Satış Günü : 28/03/2019 günü 11:00 - 11:10 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Adalet Sarayı ŞEHİTKAMİL / GAZİANTEP
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/105436 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

7- İlanın birer sureti borçluya ve alacaklıya ve taşınmazın tapu siciline kayıtlı bulunan ilgililerinin tapuda kayıtlı adresleri varsa bu adreslerine tebliğ olunur. Adresin tapuda kayıtlı olmaması hâlinde, varsa adres kayıt sistemindeki adresleri tebligat adresleri olarak kabul edilir. Bunların dışında ayrıca adres tahkiki yapılmaz, gazetede veya elektronik ortamda yapılan satış ilanı tebligat yerine geçer.08/01/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR