HENDEK İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Sakarya/Hendek'te tarım arazisi icradan satılıktır

HENDEK İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00962757
Şehir : Sakarya / Hendek
Semt-Mahalle : SÜMBÜLLÜ MAH. / HENDEK
Yayınlandığı Gazeteler

MİLLİ GAZETE 14.03.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/18 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
289,016 TL
Birinci Satış Günü
:
18.04.2019 14:30
İkinci Satış Günü
:
13.05.2019 14:30
Satış Yeri
:
Hendek İcra Müdürlüğü Kalemi - Hendek / SAKARYA

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
HENDEK
İCRA DAİRESİ
2018/18 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Sakarya İl, Hendek İlçe, 105 Ada, 1 Parsel, SÜMBÜLLÜ Mahalle/Köy, Yeşiller Mevkii, Hendek İcra Hukuk Mahkemesinin 2018/68 E , 2018/98 K sayılı dosyasının bilirkişi raporu uyarınca ; " Taşınmaz kayıtlarında fındıklık vasfında görünmekle , Zirai değerlendirmesinde ; 12.187 m2 'sinde fındık dikili olduğu , 11497,16 m2 kısmında ise kendiliğinden gelişmiş çalılık mevcut olduğu ( fındık bulunmadığı ) Taşınmazın arazi kullanım kabiliyeti 4 sınıf ve üzeri , çalılık olan kısım 5.6. sınıf karakterinde , taşınmazın meyilli ( ortalama ) %42,29olup, çalılık kısmının ise %50 üzerinde olduğu , dava konusu taşınmaz 2018 yılı çiftçi kayıt sisteminde Eren SAFA adına 01/01/2018 tarihinde 01/10/2030 yılına kadar ( Sümbülü Muhtarlık kira Sözleşmesi ) yapılarak fındıklık olarak destek amaçlı kayıt yapıldığı , Taşınmazın fındıkları ocak usulü ile dikildiği ocakta genelde 5 kısmen 6 dal olduğu , köklerinin çok yaşlandığı dallarını aşırı sık dikildiğinden aşırı boylandığı , dikim mesafeleri karışık olup 2,3,4 ve 5 metre ( sıra arası ve üstü ) dikildiği , toprak yapısı , meyil ve rakım itibariyle verim düşmekte olduğu , taşınmazın kenarından kısmen arazi yolu geçmekte olduğu , dava konusu taşınmazın fındık dikili alanı 12187 m2 olup mesafeler karışık , dal sayılı az ve odun dalı ( meyve vermeyen dalçıkların ) fazlalığından dekarda 60 ocak toplamda 731 adet ocak mevcut , ocak başına 1,50 kg meyve verimi olduğu , taşınmazın arazi değer tespitinde etki eden ve kısıtlayan faktörler mevcuttur. Etki eden faktörler ; Bölgenin yaygın ürünü fındık dikili olması , kısmen yol mevcut olması , ana yolu orta yakın olması, serbest piyasada fındık meyvesinin , arazide ürünün yaygın olması pazara arzının bulunması , işçilik ve bakımın kolaylığı vs. kısıtlayan faktörler ; " arazi kullanım kabiliyetinin 4,5,6 sınıf olduğundan verim düşüklüğü 11497,16 m2 alanda fındıklık olmadığı ve bu kısmın çok dik (meyilli olması ) , taşınmaz genelde ortalama %42,29 meyilli olması , 2. kalite fındık çeşidi dikili olması , fındık dışında diğer tarla ve bahçe bitkilerinin yetiştirilmesinin zorluğu , kök kısımlarının yaşlı olması , kültürel olarak dikim ve bakım yapılamadığı için ocaktaki verimin düşük olduğu v.s. " şeklinde belirtilmiştir.
Adresi : Sümbüllü Mah. Yeşiller Mevkii - Hendek / SAKARYA
Yüzölçümü : 23.648,16 m2
Arsa Payı : TAM
İmar Durumu : Köy yerleşik alan sınırı dışında kalan kısmı Sakarya 1/25000 ölçekli çevre düzeni planında "Dikili Tarım Alanı " ve " Marjinal Tarım Alanında " kalmaktadır.
Kıymeti : 289.016,80 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kayıtlarındaki gibidir.
1. Satış Günü : 18/04/2019 günü 14:30 - 14:40 arası
2. Satış Günü : 13/05/2019 günü 14:30 - 14:40 arası
Satış Yeri : Hendek İcra Müdürlüğü Kalemi - Hendek / SAKARYA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/18 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.11/03/2019 !! Önemli Not.. Hazırlanan taşınmazın açık artırma ilanı ilgililerine satış gününe kadar tebliğ olunamaması halinde yapılacak olan Türkiye geneli gazete ilanı ve elektronik ortamdaki ilanı ilgililerine İİK 127. Maddesi uyarınca ilanen tebliğ hükmünde sayılacaktır.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR