HOPA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kemalpaşa/Pilavtepe mevkiinde çay bahçesi icradan satılıktır (çoklu satış)

HOPA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00960730
Şehir : Artvin / Hopa
Semt-Mahalle : KEMALPAŞA KÖYÜ / KEMALPAŞA
: 6899
Yayınlandığı Gazeteler

KARADENİZ 10.03.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/201 ESAS
Muhammen Bedeli
:
456,374 TL
Birinci Satış Günü
:
17.04.2019 15:00
İkinci Satış Günü
:
17.05.2019 15:00
Satış Yeri
:
Hopa Adliyesi İcra Müdürlüğü Kalemi

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. HOPA İCRA DAİRESİ

2018/201 ESAS


TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Artvin İli Kemalpaşa İlçesi 137 Ada, 84 Parsel, KEMALPAŞA Mahalle/Köy, Pilavtepe Mevkii, Dava konusu 137 ada 84 numaralı parsel dosya içeriğindeki tapu kaydında 6899,09 m2 yüzölçümlü çay bahçesi vasfında olup taşınmazın şu anki halı hazır durumu dosya içeriğindeki taşınmaza ait tapu kaydı ile uygunluk arz ettiği ve halıhazır durumda çay bahçesi olduğu görüldü.taşınmazda tarımsal faaliyeti engelleyecek taban suyu tuzluluk asitlik gibi olumsuzlukların olmadığı görülmüştür.toprak yapısının killi-tınlı toprak derinliği orta derecede tekstür ve strüktür oluşumunun iyi olduğu yüksek verimli topraklar olduğu tespit edilmiştir.taşınmazın yer yer değişmekle beraber yaklaşık %15-20 civarında meyilli (eğim)olduğu taşınmazın çevresinde tarım arazileri olduğu görüldü 5403 sayıl toprak koruma kanununa göre dikili kuru tarım arazisi olarak değerlendirilmiştir. arazinin değeri üzerinde yetiştirilen tarımsal ürünün yıllık gelirinin kapıtalizasyon faiz oranına bölünmesi sureti ile değerinin takdir olunmasıdır.Bu hesaplamalarda kullanılacak değerler 2018 yılına ait olup resmi birimlerden alınmıştır.
Dava konusu taşınmazların bulunduğu bölgede arazilerin kıt oluşu insanların toprak tutkusu arazinin güvence olarak görülmesi tabii afet riski taşımaması taşınmazın içinde bulunduğu iklim kuşağı ulaşım durumu ve pazarlama koşulları bölgenin nüfus yoğunluğu ülkemizde mevcut enflasyon para değerinde meydana gelen düşüşleri taşınmazın konumu ve taşınmaz fiyatlarındaki yükselişler gibi faktörleri göz önüne alarak kapitalizasyon faiz oranının %3,5 olarak belirlenmiştir.
Adresi : Artvin İli Kemalpaşa İlçesi 137 ada 84 numaralı parsel
Yüzölçümü : 6.899,09 m2
Arsa Payı : Tam
İmar Durumu : Tapu kaydındaki gibidir.
Kıymeti : 456.374,80 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 17/04/2019 günü 15:00 - 15:05 arası
2. Satış Günü : 17/05/2019 günü 15:00 - 15:05 arası
Satış Yeri : Hopa Adliyesi İcra Müdürlüğü Kalemi

2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Artvin İli Kemalpaşa İlçesi176 Ada, 5 Parsel, KEMALPAŞA Mahalle/Köy, Tabu Mevkii, Dava konusu 176 ada 5 numaralı parsel dosya içeriğindeki tapu kaydında 1.870,32 m2 yüzölçümlü kargir bina ve çay bahçesi vasfında olup, taşınmazın şu anki hali hazır durumu dosya içeriğindeki taşınmaza ait tapu kaydı ile uygunluk arz ettiği ve halihazır durumunda kargir bina ve çay behçesi olduğu görüldü.taşınmazda tarımsal faaliyeti engelleyecek taban suyu,tuzluluk,asitlik gibi olumsuzlukların olmadığı görülmüştür.Toprak yapısının killi toprak derinliği orta derecede tekstür ve strüktür oluşumunun iyi olduğu yüksek verimli topraklar olduğu tespit edilmiştir.taşınmazın %1 civarında meyilli (eğim)olduğu,taşınmazın çevresinde tarım arazileri olduğu görüldü. 5403 sayılı toprak koruma kanununa göre dikili kuru tarım arazisi olarak değerlendirilmiştir. arazinin değeri üzerinde yetiştirilen/yetiştirilebilen tarımsal ürünün yıllık gelirinin kapitalizasyon faiz oranına bölünmesi süreti ile değerinin takdir olunmasıdır. hesaplamalarda kullanılacak değerler 2018 yılına ait olup,resmi birimlerden alınmıştır.
Dava konusu taşınmazların bulunduğu bölgede arazilerin kıt oluşu insanların toprak tutkusu arazinin güvence olarak görülmesi tabii afet riski taşımaması taşınmazın içinde bulunduğu iklim kuşağı ulaşım durumu ve pazarlama koşulları bölgenin nüfus yoğunluğu ülkemizde mevcut enflasyon para değerinde meydana gelen düşüşleri taşınmazın konumu ve taşınmaz fiyatlarındaki yükselişler taşınmazın köy merkezinde olması eğimin yok denecek kadar az olması karadeniz sahil yoluna yakın olması ve deniz manzaralı bir konumda olması gibi faktörleri göz önüne alarak kapitalizasyon faiz oranına %3 olarak belirlenmiştir.
Toplam giderlerin tespiti ise dava konusu taşınmaz üzerindeki tarımsal ürün elde etmek için arazi ve çevre koşullarına göre yapılan çalışmaların (toprak kazıma,çapalama,gübreleme,ilaçlama,hasat,nakliye vs.gibi) oluşturduğu yıllık giderlerin yıllık brüt gelirinin %30 ine tekabül edeceği kanaatinden masraflar brüt gelirinin %30' u olarak alınacaktır.
176 ada 5 nolu parsel üzerindeki tapunun cinsinde gözüken bina,bodrum kat,zemin kat,normal kat olmak üzere 3 katlı olup betonarme olarak inşa edilmiştir.binanın dış cephesi sıvalı boyalı çatısı yapılmış boyalı sac örtülü pencere doğramaları pvc mamul konut amaçlı kullanılmakta asansörsüz kalorifersizdir. Binanın bodrum katı depo olarak kullanılmakta ve tam ikmal edilmemiş seviyesindedir.bu bina çevre ve şehircilik bakanlığınca açıklanan yapı yaklaşık maliyetleri tebliğine göre asansörsüz kalorifersiz 4 kata kadar konut sınıfında olmak üzere III sınıf a grubu yapılara benzer olup 2018 yılı itibariyle birim yapı değeri 800 tl dir. Binanın ömrü kullanım şekli ve mevcut durumu dikkate alındığında %20 oranında yıpranma payı bulunmaktadır.
Adresi : Artvin İli Kemalpaşa İlçesi 176 Ada, 5 Parsel
Yüzölçümü : 1.870,32 m2
Arsa Payı : Tam
İmar Durumu : Tapu kaydındaki gibidir.
Kıymeti : 347.871,30 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 17/04/2019 günü 15:15 - 15:20 arası
2. Satış Günü : 17/05/2019 günü 15:15 - 15:20 arası
Satış Yeri : Hopa Adliyesi İcra Müdürlüğü Kalemi

Satış şartları :
1-
İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/201 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.06/03/2019

(İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR