GAZİANTEP İCRA DAİRESİ

Gaziantep/Şahinbey'de 10975 m² tarım arazisi icradan satılıktır (çoklu satış)

GAZİANTEP İCRA DAİRESİ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01063013
Şehir : Gaziantep / Şahinbey
Semt-Mahalle : HACIKÖY MAH. / ŞAHİNBEY
: 10975
Yayınlandığı Gazeteler

DİRİLİŞ POSTASI 07.10.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2017/188797 Esas
Muhammen Bedeli
:
139,605 TL
Birinci Satış Günü
:
04.12.2019 11:10
İkinci Satış Günü
:
30.12.2019 11:10
Satış Yeri
:
Mezat Salonu - Adalet Sarayı ŞEHİTKAMİL / GAZİANTEP

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
GAZİANTEP İCRA DAİRESİ

2017/188797 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı: Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Hacıköy Köyü, Öküzöreni Mevkii, 107 Ada, 55 Parsel, SATIŞA KONU TAŞINMAZ HİSSELİ OLUP, BORÇLU CENGİZ DEMİR'İN 1/2 LİK HİSSESİ SATILACAKTIR. Özellikleri: Toprak yapısı ve eğimi: Killi-Tınlı °/o 5-15 eğimli, Sınıfı ve verimi : 2.sınıf verimli dikili kuru tarım arazisi, Ulaşım durumu: Dava konusu taşınmazın ulaşımı kolay olup kuşuçuşu mesafede asfalt ana yola ve Hacıköy mahallesi yerleşim alanlarına 100-150m, Gaziantep il merkeze ise 20-25 km mesafededir. Mevcut durumu: Keşif günü dava konusu taşınmadın zemininin sürülü olmadığı, üzerindeki farklı bitki deseni (ağaç cins ve yaşlan) olduğu anlaşıldı.İçerisinde ekonomik verim çağında olmayan nizami aralıklarla dikilmemiş olan yaşlan 2-10 arasında değişen Zeytin,Antepfıstığı,ve Ceviz ağaçlarının olduğu görüldü. Bir kısmının ise üzerinde ekili dikili birşey olmadığı görüldü. Taşınmazın tamamı makineli tarıma uygun olmayıp bölge şartlarına ve ekolojisine uygun her türlü ürünün yetiştirilmesine uygundur. Taşınmaz dikili kuru tarım arazisi niteliğindedir. üzerindeki mevcut ağaçların tam ekonomik verim yaşında olmaması nedeniyle Değerlendirme Kuru tarla olarak yapılacak olup üzerindeki ağaçlar verim hesabında dikkate alınacaktır. Dava konusu taşınmaza her ne kadar tarım arazisi olarak kıymet taktiri yapılmış ise de taşınmazın sadece kapaitalizasyon faiz oranı ile değerlendirilmeyecek olduğu kanaatine varılmıştır. Objektif unsurlarlada değerinde artışlar olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bunlar, dava konusu taşınmaz mücavir alan sınırlan içinde, üretilen her türlü ürünün pazara ulaştırılmasının kolay olması, asfalt ana yola ve yerleşim alanlarına çok yakın olması, gelecekte belediye hizmetlerinden yararlanacak yerlerden olacağından dolayı, zirai gelir metoduyla bulunan değeri, değer artırıcı unsurlarıda dikkate alınarak taşınmazın değerinin %100 oranında artınlması gerektiği kanaatine varılmıştır. taşınmazın arazi rantı toprak değeri ile ilgili olarak kıymet takdirinde;Taşınmaza ait yukarıdaki bilgiler doğrultusunda yapılan değerlendirilmesinde taşınmazın; genel durumu, yıllık tarımsal olarak getireceği net gelir, mevkisin de bulunan diğer taşınmazların serbest piyasadaki alım satım değerleri, yüzölçümü, tarımsal özelliği, coğrafi konumu İl ve ilçe merkezine olan uzaklığı gibi tüm olumlu ve olumsuz özellikleri ve tüm objektif faktörler ile birlikte değerlendirilmiştir.
Yüzölçümü : 10.975,30 m2 1/2 LİK HİSSESİ SATILACAKTIR.
İmar Durumu : 1/1000 ölçekli İmar planı bulunmadığı bildirilmiştir.
Kıymeti : 139.605,81 TL
KDV Oranı : KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf
Kaydındaki Şerhler : Dosyasında Mevcut
1. Satış Günü : 04/12/2019 günü 11:10 - 11:15 arası
2. Satış Günü : 30/12/2019 günü 11:10 - 11:15 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Adalet Sarayı ŞEHİTKAMİL / GAZİANTEP
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı: Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Hacıköy Köyü, Öküzöreni mevkii, 107 Ada, 55 Parsel, SATIŞA KONU TAŞINMAZ HİSSELİ OLUP BORÇLU CUMA DEMİR'İN 1/2 LİK HİSSESİ SATILACAKTIR. Özellikleri: Toprak yapısı ve eğimi: Killi-Tınlı °/o 5-15 eğimli, Sınıfı ve verimi : 2.sınıf verimli dikili kuru tarım arazisi, Ulaşım durumu: Dava konusu taşınmazın ulaşımı kolay olup kuşuçuşu mesafede asfalt ana yola ve Hacıköy mahallesi yerleşim alanlarına 100-150m, Gaziantep il merkeze ise 20-25 km mesafededir. Mevcut durumu: Keşif günü dava konusu taşınmadın zemininin sürülü olmadığı, üzerindeki farklı bitki deseni (ağaç cins ve yaşlan) olduğu anlaşıldı.İçerisinde ekonomik verim çağında olmayan nizami aralıklarla dikilmemiş olan yaşlan 2-10 arasında değişen Zeytin,Antepfıstığı,ve Ceviz ağaçlarının olduğu görüldü. Bir kısmının ise üzerinde ekili dikili birşey olmadığı görüldü. Taşınmazın tamamı makineli tarıma uygun olmayıp bölge şartlarına ve ekolojisine uygun her türlü ürünün yetiştirilmesine uygundur.Taşınmaz dikili kuru tarım arazisi niteliğindedir. üzerindeki mevcut ağaçların tam ekonomik verim yaşında olmaması nedeniyle Değerlendirme Kuru tarla olarak yapılacak olup üzerindeki ağaçlar verim hesabında dikkate alınacaktır. taşınmaza her ne kadar tarım arazisi olarak kıymet taktiri yapılmış ise de taşınmazın sadece kapaitalizasyon faiz oranı ile değerlendirilmeyecek olduğu kanaatine varılmıştır.Objektif unsurlarlada değerinde artışlar olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bunlar, dava konusu taşınmaz mücavir alan sınırlan içinde, üretilen her türlü ürünün pazara ulaştırılmasının kolay olması, asfalt ana yola ve yerleşim alanlarına çok yakın olması, gelecekte belediye hizmetlerinden yararlanacak yerlerden olacağından dolayı, zirai gelir metoduyla bulunan değeri, değer artırıcı unsurlarıda dikkate alınarak taşınmazın değerinin %100 oranında artırılması gerektiği kanaatine varılmıştır. taşınmazın arazi rantı toprak değeri ile ilgili olarak kıymet takdirinde;Taşınmaza ait yukarıdaki bilgiler doğrultusunda yapılan değerlendirilmesinde taşınmazın; genel durumu, yıllık tarımsal olarak getireceği net gelir, mevkisin de bulunan diğer taşınmazların serbest piyasadaki alım satım değerleri, yüzölçümü, tarımsal özelliği, coğrafi konumu İl ve ilçe merkezine olan uzaklığı gibi tüm olumlu ve olumsuz özellikleri ve tüm objektif faktörler ile birlikte değerlendirilmiştir.
Yüzölçümü : 10.975,30 m2 1/2 LİK HİSSESİ SATILACAKTIR.
İmar Durumu : 1/1000 ölçekli İmar planı bulunmadığı bildirilmiştir.
Kıymeti : 139.605,81 TL
KDV Oranı : KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf
Kaydındaki Şerhler : Dosyasında Mevcut
1. Satış Günü : 04/12/2019 günü 11:20 - 11:25 arası
2. Satış Günü : 30/12/2019 günü 11:20 - 11:25 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Adalet Sarayı ŞEHİTKAMİL / GAZİANTEP
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/188797 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

7- İlanın birer sureti borçluya ve alacaklıya ve taşınmazın tapu siciline kayıtlı bulunan ilgililerinin tapuda kayıtlı adresleri varsa bu adreslerine tebliğ olunur. Adresin tapuda kayıtlı olmaması hâlinde, varsa adres kayıt sistemindeki adresleri tebligat adresleri olarak kabul edilir. Bunların dışında ayrıca adres tahkiki yapılmaz, gazetede veya elektronik ortamda yapılan satış ilanı tebligat yerine geçer.02/10/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR