ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Elbistan Güblüce Mahallesinde 11.300 m² tarla icradan satılıktır

ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01030540
Şehir : Kahramanmaraş / Elbistan
Semt-Mahalle : GÜBLÜCE MAH. / ELBİSTAN
: 11300
Yayınlandığı Gazeteler

ELBİSTAN KAYNARCA 26.07.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/161 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
302,750 TL
Birinci Satış Günü
:
26.09.2019 14:00
İkinci Satış Günü
:
28.10.2019 14:00
Satış Yeri
:
Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ 2019/161 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri :Tapu Kaydına göre:Kahramanmaraş ili, Elbistan İlçesi, Güblüce Mahallesi, Göl Yazısı Mevkii, 0 ada, 459 nolu parselde TARLA vasfındaki taşınmazın tamamı satışa konudur. Bilirkişilerce yapılan tespitlere göre; "Taşınmaz, Kahramanmaraş ili, Elbistan İlçesi, Güblüce Mahallesi, Göl Yazısı Mevkii 459 numaralı parselde konumlu TARLA vasıflı taşınmazdır. Konu taşınmaz, Güblüce Mahallesine 3.2 km., Taşburun Mahallesine 4.2 km, Akpınar Mahallesine 2.4 km ve Elbistan Şehir merkezine 9.5 km kuş uçuşu mesafededir. Güblüce-Elbistan arası asfalt yoldur. Ulaşım köyün belli saatlerinde kalkan minibüs veya özel araçla sağlanmaktadır. Güblüce Mahallesi Elbistana 10 km mesafededir. Temel gelir kaynağı, tarım ve hayvancılıktır. Elma, kiraz ve ceviz yetiştiriciliği yaygındır. Yerleşik nüfusu 150 olup, yaz mevsiminde nüfus 1500 ü aşmaktadır. Elbistana yakın mesafede olması sebebi ile, yazlık ev amaçlı konut sayısında son yıllarda artış gözlenmiştir. taşınmaz, 11.300,00 m2 alana sahip olup TARLA vasfındadır. Taşınmazın: ortalama eni 72 metre olup ortalama uzunluğu 164 metredir. Düz bir alanda olup, geometrik dikdörtgen şeklindedir. Parsel, Ekinözü-Elbistan karayoluna cepheli olmasından dolayı şerefiye değerine sahiptir. Toprak yapıları kumlu-tınlı yapıda olup sulu tarım arazisidir. Parsel 2.Sınıf tarım arazisi gurubunda ve Topoğrafik olarak yaklaşık % 4 eğime sahiptir. Her türlü tarım alet ve ekipmanların rahatlıkla çalışabileceği, uzun yıllar boyunca işlenmiş tarım arazisidir. Keşfin yapıldığı tarihte arpa yetiştiriciliği yapıldığı tespit edilmiştir.Parsel üzerinde yığma tarzda yapılmış tek katlı 10 m2 sondaj kuyu binası bulunmaktadır. Sondaj binasında elektrik tesisatı bulunmamaktadır. " şeklinde beyanda bulunulmuştur.
İmar Durumu :Elbistan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün dava dosyasına gönderdiği imar durumu ile ilgili yazıda, konu taşınmazın mücavir alan sınırında, 1/1000'lik uygulama imar planı dışında olduğu bildirilmiştir.
Kıymeti : 302.750,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Karayolları Genel Müdürlüğü lehine 2942 Sayılı Yasanın 7.maddesine göre beyan bulunmakta olup, Müdürlük yazısı ile bildirildiğinden;taşınmazın satışının yapılması halinde alacak kişinin taşınmazın KAMULAŞTIRMA KORİDORUNDA kaldığını peşinen bildiği ve kabul ettiği ayrıca ilan olunur.
1. Satış Günü : 26/09/2019 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü : 28/10/2019 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/161 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR