ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Elbistan Akbayır'da 9387 m² bağ vasıflı taşınmaz icradan satılıktır

ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01120893
Şehir : Kahramanmaraş / Elbistan
Semt-Mahalle : AKBAYIR MAH. / ELBİSTAN
: 9387
Yayınlandığı Gazeteler

ELBİSTAN KAYNARCA 24.01.2020
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2014/4979 Esas
Muhammen Bedeli
:
220,000 TL
Birinci Satış Günü
:
16.06.2020 14:00
İkinci Satış Günü
:
16.07.2020 14:00
Satış Yeri
:
Yunus Emre Mah. Çeçenistan Cad. Elbistan Adliyesi İcra Müdürlüğü Mezat Salonu-ELBİSTAN/K.MARAŞ

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ 2014/4979 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Satışa konu taşınmaz Kahramanmaraş ili, Elbistan İlçesi, Akbayır/Osmangazi Mahallesi, Külefli Mevkii, 171 ada, 71 nolu parselde Bağ vasfındaki tam hisseli taşınmazdır. Taşınmaz Kahramanmaraş ili, Elbistan ilçesi, Akbayır/Osmangazi Mahallesi, Külefli Mevkii, 171 ada 71 numaralı parselde konumlu BAĞ vasıflı taşınmazdır. Akbayır Mahallesi; Özerler petrole 2.6 km.ve Elbistan Şehir merkezine 13 km kuş uçuşu mesafededir. Akbayır Mahallesi' nin temel gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Taşınmazın yerinin tespiti,fen bilirkişisinin gösterimi ile sağlanmıştır. Konu taşınmaz 171 ada 71 numaralı parsel 9.387,62 m² alana sahiptir. Parselin ortalama eni 55 metre olup ortalama uzunluğu yaklaşık 160 metredir. Tapu kaydında BAĞ vasfında olan taşınmaz, yerinde yapılan incelemede, parsel üzerinde bağ çubuklarına rastlanılmamış, tarla olarak kullanıldığı görülmüştür. Parsel 2-3 eğimli bir alanda olup, geometrik olarak şekilsizdir. Kumlu, hafif killi toprak yapısına sahiptir. Taşınmaz kıraç tarım arazisi vasfındadır. Taşınmazın bulunduğu bölgedeki arazilere arpa-buğday, nohut ve yem bitkisi ekimi yapılmaktadır. Taşınmazın Karayoluna 60 metre mesafede ve ikinci parsel konumunda olması şerefiye değeri taşımasına sebep olmaktadır. Bölgede yazlık ev amaçlı arazi talebinde artış görülmektedir. Taşınmaz 1/1000 uygulama imar planı sınırı dışındadır
Kıymeti : 220.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Taşınmaz üzerinde TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. (TEDAŞ) tarafından konulan 31/05/2004 tarih 1962 yevmiye numaralı 2942 S.Y. Kanununun 7. Maddesi göre kamulaştırma şerhi olduğu görülmekle kurum ile yapılan yazışmada bu şerhin tapu sicilinden düşülmemesi kaydıyla satışa engel olmadığı tespit edilmiştir.
1. Satış Günü : 16/06/2020 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü : 16/07/2020 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : Yunus Emre Mah. Çeçenistan Cad. Elbistan Adliyesi İcra Müdürlüğü Mezat Salonu-ELBİSTAN/K.MARAŞ
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2014/4979 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR