DİYARBAKIR İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Diyarbakır Bağlar'da 7096 m² susuz tarla icradan satılıktır

DİYARBAKIR İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01144835
Şehir : Diyarbakır / Bağlar
: 7096
Yayınlandığı Gazeteler

DİYARBAKIR YENİGÜN 05.03.2020
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/20969 ESAS
Muhammen Bedeli
:
285,000 TL
Birinci Satış Günü
:
21.04.2020 16:20
İkinci Satış Günü
:
10.06.2020 16:20
Satış Yeri
:
Mezat Salonu (Ek Hizmet Binası) - Huzurevleri Mah. Diclekent Bulv. Diyarbakir Adliyesi İcra Daireleri Ek Hizmet Binası İcra Daireleri No: 16/3 Asansör Bitişiği KAYAPINAR / DİYARBAKIR

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.DİYARBAKIR
İCRA DAİRESİ
2019/20969 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Diyarbakır İl, Bağlar İlçe, 363 Parsel, OĞLAKLI Mahalle/Köy, ANA TAŞINMAZ Nolu Bağımsız Bölüm Keşfe konu taşınmaz Şanlıurfa bulvarından Siverek istikametine gidilirken Tosunlu köy tabelasının bulunduğu noktadan sağ yönde kalan köy sınırları içinde kalmakta olup, şehir merkezine çok yakın olmamakla birlikte ana ulaşım akslarından biri olan Şanlıurfa bulvarına cephelidir. Ancak taşınmazın yola cepheli bölümü yola göre düşük kotta kalmaktadır. Taşınmaz köy yerleşiminin olduğu bölgede olup, fiilen köy tipi evler ve müştemilatı ahır ve benzeri yapıların mevcuttur. Keşfe konu taşınmazın yakın çevresinde şehir tipi yapılaşma olmamakla birlikte, taşınmazın cepheli olduğu yolun çevresi taşınmazın yakınına kadar ticari ve endüstriyel yapılar mevcuttur. Fiilen tarım yapılmadığı ve yerleşim alanına fiilen ayrıldığı görülen taşınmazın yola alan cephesinin ticari amaçla kullanılabilmesi birçok resmi izne ve dolgu yapılarak yol kotuna çıkılması halinde mümkündür. Taşınmaza kıymet takdir edilirken zeminde bulunan mevcut evlerin varlığı olumsuz faktör olarak değerlendirilmiştir. Kıymet takdirine konu 224 parselin 22.11.2018 ve 13361 yevmiye ile ifraza tabi tutulduğu ve İfraz sonucu oluşan yol vasıflı 9,02 m2'lik (362 parsel) ve 7096,98m2'lik (363 parsel) susuz tarla vasıflı taşınmazların oluştuğu tapu sicilinde yapılan incelemede anlaşılmıştır. Taşınmazda mevcut istimlâk şerhinin bu itibarla 362 nolu parselde tasarrufu engelleyici hukuki sonuç doğuracağı değerlendirilmektedir. Kıymet takdiri 363 nolu parsel taşınmaz yüzölçümü dikkate alınarak yapıldığı 30/01/2019 tarihli bilirkişi raporundan anlaşılmaktadır.
Adresi : Tosunlu Köyü Bağlar / DİYARBAKIR
Yüzölçümü : 7.096,98 m2
Kıymeti : 285.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 21/04/2020 günü 16:20 - 16:25 arası
2. Satış Günü : 10/06/2020 günü 16:20 - 16:25 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Ek Hizmet Binası) - Huzurevleri Mah. Diclekent Bulv. Diyarbakir Adliyesi İcra Daireleri Ek Hizmet Binası İcra Daireleri No: 16/3 Asansör Bitişiği KAYAPINAR / DİYARBAKIR
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50'sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50'sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ileteslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/20969 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.03/03/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR