ÇORUM 5. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Çorum/Bahçelievlerde tarla icradan satılıktır

ÇORUM 5. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00942675
Şehir : Çorum / Merkez
Semt-Mahalle : BAHÇELİEVLER MAH. / YENİYOL
: 22452
Yayınlandığı Gazeteler

AKŞAM 08.02.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/1859 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
19,084,200 TL
Birinci Satış Günü
:
25.04.2019 10:00
İkinci Satış Günü
:
27.05.2019 10:00
Satış Yeri
:
Çorum adliyesi ek bina Karakeçili mah.Alaybey Sk. No:96/A Çorum 5. icra müdürlüğü 2. kat mezat salonu

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
ÇORUM 5. İCRA DAİRESİ
2018/1859 TLMT.
TAŞINMAZI
N AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Çorum İl, Merkez İlçe, 171 Ada, 8 Parsel, BAHÇELİEVLER Mahalle/Köy, Çorum İli Merkez İlçesi Bahçelievler Mahallesi, Aktopraklık mevkii, 171 ada 8 parsel olarak kayıtlı tarla ve yüzölçümü 22.452,00 metrekaredir.Tapuda Bahçelievler Mahallesi 1 cilt ve 9 sayfada bulunan taşınmazın
1) İmar Durumu: Dava konusu parselin tamamı mücavir alan içerisindedir. Dava konusu parselin Uygulama İmar planı mevcutken Çorum İdare Mahkemesi tarafından Uygulama İmar Planının iptal edildiği ve mevcut durumu ile plansız olduğu tespit edilmiştir. Dava konusu parselin kuzeyinde 50,00 metre genişliğinde planı bulunan Gazi Caddesi bulunmaktadır. Bu caddeye dava konusu parselin yola terki mevcuttur. Güneyinde ise planda park bulunmaktadır.
2)Çevre ve Konumu: Ankara- Çorum- Samsun karayoluna 1200,00 metre,şehir merkezine(saat Kulesi) 2600,00 metre, Çorum valiliğine 1625,00 metre, Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine 5250,00 metre, Çorum Müftülüğüne 270,00 metre, Çorum Olimpik yüzme havuzuna 150 metre, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Fuar alanına 300,00 metre kuş uçuşu mesafededir.
3) Parselin Diğer Özelliklleri: Parselin plandaki 50,00 metrelik imar yoluna komşu olması, çevresinde kamı kurum ve kuruluşların mevcut varlığı ve yakınlığı, bölgede yapılaşmamış olan alanların imar durum ve özellikleri, kentin en önemli caddesine cephesinin olması, imar durumunun belli olması halinde yatırım amaçlı ilave gelir elde edebilecek bir taşınmaz olması taşınmazın değerine olumlu etki edebilecek özelliklerdir. Dava konusu taşınmazın imar durumunun belli olmaması yatırım amaçlı olarak taşınmazın değerini olumsuz etkilemektedir. Ancak taşınmazın imar durumunun konut, ticaret, sosyal ve kültürel alan, park, yeşil alan, resmi kurum alanı v.b. gibi olması halinde bile yüzölçümü, konumu vb. özellikleri nedeni ile değerini olumsuz etkilemeyeceği her türlü proje geliştirme faaliyetlerinin yapılabileceği düşünülmektedir.
4)Parselin Zemin Durumu:Taşınmazın cinsi tarladır. Zemin durumu itibari ile buğday ekili durumdadır. Killi tınlı toprak yapısındadır. Her türlü makinalı tarım yapılabilir. Sulandığına dair bir yapı mevcut değildir. Parsel hemen hemen düz sayılabilecek %1-2 eğimdedir. Ancak taşınmazın bulunduğu konum ve kent merkezine yakınlığı sebebi ile tarla olarak değerlendirilmesi zordur.
Çorum İcra Hukuk Mahkemesinin 2018/99-312 esas karar sayılı 04/07/2018 tarihli kesin kararı uyarınca 19.084,200,00 TL Değerindedir.
Adresi : Bahçelievler Mah. Aktopraklık mevkii- Çorum
Yüzölçümü : 22.452,00 m2
Arsa Payı : tam - tarla
İmar Durumu : Dava konusu parselin tamamı mücavir alan içerisindedir. Dava konusu parselin Uygulama İmar planı mevcutkenÇorum İdare Mahkemesi tarafından Uygulama İmar Planının iptal edildiği ve mevcut durumu ile plansız olduğu tespit edilmiştir. Dava konusu parselin kuzeyinde 50,00 metre genişliğinde planı bulunan Gazi Caddesi bulunmaktadır. Bu caddeye dava konusu parselin yola terki mevcuttur. Güneyinde ise planda park bulunmaktadır.
Kıymeti : 19.084.200,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : satış vaadi ve hacizler vardır
1. Satış Günü : 25/04/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
2. Satış Günü : 27/05/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
Satış Yeri : Çorum adliyesi ek bina Karakeçili mah.Alaybey Sk. No:96/A Çorum 5. icra müdürlüğü 2. kat mezat salonu
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/1859 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.06/02/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR