ORHANGAZİ İCRA DAİRESİ

Bursa/Orhangazi'de zeytinliğin hissesi icradan satılıktır

ORHANGAZİ İCRA DAİRESİ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00979011
Şehir : Bursa / Orhangazi
Semt-Mahalle : PAŞAPINAR MAH. / ORHANGAZİ
: 7400
Yayınlandığı Gazeteler

YENİ TUNA 11.04.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/617 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
86,333 TL
Birinci Satış Günü
:
20.05.2019 09:30
İkinci Satış Günü
:
17.06.2019 09:30
Satış Yeri
:
Orhangazi Hükümet Konağı Karşısı-Kapalı Pazar Yeri A Blok Kat:2 No:35 Orhangazi/Bursa

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
ORHANGAZİ İCRA DAİRESİ
2018/617 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Taşınmaz tapunun Bursa İli, Orhangazi ilçesi, Paşapınar Mahallesi, Yeniceler Mevkii, 30 parsel numarasında Zeytinlik vasfıyla kayıtlı ve 7.400 m2. yüzölçümlü olup, 2/12 hissesi satışı yapılacaktır. Keşif günü zeminde yapılan incelemede, taşınmazda çoğunluğu 70 ile 80 yaş arası olmak üzere muhtelif yaşlarda oldukları kanaatine varılan mahsuldar çağda zeytin ağaçları olduğu, ayrıca taşınmazın Kuzey ucunda az sayıda muhtelif cinste meyve ağacı da olduğu görülmüştür.
Taşınmazdaki zeytin ağaçları bakımlı, ağaçlarda habitus yapısı ve verim çemberi bazı ağaçlarda orta büyüklükte, bazı ağaçlarda büyük yapıda, bazı ağaçlarda ise ufak yapıda, yeni sürgün faaliyeti normal, yapılması gereken zirai mücadele işlemlerinin ise yeterince yapılmış olduğu gözlenmiştir.
Taşınmazda meyil yaklaşık %1-2 civarı, toprağı killi-tınlı yapıda, istenirse sulanabilir vasıfta, taşınmazın paftasında ve zeminde Güney sınırından Kadastrolu yola, Kuzey sınırından ise zeminde fiilen kullanılan ancak resmi olmayan bir yola cephesi bulunmakta, bu yoldan sonra da İznik Gölü başlamaktadır. Taşınmaz Paşapınar Mahallesinin merkezi noktasındaki cami ve meydanın da olduğu alana kuş uçuşu yaklaşık olarak 1,10 Km., Orhangazi İlçesi merkezine ise (Hükümet Konağı baz alınarak) kuş uçuşu yaklaşık olarak 15,7 Km. civarı mesafededir.
Dosyada mevcut Orhangazi Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yazısına göre taşınmaz 1/25000 ölçekli İznik Gölü Nazım İmar Planında kırsal yerleşim alanında kalmaktadır.
Taşınmazın yukarıda sayılan tarımsal, topoğrafik ve diğer özellikleri de dikkate alınarak değerinin tespiti için piyasa araştırması yapılmış ve yapılan piyasa araştırması sonucu taşınmazın m2. birim değerinin 70,00 TL./m2. olduğu kanaatine varılmıştır.
Bu bilgiler ışığında 30 parsel nolu taşınmazın toplam değeri:7.400 m2.x70,00TL./m2. = 518.000,00 TL. Olarak, satışa konu 2/12 Hissesinin Değeri İse :518.000,00 TL.x2/12 = 86.333,33 TL. olarak hesaplanmıştır.
Yüzölçümü : 7400,00 m² taşınmazın 2/12 hissesi
Kıymeti : 86.333,33 TL (satışa konu hisse değeri)
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 20/05/2019 günü 09:30 - 09:35 arası
2. Satış Günü : 17/06/2019 günü 09:30 - 09:35 arası
Satış Yeri : Orhangazi Hükümet Konağı Karşısı-Kapalı Pazar Yeri A Blok Kat:2 No:35 Orhangazi/Bursa
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/617 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.06/04/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR