ADANA 2. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Adana/Çukurova İlçesi'nde nar, zeytin bahçesi ve müştemilatı icradan satılıktır

ADANA 2. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01037147
Şehir : Adana / Çukurova
Semt-Mahalle : SÖĞÜTLÜ MAH. / MAHFESIĞMAZ
: 34200
Yayınlandığı Gazeteler

SABAH 10.08.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/948 ESAS
Muhammen Bedeli
:
1,379,527 TL
Birinci Satış Günü
:
08.10.2019 10:50
İkinci Satış Günü
:
08.11.2019 10:50
Satış Yeri
:
Mezat Salonu (107/A Nolu) - Adana Adalet Sarayı Ek 2 Hizmet Binası No:107/A SEYHAN / ADANA

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. ADANA 2. İCRA DAİRESİ
2018/948 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Adana İli, Çukurova İlçesi Söğütlü mah. Tömek mevkii 0 Ada, 788 Parselde kayıtlı olup, 788 nolu parselin alanı 34.200 m² dir.Bu taşınmazın zemin tipi ana taşınmaz ve ana taşınmaz niteliği ise nar ve zeytin bahçesidir. Çukurova İlçe Belediyesi tarafından verilmiş olan 26.01.2018 tarih ve 855 sayılı imar çapına göre;plansız sahada içinde olduğu görülmektedir. Taşınmaz Söğütlü Mahallesi ,Çukurova-Adana adresinde bulunmaktadır. Taşınmaz,TEM Oto Yolunun Kuzeyinde bulunmaktadır.Taşınmaz Söğütlü Mahallesi 788 nolu parsel tarım arazisi olarak kullanılmakta olup, halihazırda parselin bir kısmı üzerinde 4x6 dikilmiş 12-15 yaşlarında bakımlı 1257 adet nar ağacı olduğu görülmüştür. Taşınmazın toprak yapısı killi -tınlı olup,taşınmaz parselin damlama ile sulama imkanları mevcut olup,harici baraj suyu ile sulama imkanı bulunmamaktadır.
Taşınmaz , Belediye hizmetlerinin tamamından yararlanmıyor olup , Taşınmaz tarlanın konumu alanı , çevre özellikleri , mevkii , miktarı , sulu tarım arazi sınıfında oluşu, hâli hazır durumu ( tarım arazisi olarak ) , mevkii ve şartlarına göre kullanılması halinde getirebileceği yıllık net gelir, parsel çevrelerinin fiilen kullanım durumu, Adana Şehir merkezine, Köy yerleşim yerine, pazara, ana yola yakınlığı, tamamının sulanabilir özellikte olmasından dolayı özel ürünlerin yetiştirilebilir olması serbest piyasa alım-satım rayiçleri gibi etkenlerde göz önüne alındığında yapılan araştırmalarda taşınmazın yapısı, arazinin kullanımı ve konumları dikkate alındığında, mahalli rayiçlere ve bugünkü alım satım fiyatlarıda dikkate alınmıştır.Taşınmaz üzerinde tek katlı bekçi evi, sundurma, depo ve bahçe duvarı bulunmaktadır.
a-) Bekçi evi: dosyada gösterilen krokide bekçi evi 3 oda ve banyodan oluşmakta olup, evin yerleri kısmen seramik, kısmen şap beton, kapı ve pencereler ahşap yağlı boyadır.Yapı Değeri İlgili yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaklaşık m2 maliyet fiyatlandırılmasında 3.sınıf A grup yapı olarak değerlendirilmiştir.
b-) Depo: Dosyadaki krokide deponun duvarları briketten üzeri çinko kaplıdır.Yerler beton şaptır. İlgili yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaklaşık m2 maliyet fiyatlandırılmasında 1/A grup yapı olarak değerlendirilmiştir.
c-)Taşınmaz üzerinde sundurma bulunmaktadır. Sundurmanın bir yanı duvar ile çevrilmiş, diğer tarafları açık vaziyettir. İlgili yapı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaklaşık m2 maliyet fiyatlandırılmasında 1.sınıf A grup yapı olarak değerlendirilmiştir.
Adana 5. İcra Hukuk Mahkemesi'nin 2018/137 E. 2018/286 K. Sayılı dosyasından yapılan kesinleşmiş kıymet takdiri raporunda, taşınmaz üzerinde açık sundurma bulunduğu belirtilmiştir.
Dosyamızdan yapılan kıymet takdirine itiraz davasında görevli bilirkişiler tarafından satışa konu 788 parsel dışında kalan yapılarda Ev ve 3 adet açık sundurma ve depo bulunduğu ve ayrıca damdaki güneş enerji panel sistemi ve su temin için elk.trafo ve dinamo su pompa ekipmanları bulunduğu tesbit edilmiştir.Ayrıca Adana 5. İcra Hukuk Mahkemesi'nin 2018/137 E. 2018/286 K. Sayılı dosyasında 788 parselin toplam değeri 1.379.527,05 TL olarak kesin bir biçimde tesbit edilmiştir.
Adresi : Söğütlü mah. Çukurova ADANA
Yüzölçümü : 34.200 m2
Arsa Payı : TAM
İmar Durumu : Plansız saha ve mücavir alan içinde tarım alanıdır
Kıymeti : 1.379.527,05 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : tapu kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 08/10/2019 günü 10:50 - 11:00 arası
2. Satış Günü : 08/11/2019 günü 10:50 - 11:00 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (107/A Nolu) - Adana Adalet Sarayı Ek 2 Hizmet Binası No:107/A SEYHAN / ADANA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/948 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.07/08/2019


(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir
.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR