BURSA 18. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Yıldırım/Mollaarap'ta 118 m² daire icradan satılıktır (çoklu satış)

BURSA 18. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01184250
Şehir : Bursa / Yıldırım
Semt-Mahalle : MOLLAARAP MAH. / SETBAŞI
Oda Sayısı : 3+1
: 118
Banyo Sayısı : 1
Bulunduğu Kat : 3
Binadaki Kat Sayısı : 5
Isıtma : Doğalgaz (Kombi)

Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalında 03.07.2020 tarihinde yayınlanmıştır.
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2016/11915 ESAS
Muhammen Bedeli
:
188,800 TL
Birinci Satış Günü
:
12.08.2020 15:10
İkinci Satış Günü
:
09.09.2020 15:10
Satış Yeri
:
1 Nolu İcra Satış Odası - Bursa Adalet Sarayı A Blok Zemin Kat OSMANGAZİ / BURSA

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
BURSA
18. İCRA DAİRESİ
2016/11915 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı : Bursa İli, Yıldırım İlçesi, Mollaarap Mahallesi, 581 ada, 37 parsel sayılı ve 420,75 m2 miktarlı “On Bağımsız Bölümlü Kargir Apartman” vasıflı taşınmazda, kat mülkiyeti kurulmuş olan, 3/28 arsa paylı, 3.kat, 10 nolu mesken vasıflı taşınmaz.
Özellikleri :Satışa konu taşınmazın da içerisinde bulunduğu bina, bodrum+zemin+3 normal katlı olmak üzere toplam 5 katlı ve B.A. Karkas tarzda yapılmış olup, asansörsüz ve otoparksızdır. Bodrum katında depo ve normal katlarının beherinde ise 2'şer adet mesken nitelikli dairesi bulunan binanın ön dış cephe duvar yüzeyleri sıvalı ve boyalı, üzeri ise açık teras durumundadır. Mesken amaçlı olarak kullanılan söz konusu dairenin bürüt alanı 118,00 m2 ve net kullanım alanı ise 106,00 m2 olup, 2 adet oda, salon, antre, mutfak, banyo ve wc-lavabo bölümlerinden ibarettir. Salon ve odaların tabanları ahşap parke, antre bölümünün seramik ile kaplı,duvarları ise alçı sıvalı ve saten boyalıdır. Taban ve duvarları tamamen seramik ile kaplı olan mutfak bölümünde üzeri mermer kaplı ve (L) şekilli tezgah ile alt ve üst MDF dolapları mevcuttur. Banyo ve wc-lavabo bölümlerinde taban ve duvarlar tamamen seramik olarak yapılmıştır. Dairenin giriş kapısı çelik, iç kapıları ahşap, çift camlı olan balkon kapısı ve pencere çerçeveleri ise PVC profildir. Kuzey ve güney cepheli olan dairenin kuzey cephesinde 1 adet balkonu mevcuttur. Doğalgazlı kombi kat kalorifer sistemi ile ısıtılmakta olup, elektrik, doğalgaz ve su abonelikleri bulunmaktadır. Genellikle mesken amaçlı olarak kullanılan 4 veya 5 katlı bitişik nizam binaların bulunduğu bir mahalde yer alan taşınmaz Bursa şehir merkezine yakın konumda olup, mahallinde elektrik, su, telefon, doğalgaz ve kanalizasyon gibi her türlü altyapı hizmetleri mevcuttur.
Adresi : Mollaarap Mahallesi, Sezgi Sokak Kat:3 No:11/10 Yıldırım / BURSA
Yüzölçümü : 106 m2 Arsa Payı : 3/28
İmar Durumu : Bursa ili, Yıldırım ilçesi, Mollaarap mahallesi, H22d.07a.3c pafta, 581 ada, 37 parselde kayıtlı taşınmaz, 1/1000 ölçekli Maksem Doğusu-Gökdere-İpekçilik İmar Planı dahilinde, bitişik nizam, 5 kat olan konut bölgesi inşaat alanında kalmakta olup, söz konusu taşınmaza ilişkin 05.01.1982 tarih ve 252/14 sayılı yapı ruhsatı ile 06.12.1984 tarih ve 136/12 sayılı yapı kullanma izni bulunmaktadır.
Kıymeti : 188.800,00 TL KDV Oranı : %1
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında olduğu gibidir.
1. Satış Günü : 12/08/2020 günü 15:10 - 15:15 arası
2. Satış Günü : 09/09/2020 günü 15:10 - 15:15 arası
Satış Yeri :1 NOLU İCRA SATIŞ ODASI - Bursa Adalet Sarayı Zemin Kat A Blok Uluyol Osmangazi / BURSA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı : Bursa İli, Osmangazi İlçesi, Demirtaş Köyü, Sanayi Bölgesi, 5446 parsel sayılı, 8.429,00 m2 yüzölçümünde ARSA vasıflı taşınmaz.
Özellikleri : Satışa konu taşınmaz Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Mustafa Karaer Caddesi No:8 Osmangazi-Bursa adresinde yer almaktadır. Taşınmaz; fabrika binası, idari bina ve yardımcı tesislerinden ibarettir. Halihazırda borçlu şirket tarafından kullanılan fabrika binası ve tesisleri, Mustafa Karaer Caddesi ile Lale Sokağı'nın kesiştiği köşede yer almaktadır. Sözkonusu fabrika binası, idari bina ve yardımcı tesisleri 8.429,00 m2 miktarlı ve arsa vasıflı düz arazi üzerine kurulmuş olup, üzerinde birbirine bitişik nizamda yapılanmış olan; 1 adet 2 katlı idari bina, 1 adet 3 katlı fabrika binası, 1 adet tek katlı dokuma ünitesi, 1 adet tek katlı iplik boyama ünitesi ve 1 adet baskı ünitesi ile ayrık nizamda yapılanmış olan 1 adet trafo binası ve 1 adet güvenlik binasından ibarettir. Yol ve komşu parseller ile olan sınırları beton duvarlar üzeri kafes telli demir panolar ile çevrilmiş olan parselin binalar haricinde kalan alanların büyük kısmı asfalt ile kaplanmış olup, az bir kısmı ise duvar kenarlarında yeşil alan olarak değerlendirilmiştir.
Taşınmazda yer alan binaların hali hazır durumları ile teknik ve fiziki özellikleri:
1-) Fabrika Binası: 3 katlı ve betonarme karkas niteliğinde yapılmış olup, dış cephe duvar yüzeyleri sıvalı ve boyalı, eğik çelik çatılı ve üzeri alüminyum sandviç paneller ile örtülüdür. Katlar arasımerdiven basamakları betonarme üzeri mermer ile kaplı ve kenarlarında merdiven korkulukları bulunmaktadır. Binanın zemin katı boyahane ünitesi olarak kullanılmakta olup, ünitenin içerisinde kazan dairesi, personel soyunma odası, banyo ve wc-lavabo bölümleri de yer almaktadır. Ünite salonu ve kazan dairesinin tabanları tamamen karo mozaik taşlar ile kaplı, duvarları ise sıvalı ve plastik boyalıdır. Giriş kapıları PVC profil olan soyunma odası, banyo ve wc-lavabo bölümlerinde taban ve duvarlar tamamen seramik olarak yapılmıştır. İplik boya hazırlama ve kumaş kalite kontrol ünitesi olarak kullanılan 2.kattaki ünite salonun tabanı karo mozaik taşlar ile kaplı, duvarları ise sıvalı ve plastik boyalıdır. İçerisindeki yemekhane ve wc-lavabo bölümlerinde taban ve duvarlar tamamen seramik olarak yapılmıştır. Binanın 3.katı show-room olarak kullanılmakta olup, salonun bir bölümü yaklaşık 2,50 m. yüksekliğinde cam tuğlalar ile bölünmüştür. Show-room olarak kullanılan bölümlerin tabanları laminant parke, diğer bölümlerin seramik ile kaplı, duvarları ise sıvalı ve plastik boyalıdır. Bu katta bulunan laboratuvar ve wc-lavabo bölümlerinde taban ve duvarlar tamamen seramik olarak yapılmıştır. İçerisinde yük asansörü de bulunan binanın zemin katının inşaat taban alanı 2.281,00 m2, 1.katının 2.255,00 m2 ve 2.katının 2.022,00 m2 olup, toplam inşaat alanı ise 6.558,00 m2'dir.
2-) Dokuma Ünitesi: 1 katlı ve prefabrik betonarme niteliğinde yapılmış olan ünitenin dış cephe duvar yüzeyleri sıvalı ve plastik boyalı, eğik prefabrik çatılı ve üzeri eternit paneller ile örtülüdür. İç cepheden birbirlerine geçişli 3 adet dokuma salonundan oluşan ünitedeki 1. ve 2.dokuma salonlarının tabanları dökme mozaik, 3.dokuma salonunun karo mozaik taşlar ile kaplı, duvarları ise sıvalı ve plastik boyalıdır. 1.dokuma salonunun içerisinde atölye ve bakım odaları, 3.dokuma salonunun içerisinde ise ofis bölümleri bulunmaktadır. 1. ve 3.ünitenin ön cephelerinde bulunan giriş kapıları araç geçişine uygun büyüklükte yatay hareketli demir profil veya düşey hareketli elektrik kumandalı olarak yapılmıştır. Binanın inşaat taban alanı 2.428,00 m2'dir.
3-) İdari Bina: Dokuma ünitesinin çatısı altında ve 2.ünitenin içerisinde yer alan idari bina 2 katlı olarak teşkil edilmiştir. Binanın giriş katında 1 adet ofis odası, antre, koridor, mutfak ve yemekhane ile bay ve bayan wc-lavabo, 1.katında ise 3 adet yönetici odası, bekleme salonu ve hol bölümleri bulunmaktadır. Zemin kattaki ofisin tabanı seramik ile kaplı, duvarları sıvalı ve plastik boyalı olup, diğer bölümlerin taban ve duvarları tamamen seramik olarak yapılmıştır. 1.kattaki tüm bölümlerin tabanları laminant parke ile kaplı, duvarları sıvalı ve plastik boyalı, tavan yüzeyleri ise asma tavanlıdır. Binanın giriş kapısı 2 kanatlı ahşap, iç kapıları ahşap veya PVC profil, pencere çerçeveleri ise alüminyum profil veya çift camlı PVC profildir. Katların beherinin inşaat taban alanı 125,00 m2 olup, toplam inşaat alanı ise 250,00 m2'dir.
4-) İplik Boyama Ünitesi: 3 katlı binanın doğu bitişik cephesine 1 katlı, çelik konstrüksiyon niteliğinde, eğik çelik çatılı ve üzeri ile dış cephe yüzeyleri alüminyum sandviç paneller ile örtülü olarak yapılmıştır. Tek bölümlü olan ünitenin tabanı dökme mozaikler ile kaplı olup, giriş kapısı araç geçişine uygun büyüklükte demir profil olarak yapılmıştır. Ünitenin inşaat taban alanı 750,00 m2'dir.
5-) Baskı Ünitesi: 3 katlı binanın güney bitişik cephesine 1 katlı, çelik konstrüksiyon niteliğinde, eğik çelik çatılı ve üzeri ile dış cephe yüzeyleri alüminyum sandviç paneller ile örtülü olarak yapılmıştır. Tek bölümlü olan ünitenin tabanı beton üzeri epoksi boya ile kaplı olup, giriş kapısı araç geçişine uygun büyüklükte demir profil olarak yapılmıştır. Ünitenin inşaat taban alanı 1.306,00 m2'dir.
6-) Trafo Binası: 1 katlı ve betonarme karkas niteliğinde yapılmış olup, iç ve dış cephe duvar yüzeyleri sıvalı ve boyalı, üzeri ise açık teras durumundadır. İçerisinde 3 adet hücre veya pano odası bulunan binanın tabanı beton üzeri şap ile kaplı, odaların giriş kapıları demir profil olarak yapılıdır. Binanın inşaat taban alanı 50,00 m2'dir.
7-) Güvenlik Binası: Fabrika girişinde bulunan bu bina, 1 katlıve yığma niteliğinde yapılmış olup, tek bölümlüdür. Binanın iç ve dış cephe duvar yüzeyleri sıvalı ve boyalı, tabanı karo mozaik taşlar ile kaplı, giriş kapısı ve pencere çerçeveleri demir profil yapılı, üzeri ise açık teras durumundadır. Binanın inşaat taban alanı 7,50 m2'dir.
Taşınmazda bulunan makine, elektrik ve yardımcı tesisler:
Tesiste su yumuşatma sistemi, su depoları, hidrofor pompaları yerinde mevcut değildir ve çalışır durumda olmaması da dikkate alınarak hurda değeri dışında bir değeri bulunmamaktadır.
Tesiste 1 adet 2000 m3/h kapasiteli doğalgaz basınç düşürme ve ölçüm istasyonu bulunmakta olup, bu istasyonda gaz basıncının 16 bardan 4 bara düşürüldüğü, ayrıca 1 adet 2000 m3/h kapasiteli 2 kademe basınç düşürme ve ölçüm istasyonunun bulunduğu, gazın basıncının 4 bardan 300 mbara düşürüldüğü, çalışır durumdaki tesisin ısı enerjisi ihtiyacının karşılandığı tespit edilmiştir.
Fabrika binası ısı merkezinde; 1 adet 4.200,000 Kcal/h kapasitede BT ısı sistemleri üretimi buhar kazanı, bu kazanlara ait doğalgaz brülörleri, 1 adet 2.000.000 Kcal/h kapasitede degazör, akış kontrol cihazları, kazan emniyet sistemleri, borulama ve sirkülasyon pompaları bulunmaktadır. Isı merkezi ekipmanları çalışır durumdadır.
Fabrikanın elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasına yönelik ön bahçe içerisinde bina tipi 34,5/04 Kv - 1250 KVA kurulu gücünde 3 hücreli ve faal halde bir adet trafo bulunmaktadır.
Ticari potansiyeli yüksek olan ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde bulunan satışa konu taşınmaza ulaşım Bursa-Yalova yolu üzerinden kolay olup, mahallinde sanayi elektriği, su, telefon, doğalgaz, kanalizasyon vb. gibi her türlü altyapı hizmetleri mevcuttur.
Satışa iştirak edeceklerde aranan şartlar, OSB'de kaim taşınmazın niteliği ve satışa ilişkin yükümlülük bilgileri ve ilkeler:
Demirtaş Organize Sanayi Bölge (DOSAB) Müdürlüğü'nün 22.01.2020 tarih ve DS200123.003 sayılı yazılarında; "Demirtaş H22A22DB pafta, 5446 parsel sayılı taşınmaz üzerinde bulunan fabrika binasında, Bölgemiz katılımcısı şirketin tekstil üretim ve 275m3/gün atıksu debi hakkı ile Tekstil Boyahanesi olarak faaliyet gösterdiğini, taşınmaz üzerinde OSB Uygulama Yönetmeliğinin 54.maddesinde sayılan yazımız ekinde gönderilen faaliyet konuları haricinde üretim faaliyetlerini gerçekleştirebileceğini, 4562 Sayılı Kanunun 15.maddesi gereğince taşınmazların kredi alacaklısı kuruluşa satılması halinde, kredi alacaklısı kuruluş, satın aldığı taşınmazı yukarıda açıklaması yapılan OSB Uygulama Yönetmeliğinin 54.maddesinde yer alan OSB'lerde kurulamayacak tesisler haricindeki üretim faaliyetlerini yürüten gerçek veya tüzel kişilere en geç iki yıl içerisinde satmak veya aynı nitelikteki gerçek veya tüzel kişilere kiraya vermek zorundadır" denilmektedir.
OSB'de kurulamayacak tesisler listesi:
ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
ALTINCI BÖLÜM
Arsa Tahsis ve Satışları, Kiralama
Kurulamayacak tesisler
MADDE 54 - (1) OSB'lerde, aşağıdaki tesisler kurulamaz:a) Karma ve ihtisas OSB'lerde;

 1. Ham petrol rafinerileri,
 2. Kömür veya bitümlü şistin sıvılaştırıldığı ve gazlaştırıldığı tesisler ile asfalt plent tesisleri,
 3. Sıvılaştırılmış petrol gazı dolum ve depolama tesisleri,
 4. Çimento fabrikaları, beton santralleri, çimento klingeri üreten tesisler,
 5. Nükleer güç santralleri ile diğer nükleer reaktörler,
 6. Radyoaktif atıkların depolanması, bertarafı ve işlenerek ara/nihai ürüne dönüştürülmesi amacıyla projelendirilen tesisler ve benzeri radyoaktif atık tesisleri,
 7. Nükleer yakıtların üretilmesi veya zenginleştirilmesi ile ilgili tesisler,
 8. Endüstriyel nitelikli, sintine ve benzeri atık suların geri kazanım tesisleri,
 9. İhtisas OSB'nin kendi üretim faaliyetleri sonucunda oluşan atıklardan enerji üreten tesisler hariç olmak üzere İhtisas OSB'lerin kuruluş protokolünde belirtilmeyen alanlarda faaliyet gösteren tesisler.

b) Karma OSB'lerde;

 1. Parlayıcı/patlayıcı/yakıcı maddelerin üretildiği, depolandığı ve dolumunun yapıldığı tesisler,
 2. Petrokimya kompleksleri,
 3. Üretiminde kapalı proses, gaz veya sıvı yakıt ve toz kaynaklarında filtre sistemlerini kullanan tesisler hariç; tuğla ve kiremit fabrikaları, kömür yıkama kireç, alçı ve zımpara tesisleri
 4. Klor-alkali tesisleri, sülfürik asit, fosforik asit, hidroklorik asit, klor ve benzeri kimyasal maddeler üreten yerler, azot sanayi ve bu sanayi ile entegre gübre fabrikaları,
 5. Asbest, asbest içeren ürünlerin işlenmesi veya dönüştürülmesi yapılan tesisler,
 6. Ham deri işleme, padok ve sadece hayvan kesimi yapılan tesisler,
 7. Hammadde alanları kapalı ve toz kaynaklarında filtre sistemlerini kullanan tesisler hariç; talk, barit, kalsit, antimuan ve benzeri madenlerin kırma ve öğütme tesisleri,
 8. Katı atık ayrıştırma tesisleri ve her türlü atığın nihai ve/veya ara depolanması ve/veya araziye gömülmesine ilişkin tesisler ile toksit, tıbbi ve tehlikeli atıkların yakılmak ve kimyasal yolla arıtılmak suretiyle berteraf edilmesine yönelik tesisler,
 9. (Değişik:RG-6/8/2019-30854) Katılımcının tesisinin çatı ve cephesine kurulanlar hariç olmak üzere, sanayi parselleri ile hizmet destek alanında güneş ve rüzgardan elektrik enerjisi üreten tesisler,

kurulamaz.(2) Bu madde hükmünden, yürürlükteki çevre mevzuatı hükümlerinin yerine getirilmesi ve diğer katılımcıların faaliyetlerini olumsuz etkilememesine yönelik tüm tedbirlerin OSB yönetimlerince alınması kaydıyla;
a) Kullanılmış yağın yeniden rafine edilmesi ve/veya başka bir ürüne çevrilerek tekrar kullanımı ile atık ve hurdaları münferiden ara veya nihai ürüne çeviren tesisler,
b) Ormansal, tarımsal ve bitkisel atıklar ile atıksu arıtma tesisi çamurunu hammadde olarak kullanarak enerji üreten tesisler,
c) OSB'ye ait teknik altyapı alanında olması şartı ile OSB'nin, kendi katı atıklarını ve müşterek arıtma tesisinden çıkan çamurların bertarafı için kuracağı tesisler,
müstesnadır.
(3) Birinci ve ikinci fıkra haricinde, karma OSB'lerde, OSB'nin kuruluş protokolü çerçevesinde kurulması planlanan sektörler, mevcut sektör yapısı, kurulacak tesisin altyapı ve atık su arıtma tesislerine etkisi, herhangi bir olumsuzluk anında tetikleyici etkisi, insanların çalışma ve yaşam koşullarına etkisi gibi hususlar dikkate alınarak konu ile ilgili kurumlardan alınacak raporlar çerçevesinde karar verilir.
"4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu - Madde 18 – (Değişik: 18/6/2017-7033/51 md.) Arsa tahsisi, yönetmelik hükümlerine göre müteşebbis heyetin veya genel kurulun belirleyeceği prensipler çerçevesinde yönetim kurulu tarafından yapılır ve Bakanlığa, tahsisi takip eden ayın ilk haftası içerisinde bilgi verilir.
Bakanlık gerekli gördüğü takdirde, OSB’de yer tahsis edileceklerin temel vasıfları ile iştigal konularını kuruluş protokolünde belirleyebilir.
Katılımcılara tahsis veya satışı yapılan arsalar hiçbir şekilde tahsis amacı dışında kullanılamaz. Bu arsalar katılımcılar ve mirasçıları tarafından borcun tamamı ödenmeden ve tesis üretime geçmeden satılamaz, devredilemez ve temlik edilemez. Bu husus tapuya şerh edilir. Arsa tahsis ve satışının şirket statüsündeki katılımcılara yapılması hâlinde, borcu ödenmeden ve tesis üretime geçmeden arsanın satışını ve spekülatif amaçlı işlemlerle mülkiyet hakkının devrini önlemeye yönelik tedbirleri almakla Bakanlık yetkilidir.
Ancak arsa tahsisi yapılan firmanın tasfiyesi hâlinde, firmanın katılımcı vasfını taşıyan ortağına veya ortaklarına tahsis hakkının devri mümkündür. Bu konudaki işlemlerin muvazaalı olup olmadığını tetkikle ve sonucuna göre gerekli tedbirleri almakla Bakanlık yetkilidir.
Bu husustaki yasaklara aykırılığın mahkemece tespiti hâlinde, arsa kimin tasarrufunda olursa olsun tahsis veya satış tarihindeki bedeli ile geri alınarak bir başka katılımcıya tahsis ve satışı yapılır.
Tahsis edilen arsaların tapuları, katılımcı tarafından tahsis bedelinin tümüyle ödenmesi veya tahsis bedelinden kalan borç için teminat mektubu verilmesi ve OSB’nin kesin olarak belirleyeceği arsa bedelleri ile yapılacak diğer yatırımlara itirazsız olarak katılacağına ilişkin noter tasdikli taahhütname vermesi koşullarının gerçekleşmesi hâlinde tesisi üretime geçenlere geri alım hakkı şerhi konulmadan, tesisi üretime geçmeyenlere ise geri alım hakkı şerhi konularak verilir.
Katılımcının kendisine tahsis edilen parsel üzerinde gerçekleştireceği sabit yatırım tutarının en az %50’si tutarında bankalar veya kredi kuruluşlarından yatırım kredisi alması durumunda altıncı fıkrada aranan şartları sağlayanlarda üretime geçme şartı aranmaksızın geri alım hakkı şerhi konulmadan; Bakanlık kredisi kullanan OSB’lerde ipotekli, Bakanlık kredisi kullanmayan OSB’lerde ipoteksiz tapu verilebilir. Katılımcının yönetmelikte belirlenen süreler içinde üretime geçmemesi ve kredi sözleşmesinin sona ermesi durumunda tahsis için ödenen tutar toplamının tahsis tarihinden sonraki yıllar için 213 sayılı Kanun uyarınca açıklanan yeniden değerleme oranlarına göre güncellenmesi ile elde edilen tutarın ilgilinin banka hesabına yatırılmasını müteakip, parsel OSB adına tescil edilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin hususlar yönetmelikle belirlenir.
Hâlihazırda geri alım şerhli tapusunu alan katılımcılar hakkında yedinci fıkra hükümleri kıyasen uygulanabilir.
OSB sınırları içerisinde yer alan OSB mülkiyetinde bulunmayan taşınmazların tamamının tapu kaydına “Taşınmazın icra yoluyla satışı dâhil üçüncü kişilere devrinde OSB’den uygunluk görüşü alınması zorunludur.” şerhi konulur. Bu durumda eski katılımcının vermiş olduğu taahhütler, yeni alıcı tarafından da aynen kabul edilmiş sayılır.
(Değişik onuncu fıkra: 28/11/2017-7061/57 md.) OSB’lerde yer alan sanayi parsellerindeki tesislerde bir katılımcı ya da katılımcının kiracısı üretim yapabilir. 6102 sayılı Kanunda tanımlanan hâkim ve bağlı şirketler, geçici 1 inci ve geçici 2 nci madde kapsamında kurulan OSB’lerdeki 1/7/2017 tarihinden önce yapı kullanma izni almış olan tesisler ve geçici 5 inci madde kapsamında kurulan OSB’ler bu fıkrada yer alan kiralamaya ilişkin kısıtlamalardan muaftır.
OSB’lerde yer alacak sanayi kuruluşlarının müşterek yararlarına yönelik hizmet vermek üzere; kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları ile müteşebbis heyette temsil edilen kurum ve kuruluşlara, müteşebbis heyet tarafından, mülkiyeti OSB’de kalmak üzere arsa tahsis edilebilir."
İhaleye katılanlar Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun ve Uygulama Yönetmeliğinin tüm hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılırlar. İhaleye iştirak edecek olanların ihaleden önce DOSAB Müdürlüğü'nden uygunluk belgesi alması gerekir.
Adresi : Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (Dosab) Mustafa Karaer Caddesi No:8Merkez / BURSA
Yüzölçümü : 8.429 m2
İmar Durumu : Demirtaş Organize Sanayi Bölge (DOSAB) Müdürlüğü'nün 19.07.2018 tarih ve DS180719.002 sayılı yazılarında; "Bursa ili, Osmangazi ilçesi, Demirtaş, H.22a.22d.2b pafta, 5446parsel sayılı yer, 1/1000 ölçekli Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi İlave ve Revizyon Uygulamaİmar Planı kapsamında, ayrık nizam, Hmax.(Yükseklik):9,50 m. (3 kat), 20,00 m.'lik yoldan çekme mesafesi 15,00 m., komşu parsellerden 5,00 m. olup, kot alınacak noktalarda O.S.B. Yönetmelik Hükümleri uygulanır" denilmektedir. Aynı yazıda "satın alacak olan şahıs veya tüzel kişilerin satış öncesi Bölge Müdürlüğümüze başvuruda bulunarak satış işlemini müteakiben bir yıl içerisinde yapı ruhsatını alacağını ve iki yıl içerisinde de fabrika binasını bitirerek üretime geçeceğini, eğer parsel üzerinde bina mevcut ise hangi türde üretim faaliyetinde bulunacağı hakkında taahhütname vermesi gerekmektedir" denilmektedir.
Kıymeti : 28.500.209,83.-TL (Bursa 1.İcra Hukuk Mahkemesi'nin 2018/907 E.,
2019/384 K. sayılı ve 11.04.2019 tarihli kararı ile kesin olarak tespit edilmiştir.)
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında olduğu gibidir.
Kaydındaki Beyanlar : 4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun 18.maddesi uyarınca
devir ve temlik edilemez beyanı bulunmaktadır.(16.11.2011 tarih ve 34625 yevmiye)
1. Satış Günü : 12/08/2020 günü 15:35 - 15:40 arası
2. Satış Günü : 09/09/2020 günü 15:35 - 15:40 arası
Satış Yeri : 1 NOLU İCRA SATIŞ ODASI - Bursa Adalet Sarayı Zemin Kat A Blok Uluyol Osmangazi / BURSA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Yabancı para kurunda günlük değişmelerin olması 805 Sayılı Kanun'un birinci maddesine göre "döviz" teminat olarak kabul edilemez. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, tapu alım harcı ve tapu dairesince alınacak başkaca masraflar ile teslim ve tahliye masrafları alıcıya aittir. İhaleden kaynaklanan Tellâliye resmi, tapu satım harcı ve taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanunu'nun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- İİK.'nun 127.maddesi uyarınca, ilanın birer sureti borçluya ve alacaklıya ve taşınmazın tapu siciline kayıtlı bulunan ilgililerinin tapuda kayıtlı adresleri varsa bu adreslerine tebliğ olunur. Adresin tapuda kayıtlı olmaması halinde, varsa adres kayıt sistemindeki adresleri tebligat adresleri olarak kabul edilir. Bunların dışında ayrıca adres tahkiki yapılmaz. Satış ilanı tebliğ edilemeyen ilgililere gazete ve elektronik ilan, İİK 127.maddesi gereği tebliğ yerine geçecektir.

7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve şartnamenin içeriğini kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/11915 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.26.06.2020

Derya ÇETİNKAYA
İcra Müdür Yardımcısı
124622

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR