FATSA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu Fatsa'da ahşap yapılar ve fındık bahçesi icradan satılıktır

FATSA İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01139589
Şehir : Ordu / Fatsa
Semt-Mahalle : DEMİRCİ MAH. / FATSA
Yayınlandığı Gazeteler

YENİ ASIR 27.02.2020
Gazetenin Diğer Arşiv İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/978 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
538,764 TL
Birinci Satış Günü
:
22.04.2020 10:00
İkinci Satış Günü
:
22.05.2020 10:00
Satış Yeri
:
FATSA ADLİYESİ İCRA DAİRESİ KALEMİ FATSA / ORDU

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
FATSA İCRA DAİRESİ
2018/978 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Ordu Fatsa İlçesi, Demirci Mahallesi Kıran Samanlık mevkiinde 1343 Ada 1 numaralı parsel 17.940,87 m² yüzölçümüne sahip kain tapuda “Ev ve Tarla ve Kısmen Fındık Bahçesi” olarak geçmektedir. Hisse oranı tamdır. Ana taşınmaz üzerinde 1 adet iki katlı ahşap yapı, 1 adet iki katlı yığma yapı, 1 adet ahşap samanlık, 1 adet ahşap serenti ve 1 adet ahşap depo olmak üzere toplamda 5 adet yapı bulunmaktadır.
İKİ KATLI AHŞAP YAPI ÖZELLİKLERİ
Dava konusu ana taşınmaz üzerinde bulunan yapı bodrum ve zemin kattan oluşan iki katlı bodrum katı yığma taş zemin katı ise ahşap olarak imal edilmiş yapıdır.Bodrum kattın zemin kısmında beton v.b. herhangi bir imalat bulunmamaktadır.Yapının bodrum katı 73,21 m² brüt alana sahip olup depo müştemilat olarak, zemin katı ise yine 73,21 m² alana sahip olup mesken olarak kullanılmaktadır. Yapının toplam brüt alanı 146,42 m²dir. Yapının dış cephesinde sıvası ve boyası yapılmamıştır.Çatısı ahşap çatı olarak imal edilmiş üzeri kiremit ile kapatılmıştır.Yapının pencere doğramaları ahşap olarak imal edilmiştir.Keşif günü yapılan araştırma ve edinilen bilgiler doğrultusunda yapının yaklaşık 50 yaşlarında olduğu tespit edilmiş olup % 50 oranında yıpranma payı düşülecektir. Tamamlanma oranı ise yapıda kısmen imalat eksiklikleri olması, ayrıca dış cephe sıva ve boyasının bulunmaması sebebiyle % 70 olarak değerlendirilecektir.Dava konusu taşınmazın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen 3. Sınıf A grubu yapılardan olduğu tespit edilmiştir. Dava tarihi ile birim değeri (800,00 TL/m²)’dir.
İKİ KATLI YIĞMA YAPI ÖZELLİKLERİ
Taşınmaz yığma yapı niteliğinde iki katlı olarak yapılmış olup yarım bodrum katı ve zemin kattan oluşmaktadır.Taşınmazın yarım bodrum katı brüt 65,77 m² olup depo müştemilat olarak, zemin katı ise 112,88 m² olup mesken olarak kullanılmaktadır. Yapının toplam brüt alanı 178,65 m²’dir. Yapının dış cephe sıvası ve boyası kısmen yapılmıştır.Taşınmazın çatısı kısmında herhangi bir imalat yapılmamıştır.Yapının her iki katının da dış giriş kapısı demir profilden imal edilmiştir.Taşınmazın mesken olarak kullanılan kısmında pencereleri pvc doğrama ve pencerelerin önlerinde demir profilden imal edilmiş parmaklık montajı yapılmıştır.Keşif günü yapılan araştırma ve edinilen bilgiler doğrultusunda ve binanın yaşı ayrıca dava konusu taşınmazın mevcut hali dikkate alındığında % 25 oranında yıpranma payı düşülecektir. Tamamlanma oranı ise %85 olarak değerlendirilecektir.Dava konusu taşınmazın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen 3. Sınıf A grubu yapılardan olduğu tespit edilmiştir. Dava tarihi itibarı ile birim değeri (800,00 TL/m²)’dir.
AHŞAP SAMANLIK ÖZELLİKLERİ
Dava konusu ana taşınmaz üzerinde bulunan yapı iki katlı ahşaptan imal edilmiş yapıdır.Yapının bir katı 13,25 m² olup yapının toplam brüt alanı 26,50 m²dir. Yapının zemin katı ahşap konstrüksiyon olarak imal edilmiş dış kısmı çinko levha ile kapatılmıştır.Çatısı çinko levha ile kapatılmıştır. Keşif günü yapılan araştırma ve edinilen bilgiler doğrultusunda ve % 40 yıpranma payı düşülecek, tamamlanma oranı ise % 75 olarak değerlendirilecektir.Dava konusu taşınmazın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen 1. Sınıf A grubu yapılardan olduğu tespit edilmiştir. dava tarihi itibarı ile birim değeri (133,00 TL/m²)’dir.
AHŞAP SERENTİNİN ÖZELLİKLERİ
Taşınmaz ahşap yapı niteliğinde tek katlı olarak yapılmış olup brüt alanı 20,00 m²’dir. Mısır, fındık v.b. ürünlerin depolanması ve haşeratlardan korunması amacı ile ambar olarak kullanılmaktadır.Çatısı ahşaptan imal edilmiş ve kiremit ile örtülüdür.Yapı sekiz adet ayak üzerine kurulu ve yerden yüksekliği yaklaşık 1,50 – 1,60 m’dir. Keşif günü yapılan araştırma ve edinilen bilgiler doğrultusunda ve binanın yaşı ayrıca dava konusu taşınmazın mevcut hali dikkate alındığında %32 oranında yıpranma payı düşülecektir. Tamamlanma oranı ise %100 olarak değerlendirilecektir.Dava konusu taşınmazın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen 1. Sınıf A grubu yapılardan olduğu tespit edilmiştir. Dava tarihi itibarı ile birim değeri (133,00 TL/m²)’dir.
AHŞAP DEPO ODUNLUK ÖZELLİKLERİ
Taşınmaz basit şekilde depo odunluk olarak kullanılmak üzere yapılmıştır.Yapının brüt alanı 4,00 m²’dir. Yapı yığma taş duvar üzerine oturtulmuştur.Çatısı ahşaptan imal edilmiş ve birçok parça sac levha ile kapatılmıştır.Keşif günü yapılan araştırma ve edinilen bilgiler doğrultusunda ve yapının yaşı ayrıca dava konusu taşınmazın mevcut hali dikkate alındığında % 50 oranında yıpranma payı düşülecektir. Tamamlanma oranı ise kullanım amacı doğrultusunda % 100 olarak değerlendirilecektir.Dava konusu taşınmazın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen 1. Sınıf A grubu yapılardan olduğu tespit edilmiştir. Dava tarihi itibarı ile birim değeri (133,00 TL/m²)’dir.İki Katlı Ahşap yapı : 40.997,60 TL, İki Katlı Yığma Yapı : 91.111,50 TL, Ahşap Samanlık : 1.586,03 TL, Ahşap Serenti : 1.808,80 TL, Ahşap Depo Odunluk : 266,00 TL'dir. Fındık Bahçesi 4.sınıf tarım arazisidir. Ortalama %24 eğimde ve rakımı 239 metredir. Taşınmaza ulaşım asfalt mahalle yolundan ayrılan stabilize yol ile sağlanmaktadır. Belediye Sınırları İçerisinde fakat imar planı dışındadır. Su tutma kapasitesi iyidir. Killi tınlı orta derinliktedir. Taşınmaz ilçe merkezine 7-8 km mesafededir.
Kıymeti : 538.764,33 TL
KDV Oranı : %18
1. Satış Günü : 22/04/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 22/05/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : FATSA ADLİYESİ İCRA DAİRESİ KALEMİ FATSA / ORDU

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/978 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.24/02/2020

*İş bu ilan tebligat yapılamayan ilgililere İİK 127'ye göre tebligat yerine kaim olmak üzere ilan olunur.
(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR