ORDU İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu Altınordu'da 125 m² daire icradan satılıktır

ORDU İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01153269
Şehir : Ordu / Altınordu
Semt-Mahalle : NİZAMETTİN MAH. / DÜZ MAHALLE
Oda Sayısı : 3+1
: 125
Banyo Sayısı : 1
Binadaki Kat Sayısı : 4
Isıtma : Doğalgaz (Kombi)
Yayınlandığı Gazeteler

YENİ ŞAFAK 20.03.2020
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/598 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
212,125 TL
Birinci Satış Günü
:
10.06.2020 14:30
İkinci Satış Günü
:
08.07.2020 14:30
Satış Yeri
:
Mezat Salonu - Ordu Adliyesi Karşıyaka Mahallesi Atatürk Blv No:504 Zemin Kat İcra Müdürlüğü BZ-08 MERKEZ / ORDU

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
ORDU İCRA DAİRESİ
2019/598 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Tapu Bilgileri :Ordu İli, Altınordu İlçesi, Nizamettin Mahallesi, Hane Ağlağısı Mevkii, 1516 Ada 21 Parsel, İkinci Kat, 7 Bağımsız Bölüm Nolu, Arsa Pay/Payda 6/90, Bağımsız bölüm niteliği Mesken, Ana Taşınmaz Niteliği Arsa, Ana Taşınmaz Yüzölçümü 760,00 m² olan taşınmaz.

Özellikleri :Bilirkişi raporunda: “Ordu İli, Altınordu İlçesi, Nizamettin Mahallesi, tapunun ada: 1516, parsel: 21’ de kayıtlı taşınmazın kıymet takdirini tespit etmek üzere ilgili yerde yapılan inceleme ve araştırma çerçevesinde; taşınmazın üzerinde zemin katı işyeri, üç normal katı mesken olarak kullanılan dört katlı binanın bulunduğu, borçluya ait 7 nolu bağımsız bölümün bu binanın ikinci katında olduğu tespit edilmiştir. Tapu kaydına göre borçlu Metin ŞAHİN 7 nolu bağımsız bölümün TAM hissesine sahiptir.

KIYMET TAKDİRİNE KONU BAĞIMSIZ BÖLÜMÜN DEĞERİ:
a)Bağımsız Bölümün Değeri: Ordu İli Altınordu İlçesi Nizamettin Mahallesinde, tapunun 1516 ada 21 parselde kayıtlı olan taşınmazın üzerinde zemin katı işyeri, üç normal katı mesken olarak kullanılan toplamda dört katlı 96 dış kapı nolu betonarme bina bulunmaktadır. Binanın bütün cephesinde dışı sıvalı ve boyalıdır. Dört cephesi açıktır.Zemin kattan itibaren bütün cepheleri çıkmalıdır. Zemin katta işyeri, normal katlarda üçer mesken bulunmak üzere, binada 10 adet bağımsız bölüm vardır. Normal katların girişi arka cephededir. Giriş kapısı demir doğramalıdır. Binadaki pencereler tüm katlarda plastik doğramalıdır. Merdivenlerde sahanlık ve basamaklar mermerle kaplı olup, duvar ve tavanlar sıvalı ve boyalıdır. Merdivenin bir kolu alüminyum korkulukludur. Bina asansörsüzdür. Doğalgaz hattı çekilmiştir. Borçluya ait 7 nolu bağımsız bölüm; koridor, mutfak, salon, üç yatak odası, wc ve banyodan ibarettir. Meskenin girişi çelik kapılıdır. Duvar ve tavanları sıvalı ve boyalıdır. Taban kaplaması olarak ıslak hacimler seramik, diğer tüm hacimler laminant parkedir. Odalar panel kapılıdır. Doğalgaz bağlantısı yapılmıştır. Panel radyatörlüdür. Su tesisatı ve elektriği çalışmaktadır. Dolap, vestiyer, vb. mobilya yönünden eksikliği bulunmamaktadır. Mutfakta tezgah altı ve üstünde çekmeceli ve kapaklı dolaplar montelidir. Merdiven, balkon, vb. çıkma ve boşluklar dâhil olmak üzere meskenin brüt kullanım alanı 125,00 m² olarak tespit edilmiştir. Borçluya ait 7 nolu dairenin işlem tarihindeki değeri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019 yılı yapı birim maliyetlerinden yararlanılarak hesaplanacaktır. 3. sınıf B grubu yapılara dâhil olan binanın işlem tarihi itibariyle m² inşaat maliyeti 1.210,00 TL’ dir. Yapımından keşif tarihine kadar geçen zaman içerisinde binada % 10 oranında yıpranma düşülecektir.Borçluya ait 7 nolu mesken dairenin inşaat maliyeti aşağıda hesaplanacaktır. 7 nolu bağ.böl.değeri: 125,00 m²X1.210,00 TL/M²X%90=136.125,00 TL.
b)Arsanın Değeri: Taşınmaz, kuşuçuşu deniz kenarından 1,40 km içerde, şehir merkezinin güney-batı kesiminde, arazi yapısının eğimli olduğu Nizamettin Caddesi üzerindedir. Taşınmazın bulunduğu bölgenin; Belediye hizmetlerinden tamamından faydalandığı, doğalgaz, elektrik, PTT, kanalizasyon, vb. bakımından alt yapı tesislerinin ikmal edildiği, dolmuş güzergâhı üzerinde olduğu ve ulaşımının kolay olduğu tespit edilmiştir.Taşınmaz, Hükümet Konağına 900,0 m Ordu Devlet Hastanesine 1,60 km, Adliye Sarayına 4,0 km, Novada Alışveriş Merkezine 1,30 m, Atatürk Bulvarına 1,30 km uzaklıktadır. Çevresi dört ve beş katlı apartman niteliğindeki yapıların zemin katlarının ticari işyeri, normal kartlarının mesken olarak kullanıldığı, iskân yönünden yoğun olduğu bir bölgededir. Cadde üzerinde ticari ve sosyal hareketlilik orta yoğunlukta olup, bankaların ve ticari hareketliliğin yoğun olduğu şehrin işlek alanlarına 1,20 km mesafededir. Konumu itibariyle kamu kurumlarına, hastanelere, okullara ve bankalara uzaktır. Taşınmazın Belediye hizmetlerinden yararlanması, altyapısının ikmal edilmesi, ulaşımının kolay olması, dolmuş güzergahı üzerinde olması, çevresindeki yapılaşmanın yoğunluğu, şehir merkezinde ve imar planı içinde bulunması değerine etkiyen olumlu unsurlar olarak değerlendirilmiş, bütün bu etkenler dikkate alınarak değerini tespit etmek üzere piyasada gerekli araştırmalar yapılmıştır. Sonuç olarak dairenin arsa olarak 17.10.2019 işlem tarihi itibariyle m² rayiç bedeli 1.500,00 TL olarak tespit edilmiştir. Borçluya ait 7 nolu bağımsız bölümün arsa payının değeri aşağıda hesaplanacaktır.Arsa payının değeri:760,00m²X1.500,00TL/M²X(6/90)=76.000,00TL.

SONUÇ:Kıymet takdirine konu Nizamettin Mahallesinde, 1516 ada, 7 nolu parselde kayıtlı taşınmazda keşif heyeti ile birlikte yapılan incelemede, borçluya ait 7 nolu bağımsız bölümün bu taşınmazın üzerindeki dört katlı binanın ikinci katında olduğu, mesken niteliğinde olan bu bağımsız bölümün 3+1 odalı olduğu, inşaat bakımından ciddi anlamda bir eksikliğinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu itibarla icra konusu 7 nolu bağımsız bölümün mevcut özellikleri dikkate alınarak kıymet takdirini tespit etmek üzere piyasada gerekli tüm araştırmalar yapılmış ve işlem tarihindeki değeri hesaplanmıştır. İcra konusu 7 nolu bağımsız bölümün arsa payı+inşaat olmak üzere keşif tarihindeki değeri ve borçlu Metin ŞAHİN’ in tapu kayıtlarındaki hissesinin değeri aşağıda hesaplanmıştır.7 nolu bağımsız bölümün inşaat maliyeti=136.125,00 TL, 7 nolu bağımsız bölümün arsa payı değeri=76.000,00 TL,7 nolu bağımsız bölümün toplam değeri=212.125,00TL, Borçlu Metin Şahin’in hissesinin değeri= 212.125,00 TL olduğu”rapor edilmiştir.
Adresi : Nizamettin Mahallesi, Dış Kapı No:96 Kat:2 D:7 Altınordu / ORDU
Yüzölçümü : 760,00 m2
Arsa Payı : 6/90
İmar Durumu : İnşaat tarzı Taşınmaz belediye sınırları içerisinde imar planı içerisinde Ayrık Nizam 4 Kat Taks:1,30 konut alanında kalmaktadır.
Kıymeti : 212.125,00 TL
KDV Oranı : KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf (Satışa konu kredi, konut finansmanı kredisinden kaynaklandığından taşınmazın satışında, alıcı 3.kişiler dahil tüm alıcılar KDV'den muaftır.)
Kaydındaki Şerhler :
1. Satış Günü : 10/06/2020 günü 14:30 - 14:35 arası
2. Satış Günü : 08/07/2020 günü 14:30 - 14:35 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu - Ordu Adliyesi Karşıyaka Mahallesi Atatürk Blv No:504 Zemin Kat İcra Müdürlüğü BZ-08 MERKEZ / ORDU

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf (Satışa konu kredi, konut finansmanı kredisinden kaynaklandığından taşınmazın satışında, alıcı 3.kişiler dahil tüm alıcılar KDV'den muaftır.),1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/598 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR