KONYA 7. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Konya/İstiklal Mahallesi'nde müştemilatlı ev icradan satılıktır

KONYA 7. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00978558
Şehir : Konya / Karatay
Semt-Mahalle : İSTİKLAL MAH. / SELİMİYE
Yayınlandığı Gazeteler

MİLLİ GAZETE 11.04.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/1202 Esas
Muhammen Bedeli
:
1,663,400 TL
Birinci Satış Günü
:
14.06.2019 10:15
İkinci Satış Günü
:
19.07.2019 10:15
Satış Yeri
:
KONYA ADLİYESİ MEZAT SALONU B BLOK ZEMİN KAT KARATAY/KONYA

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C
KONYA 7. İCRA DAİRESİ
2018/1202 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
A) Tapu Kaydı Bilgileri:
Dosya içerisindeki mevcut tapu kaydında; Konya ili, Karatay İlçesi İstiklal Mahallesi , 5330 ada , 3 parsel, 19.587,03 m2 yüzölçümlü Bahçeli Kargir iki katlı ev ve kerpiç iki ev ve iki ahır ve bir samanlık nitelikli taşınmaz olduğu, tapunun 2.cilt, 173. sayfasında borçlunun 1/5 hisse ile kayıtlı olduğu belirlenmiştir.
B) Adres Bilgileri:
Keşfi yapılan taşınmaz Çatal Tömek Mahallesi. Yolboyu Caddesi No:12 Karatay/Konya adresindedir.
Karatay İlçesi Çatal Tömek Mahallesi. Yolboyu Caddesi , Kanal Caddesi ve Lacivertsokak ileçevrili durumdadır.
C) İmar Durumu Bilgileri:
Dosya içerisinde mevcut Karatay Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğünün 18/04/2018 tarih 2018/12709 sayılı İmar Durum Belgesi incelendi. Kesifi yapılan ana taşınmazın imar planında, E:0,50, TAKS:0,25, Hmax:6.00 olduğu,4 kat konut alanına isabet ettiği , ön bahçe mesafesi 5 metre, komşu bahçe mesafesi 3 metre olduğu tespit edilmiştir.
D) Taşınmazın Özellikleri
1-MESKEN
Dava konusu taşınmaz; bahçe giriş kapısı demir doğramalı, bahçe düzenlemesi yapılmış, zemini toprak,taş bahçe duvarlı tek katlı yığma yapıdır. Binanın dış cephesi beton harç sıva üzeri boyalıdır. Bina üzeri ahşap oturtma çatılı ve çatı üzeri kremit kaplıdır. Taşınmaz lavabo- wc, 2 oda 1 salonlu, iç kapıları ahşap doğrama,salon, oda duvarları sıva üzeri boyalı, oda zeminleri taban tahtalıdır. Pencereler ahşap doğramalıdır. Mutfakta tezgâh ve dolap bulunmaktadır. Mutfak duvarları beton harç sıvalı ve zemini betondur. Taşınmazın elektrik, su, kanalizasyon aktiftir.Taşınmaz soba ile ısınmaktadır. Çatıda güneş enerjisi mevcuttur.
Dava konusutaşınmaz bina toplam brüt inşaat alanı 96,00 m2 , net ise 86 m2alanlı olup,80 yıllık bina olduğu, binanın nevi ve yaşı itibariyle yıpranma payı yapı bedelinden düşürülmüştür
2-MESKEN
Dava konusu taşınmaz; aynı bahçe içerisinde , düzenlemesi yapılmış, beton yığma yapıdır. Binanın dış cephesi sıva üzeri boyalıdır. Bina üzeri ahşap oturtma çatılı ve çatı üzeri kremit kaplıdır. Giriş kapısı ahşap doğramadır.Taşınmaz lavabo- wc, 2 oda 1 salonlu, iç kapıları ahşap doğrama,salon, oda duvarları sıva üzeri boyalı, oda zeminleri taban tahtalıdır. Pencereler ahşap doğramalıdır. Taşınmazın elektrik, su, kanalizasyon aktiftir.Taşınmaz soba ile ısınmaktadır.
Dava konusu taşınmaz Yargıtay İçtihatlarına göre aynı sınıfta değerlendirileceği belirtilmiştir. Dava konusutaşınmaz bina toplam brüt inşaat alanı 78 m2 ,net ise 70 m2 alanlı olup,70 yıllık bina olduğu, binanın nevi ve yaşı itibariyle yıpranma payı yapı bedelinden düşürülmüştür.
3-MESKEN
Dava konusu taşınmaz; aynı parsel içerisinde , düzenlemesi yapılmamış, yığma yapıdır. Binanın dış cephesi sıvasız, tuğla duvar örülü hali ile bırakılmıştır. Giriş kapısı demir doğramadır.. Pencereler ahşap doğramalıdır. Taşınmaz soba ile ısınmaktadır. Yapının kullanılmadığı belirlenmiştir.
Dava konusu taşınmaz Yargıtay İçtihatlarına göre aynı sınıfta değerlendirileceği belirtilmiştir. Dava konusutaşınmaz bina toplam brüt inşaat alanı 110,00 m2 , net ise 100,00 m2 alanlı olup,binanın nevi ve yaşı itibariyle yıpranma payı yapı bedelinden düşürülmüştür.
4-MÜŞTEMİLATLARIN
DEPOLAR: Aynı bahçe içerisinde bulunan müştemilat tek katlı taş duvarlı yapılardır. Yığma olarak yapılmıştır. Çatısı ahşap çatılı ve üstü kiremit ile kaplamadır. Dış cepheleri ve iç duvarları kısmen sıvalıdır. Tabanları toprak dolgudur. Kapı doğramaları saçtan yapılmıştır. Depo toplam 100,09 m² dir.
Dava konusu taşınmaz toplam net inşaat alanı 80 m2 alanlı ,brüt inşaat alanı 90 m2 alanlı olup,
AHIR ve SAMANLIK : Tek katlı taş duvarlı yapılardır. Yığma olarak yapılmıştır. Çatısı ahşap çatılı ve üstü kiremit ile kaplamadır. Dış cepheleri ve iç duvarları kısmen sıvalıdır. Tabanları toprak dolgudur. Kapı doğramaları saçtan yapılmıştır. Ahır toplam alanı 265 m² . samanlık alanı 70 m2 dir.
Dava konusu taşınmaz toplam net inşaat alanı 300 m2 alanlı ,brüt inşaat alanı 335 m2 alanlı olup,
4-ARSA
Kıymet takdirine konu Konya İli, Karatay İlçesi, İstiklal Mah 5330 ada 3 parsel nolu taşınmaz Bahçeli kargir iki♣katlı ev ve kerpiç iki ev ve iki ahır ve bir samanlık vasfında tapuya kayıtlıdır.
Taşınmaz bahçe olarak kullanılan kısmı ; Toprak yapısı tınlı, derin profilli (+90 cm ve üzeri), Düz düze yakın% 0-2 meyillidir. Taşlılık problemi olmayan bir taşınmazdır. Taşınmaz içindeki derin kuyu ile yağmurlama ve damla sulama yapılarak halihazırda ticari amaçlı sebze üretimi ( lahana, maydanoz vb) yapılmaktadır. Verim bakımından ortalama verim üzerinde bir verime sahip arazidir.
Keşif mahallinde yapılan inceleme neticesinde dava konusu taşınmazın içerisinde muhtelif yaş ( 5- 40 yaş) ve cinste mütemmiz cüz olarak münferit halde ve genel olarak ticari amaçlı olmayıp aile ihtiyacına yönelik yetiştirilmiş ekonomik değeri olan ; kavak, kayısı, armut, dut, elma, erik, ceviz, asma, ayva, iğde ağaçları bulunmakta olup ağaçlarının cinsi, sayısı, yaşları, bakım şartları, dikim mesafelerive mevcut durumlarına göre ekonomik ömürleri, verimleri ve dava tarihi 2018itibari ile değerlerinin toplam 15000 TL olarak belirlenmiştir.
Taşınmazın değeri Konya 3.İcra Hukuk Mahkemesinin 2018/539 Esas ve 2018/820 Karar sayılı ilamı belirlenmiştir.(Taşınmazın toplam değeri 8.317.000,00 TL olup borçlunun hissesi 1/5 hisse değeri 1.663.400,00 TL dir)
Kıymeti : 1.663.400,00 TL 1/5 Hisse değeri
Kıymeti : 1.663.400,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler :
1. Satış Günü : 14/06/2019 günü 10:15 - 10:20 arası
2. Satış Günü : 19/07/2019 günü 10:15 - 10:20 arası
Satış Yeri : KONYA ADLİYESİ MEZAT SALONU B BLOK ZEMİN KAT KARATAY/KONYA
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/1202 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.
(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR