SİNOP İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İcradan satılık 2+1 daire

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00754243
Şehir : Sinop / Merkez
Semt-Mahalle : GELİNCİK MAH. / SİNOP
Oda Sayısı : 2+1
: 100
Bulunduğu Kat : 2
Binadaki Kat Sayısı : 4
Yayınlandığı Gazeteler

MİLLİ GAZETE 19.02.2018
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2017/2 Talimat
Muhammen Bedeli
:
188000 TL
Birinci Satış Günü
:
04.04.2018 14:00
İkinci Satış Günü
:
30.04.2018 14:00
Satış Yeri
:
Meydankapı Mahallesi İskele Caddesi No:4/6 Sinop İcra Müdürlüğü girişi Sağdan 2 Oda İcra Müdürlüğü Mezat Salonu Merkez/Sinop

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
SİNOP
İCRA DAİRESİ

2017/2 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı; Sinop Merkez İlçe Gelincik Mahallesi Kiremitçiler Yolu 303 Ada 339 Parselde yüzölçümü 1.178,00 m² zemin tipi “Kat İrtifakı” ana taşınmaz niteliği “Arsa” olan taşınmazın “1/18 Arsa Paylı C Blok İkinci Katta 6 No.lu” bağımsız bölüm niteliği “Mesken” kayıt durumu “Aktif” olan taşınmaz “Tam” hisse ile “Mustafa Aydın Demirbek-Emin Oğlu” adına kayıtlıdır.
Eklenti bilgilerinde “E-6 No.lu Odunluk” eklentisi belirtilmektedir.
Konumu Özellikleri ve Çevresi: Söz konusu mesken şehir merkezi girişindeki Gelincik Mahallesinin güney sahilindedir. Mahalleyi bir tarafta şehir merkezine diğer tarafta Korucuk Köyüne bağlayan Babacan Yoluna 50 mt. mesafededir. Binaların önü yol ve denizdir.
Şehir merkezinetakribi 3 km. civarındadır.
Ulaşım Bağlantıları : Konum itibari ile şehir merkezinde bulunan binaya Sinop Havaalanı takribi 6-7 km.dir. İstanbul’a uçak dahil Ankara’ya ve Samsun’a günlük otobüs seferleri ile ulaşım mümkündür.
Taşınmazın Tanımı : Tek parselde bulunan ve üç ayrı blok halinde yapılmış binalardan parselin en başında köşe başında bulunan binanın hemen tarafta bodrum katta olan binada, en üst katta yola göre sağ taraftaki 6 no.lu dairedir.
Yerinde yapılan tespitlerde, binaya ve dışarıdan bakıldığında kullanıldığı görülen dairenin içine girilemediğinden, binanın ve dairenin içi hakkında bilgi verilememiştir.
Binanın dışarıdan bakıldığında ön cephesinin ilk projesine uygun olmadığı, yarısı kapalı çıkma diğer yarısı açık balkon olan binanın ön cephesi yerinde boydan boya açık balkon olarak yapıldığı, ayrıca arka tarafta yan cephedeki balkonun arka cephede yapıldığı ve bu düzeltmenin ikinci projede yapıldığı görülmektedir.
Yapı kullanma izni bulunmayan dairenin, yapıldığı günün standartlarında olduğu varsayımı ile değerleme yapılmıştır. Bina içi merdivenlerin mozaik, korkuluklarının demir, asansörsüz ve kalorifersiz binadaki dairenin tek banyo ve tuvaletinin seramik kaplı, içinde lavabo klozet ve duşakabin ile mutfağında dolaplarının bulunduğu, duvarlarının plastik boya döşemelerin laminat ve benzeri malzemeden yapılmış olduğu varsayımı ile değerleme yapılmıştır.
Dış cephede yer yer boyaları dökülmüş, çevre düzenlemesi kısmen yapılmış bina ve çevresi bakımsızdır.
Önünün tamamen açık, hiç kapanmayacak deniz ve panoramik şehir manzarasına sahiptir.
Dış cephede kısmen projeye uygunsuzluk bulunan binanın, yapı kullanma izni yoktur. Tek banyo olup ayrı tuvalet bulunmamasıayrıca binaya ve dairenin içine girilememiş olması ve varsayımla değerleme yapılması değerlemeyi kısmen olumsuz etkilemiştir.
Adresi : Gelincik Mahallesi Ordu Caddesi No:62 Sinop
İmar Durumu : Söz konusu taşınmaz için “Belediye sınırları içinde kaldığı 1/1000 ölçekli uygulama imar planında, ayrık nizam 3 kat TAKS:0,40 KAKS:1,20 yapılaşma koşullarına sahip (TİCTK) Konut+Ticaret+Turizm adası içinde kalmaktadır. Ayrıca taşınmaz önlemli alan 2.3’de bulunduğu” belirtilmektedir.
Yine, dosyasında aynı parsel için, “Taşınmazın Belediye sınırları içinde kaldığı, 1/1000 ölçekli uygulama imar planında ayrık nizam 3 kat TAKS:0,30 KAKS:0,90 yapılaşma koşullarına sahip (TİCK) Konut+Ticaret+Turizm adası içinde kalmaktadır. Plan hükümleri gereği karma kullanımı toplam inşaat emsalinin %80’nini geçemez. Ada bazında heyelan ıslah projesi hazırlanmadan ruhsatlandırılamaz olduğu” belirtilmektedir.
Belediye sınırları içinde olan taşınmazın vasfı “Arsa” olup her türlü belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır.
Binaya ait inşaat dosyası belediyede incelenmiştir. 16.06.2003 tarih ve 2003/358 sayılı imar durumuna uygun 15.04.2004 tarihinde tasdik edilen proje için 02.02.2004 tarihinde 130/22 sayı ile betonarme karkas 3 blok ve 18 bağımsız bölüm 1.497,00 m² için Hüsnü Cömert adına yeni inşaat ruhsatı düzenlenmiştir. Bilahare yapılan tadilatlar ve yenileme için 10.09.2012 tarihinde 169/49 sayı ile Mehmet Dimici, Huriye Ezgi Şişek, Mihrican Örnek ve müşterekleri vekili Hüsnü Cömert adına yeniden düzenlenmiş inşaat ruhsatı bulunmaktadır.
Yol seviyesi altında 1 yol seviyesi üstünde 3 olmak üzere toplam 4 katlı binanın ikinci normal katında bulunan ve mesken olarak kullanılan 6 no.lu bağımsız bölümün inşaat alanı inşaat ruhsatında belirtilmemiştir. Değerlemede dairenin tasdikli projesinden hesaplanan toplam kullanım alanı esas alınarak işlem yapılmıştır.
Projesine uygun yapılmayan balkonlar için 05.03.2012 tarihinde onaylanan yeni projesine göre, dairede salon (20,80 m²) mutfak (9,68 m²) yatak odaları (10,45+15,25 m²)tuvalet lavabo dahil tek banyo (4,63 m²) hol, antre (9,35 m²) ve balkonlar (10,80+3,50 m²) olmak üzere toplam kullanım alanı 84,46 m² değerlemeye tabi inşaat alanı 100,00 m² alınmıştır.
Betonarme binanın inşaat ruhsatına göre yaşı 13 ve yapı sınıfı 3A’dır.
Kıymeti : 188.000,00-TL
KDV Oranı : % 1
Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 04/04/2018 günü 14:00 - 14:10 arası
2. Satış Günü : 30/04/2018 günü 14:00 - 14:10 arası
Satış Yeri : Meydankapı Mahallesi İskele Caddesi No:4/6 Sinop İcra Müdürlüğü girişi Sağdan 2 Oda İcra Müdürlüğü Mezat Salonu Merkez/Sinop
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/2 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.14/02/2018
****İş bu satış ilanı tebliğ yapılamayan tüm takyidat ilgilileri adresleri tapuda kayıtlı olmayan alakadarlar ile yine tebligat yapılamayan tüm hissedarlara tebliğ yerine kaim olmak üzere ilanen teblig olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR