HOPA SULH HUKUK MAHKEMESİ

Hopa/Sundura Mahallesi'nde kargir bina mahkemeden satılıktır (çoklu satış)

HOPA SULH HUKUK MAHKEMESİ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00996162
Şehir : Artvin / Hopa
Semt-Mahalle : SUNDURA MAH. / HOPA
Yayınlandığı Gazeteler

GÜNEŞ 15.05.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/4 SATIŞ
Muhammen Bedeli
:
1,185,089 TL
Birinci Satış Günü
:
02.07.2019 10:00
İkinci Satış Günü
:
30.07.2019 10:00
Satış Yeri
:
HOPA ADLİYESİ HOPA İCRA MÜDÜRLÜĞÜ KALEMİ

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. HOPA (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

2018/4 SATIŞ

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Özellikleri: Artvin İl, Hopa İlçe, 324 Ada, 5 Parsel, SUNDURA Mahalle/Köy, NOGVENA Mevkii,A Harfi İle Gösterilen Kargir Bina, Dava konusu taşınmaz, Hopa ilçe merkezinin yaklaşık 1 km batısında bulunmaktadır.Dava konusu kargir bina zemin kat + normal kat olmak üzere iki kattan meydana gelmektedir. Bina mevcut durumda zemiin katı depo ? ahır amaçlı, normal katı ise mesken amaçlı kullanılmaktadır. Her bir katın birbirinden bağımsız girişleri vardır. Yaklaşık 67,45 m² yüzölçümüne sahip olup toplam inşaat alanı 67,45 x 2 = 134,90 m² dir. Kargir bina yapım tekniği olarak yığma sistemde inşa edilmiştir. Yapı sınıfı 3-A (konutlar (üç kata kadar – üç kat dahil)) grubuna girmektedir. Binanın çatısı yapılmış, çatı örtüsü trapez sac olan, asansörsüz, soba ısınmalı, ahşap pencerelibir yapıdır. Dış cephesi sıvalı – boyalıdır ancak kısmen bakımsızdır. Bina yaklaşık 45-50 yıllıktır. Ulaşım, elektrik vs. gibi altyapı hizmetlerinden faydalanmaktadır.


2- Hopa İlçesi, Sundura Mahallesi, 324 Ada 5 Parsel B Harfi İle Gösterilen Kargir Bina, Hopa ilçe merkezinin yaklaşık 1 km batısında bulunmaktadır.Dava konusu kargir bina zemin kat + normal kat olmak üzere iki kattan meydana gelmektedir. Bina ile ilgili herhangi bir kat irtifakı kurulmadığından bina bir bütün olarak değerlendirilecektir. Bina mevcut durumda her iki katı mesken amaçlı kullanılmaktadır. Her bir katın birbirinden bağımsız girişleri vardır. Yaklaşık 64,63 m² yüzölçümüne sahip olup toplam inşaat alanı 64,63 x 2 = 129,26 m² dir. Kargir bina yapım tekniği olarak yığma sistemde inşa edilmiştir. Yapı sınıfı 3-A (konutlar (üç kata kadar – üç kat dahil)) grubuna girmektedir. Binanın çatısı yapılmış, çatı örtüsü trapez sac olan, asansörsüz, soba ısınmalı, ahşap pencereli bir yapıdır. Dış cephesi sıvalı – boyalıdır ancak bakımsızdır. Bina yaklaşık 45-50 yıllıktır. Ulaşım, elektrik vs. gibi altyapı hizmetlerinden faydalanmaktadır.


3- Hopa İlçesi, Sundura Mahallesi, 324 Ada 5 Parsel C Harfi İle Gösterilen Kargir Bina,Dava konusu taşınmaz Hopa İlçesi. Sundura Mahallesi, Nogvena mevkiinde bulunmaktadır. Hopa ilçe merkezinin yaklaşık 1 km batısında bulunmaktadır.Dava konusu kargir bina zemin kat + normal kat olmak üzere iki kattan meydana gelmektedir. Bina ile ilgili herhangi bir kat irtifakı kurulmadığından bina bir bütün olarak değerlendirilecektir. Bina mevcut durumda her iki katı mesken amaçlı inşa edilmiş olup zemin katı donatılmamış halde ve depo olarak kullanılmakta, normal kat ise donatılmış halde ve mesken amaçlı kullanılmaktadır. Her bir katın birbirinden bağımsız girişleri vardır. Yaklaşık 100,52 m² yüzölçümüne sahip olup toplam inşaat alanı 100,52 x 2 = 201,04 m² dir. Kargir bina yapım tekniği olarak betonarme karkas sistemde inşa edilmiştir. Yapı sınıfı 3-A (konutlar (üç kata kadar – üç kat dahil)) grubuna girmektedir. Binanın çatısı yapılmamış, asansörsüz, soba ısınmalı bir yapıdır. Dış cephesi sıvasız – boyasızdır. Bina yaklaşık 10-15 yıllıktır. Ulaşım, elektrik vs. gibi altyapı hizmetlerinden faydalanmaktadır. -Parselin Zirai Yönden Değerlendirilmesi;Parsel tapu kayıtlarına göre arsa vasfında ise de, yerinde yapılan tespitte arsa üzerinde ekonomik anlamda gelir getirici çay bitkisinin ve 25 adet narenciye ağacın olduğu gözlemlenmiştir. Çay alanı 1863 m2 olarak ölçülmüştür. Parselin geri kalan 4669,19 m2 alanda tarımsal bir faaliyet yapılmamaktadır.Parselin değeri çay bitkisinin ve narenciye ağaçların bedelinin arsa bedeli ile toplamıdır.Parseldeki Çay Bitkisinin Değeri: Yeni tesis masrafları ve verim çağına kadar geçen sürede yapılan üretim masrafları toplamıdır. Çay bitkisi yeni tesisten asgari 5 yıl sonra tam verime ulaşmaktadır. Parselin yaklaşık 1.863 m2? si çay bitkisi ile örtülüdür. Çay bitkisi değeri; dekara verim, dekara üretim masrafı ve birim fiyat rakamları kullanılarak gelir metoduna göre aşağıda hesaplanmıştır.
İmar Durumu : dosyasında Kaydındaki Şerhler : tapu kaydındaki gibidir
Kıymeti : 1.185.089,88 TL
KDV Oranı : %18
1. Satış Günü : 02/07/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 30/07/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : HOPA ADLİYESİ HOPA İCRA MÜDÜRLÜĞÜ KALEMİ

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/4 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.13/05/2019

(İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR