İSTANBUL ANADOLU 2. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Tuzla/Aydınlı Mahallesi'nde fabrika binası icradan satılıktır

İSTANBUL ANADOLU 2. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00964543
Şehir : İstanbul / Tuzla
Semt-Mahalle : AYDINLI MAH. / AYDINLI
Yayınlandığı Gazeteler

KARAR 16.03.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2016/771 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
7,886,954 TL
Birinci Satış Günü
:
24.05.2019 10:00
İkinci Satış Günü
:
24.06.2019 10:00
Satış Yeri
:
Mezat Salonu 1 - İstanbul Anadolu Adalet Sarayı B Blok -4. Kat KARTAL / İSTANBUL

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.İSTANBUL ANADOLU 2. İCRA DAİRESİ

2016/771 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : İstanbul İli, Tuzla İlçesi, 6569 Ada, 15 Parsel, Aydınlı Mahallesi 2.072,46 m2 yüzölçümlü İmalathane niteliğindeki gayrimenkul borçlu adına tam hisseli olup Açık Adresi Aydınlı Mh. Tabakhane Sk. No:16 İstanbul Deri Organize Sanayi Sitesi dir.Söz konusu gayrimenkul betonarme karkas sistemde bir bodrum+zemin+üç normal katlı toplamda beş katlı olarak inşa edilmiş fabrika binasıdır.
Bodrum kat : Bodrum katta yapı laboratuvarı ve ofisi ,numine odası erkek ve bayan tuvaletleri ,banyo ,su deposu ,çimento laboratuvarı,kazan dairesi ,depo ve ofis üretim bölümü mahalleri mevcuttur.Bu bölümde yerler seramikle kaplı duvarlar plastik badanalıdır.Kapılar ahşap pencereler PVC ısı camlıdır.
Zemin Giriş Katı :Girişte antre,sekreterlik,lojistik satın alma,kalite kontrol,bilgi işlem odası ve tuvalet mahalleri mevcuttur.Antre giriş bölümlerinde yerler mermer odalar seramik kaplıdır.Kapılar ahşap pencereler alüminyum ve ısı camlıdır.Duvarlar saten boyalıdır.
1.Normal Kat :Koridor,finans merkesi ,pazarlama,muhasebe erkek ve bayan tuvaletleri mahalleri mevcuttur.Odaların zemini seramik koridorlar ise mermer kaplıdır.Tavanlar spot aydınlatmalı duvarlar saten boyalıdır.Kapılar ahşap pencereler PVC ısı camlıdır.
2.Normal Kat :İkinci kat bilgi işlem,pazarlama,Genel müdür odası,pazarlama odası,tuvaletler bölümleri mevcuttur.Koridor bölümü mermer odalar ise karo seramikle kaplıdır.Tavanlar spot aydınlatmalı duvarlar saten boyalıdır.Kapılar ahşap pencereler PVC ısı camlıdır.
Çatı Katı : Çatı katında depo ,misafir odası,toplantı odası,yemekhane,mutfak bölümü,tuvaletler mevcuttur.Yerler seramikle kaplı ,duvarlar saten tavanlar plastik boyalıdır.Kapılar ahşap pencereler PVC ısı camlıdır.
Ana Taşınmaz ( imalethanenin) Özellikleri : İdari bölümlerin merdivenleri mermer kaplıdır.İdari bölümün dış cephe kaplaması giydirmeli olup ,ısı yalıtımı yapılmıştır.Bina ayrık nizam beş katlı idari bölüm imalathane olarak iki ayrı bölümde inşa edilmiştir.İmalathanenin üretim bölümü çatısı çelik çatı olup çatı demir saçlarla kaplanmıştır.Ana taşınmazın toplam kapalı alanı 1.797,98 m2 alanlıdır.Mühendislik ve mimarlık hizmetleri esas olan sınıfı ise IVA sınıfına girmektedir.Binada su ,elektrik,( doğalgaz ) asansör tesisatları mevcut olup ,her türlü Belediye alt ve üst teknik yapı hizmetlerinden istifade etmekte olup ulaşım olanakları kolaydır.
Çevresel Özellikleri : İmalathane Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesi içerisinde yer almaktadır.Çevresi tamamen sanayi yapılar ile çevrili olup ,iş merkezlerinin yapılaştığı görülmüştür.Üretime dönük imalathaneler bulunmaktadır.
Taşınmazın ön bahçesinde bir kısım süs bitkilerinin dikili olduğu bir kısmının tüplü taşınabilir özellikte olduğu süs bitkilerinin uzun yıllar itibariyle budama ,sulama,ilaçlama ve gübreleme gibi teknik hususların yerine getirildiği bu ve benzer yaştaki bitkilerin insanların ve canlıların yaşaması için elzemolan fotosentezi yaparak oksijen ürettiği insanlara ve canlılara gölgelik temin ettiği teknik bir bahçede olması istenen süs bitkilerinin tekniğine uygun olarak dikildiği görülmüştür.Beş adet tüplü mazının taşınmazı mümkün olduğu halde ,kalan kırkdöt adet batı mazısının taşınabilmesi teknik olarak mümkün gözüksede taşınmada fire verilir.Arsanın m2 fiyatı 3.000,00 TL olarak değerlendirilmiştir.
Arsa değeri :2.072,46 m2 x3.000,00 TL: 6.217.380,00 TL
Bina değeri :1.797,98 m2x1.016,00 TL : 1.826.748,00 TL
Toplam : 8.044.128,00 TL
Binanın yıpranpayı 1.826.748,00x%10 : -182.674,00TL
Toplam : 7.861.454,00 TL
Süs Bitkileri Değeri : 25.500,00 TL
Toplam 7.886.954,00TL dir.
4562Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunun 15.Maddesi ve 18.Maddesi gereği :
Bölgenin Ana Sözleşmesinde öngörülen niteliklere sahip alıcılara satış yapılabileceği ve satış ilanlarında ;Ana Sözleşmede yer alan katılımcı niteliklerine yer verileceği belirtilmiştir.
İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi Ana Sözleşmesinin Katılımcılarının Sektör Grupları başlığını taşıyan 41.Maddesine göre ;
Deri,tekstil,sabun -gliserin ,ilaç,kimya,matbaa malzeme ve araç gereçleri ile deri sanayine uyumlu ve atıksu arıtma tesisine zarar vermediği bölge müdürlüğünce tespit edilen diğer ve benzeri sanayi kollarına ait kuruluşlar ile bölge dahilinde ,Bakanlar Kurulu kararı ile kendisine arsa satışı yapılan ve serbest bölgeler kanununa göre 1994 yılından beri faaliyetttebulunmakta olan İstanbul Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesinde yer alacaktır.Ayrıca İcra Satışları dahil İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi dahilinde bu parselin sahibi olan kişiler ,ancak sinai üretim faaliyeti yapabilirler.Söz konusu sinai üretim faaliyetinden elde edilecek atıksuyun bölgede mevcut arıtma tesisine zarar vermeyecek nitelikte olması hususuda ayrı bir yükümlülüktür.Saniyen yine İcra Satışları dahil ,İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi dahilinde faaliyette bulunacak kişiler OSB Kanununa göre "Katılımcı " sıfatını haizdirler ve ayrıca bir karar ve hüküm istihsaline gerek kalmaksızın Kanun ,yönetmelik ve OSB organlarının tesis edip uygulamakta olduğu temel nizama uyma mükellefiyetlerini haizdirler.
4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun 15.Maddesinin 3.Fıkrası ve 4.Fıkrası gereği satış ilanında aynen yer alması zorunlu hususlar aşağıda belirtilmektedir.
4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun 15.Maddesi'nin 3.fıkrası ve 4.fıkrası gereği:OSB'ce teminat olarak gösterilen ve bu nedenle satışına karar verilen ve katılımcıların borcundan dolayı satışına karar verilen tasınmazların icra yolu ile satışı halinde;Bakanlık( Sanayi Ticaret Bakanlığı ) ve OBS Alacaklarının öncelikle ödenmesi koşuluyla bölgenin Kuruluş protolünde öngörülen niteliklere sahip alıcılara veya kredi alacaklısı kuruluşa satış yapılabilir.Satış ilanlarında kuruluş protokolünde yer alan katılımcı niteliklerinede yer verilir.
Taşınmazların kredi alacaklısı kuruluşa satılması halinde kredi alacaklısı kuruluş satın aldığı taşınmazı sadece bölgenin kuruluş protokolünde öngörülen niteliklere sahip gerçek veya tüzel kişilere engeç iki yıl içerisinde satmak veya aynı nitelikteki gerçek veya tüzel kişilere kiraya vermek zorundadır.
İcra Satışının OSB Kanununun 18.Maddesindeki amir hükmü gereği satış ilanılarında aynen yer alması zorunlu hususlar aşağıda belirtelmektedir.
4562 Sayılı Organize Sanayi Bölgesi Kanunu'nun 18.Maddesi gereği :Katılımcılara tahsis olunan yerlerle ilgi borcun tamamı ödenmeden ve tesis üretime geçmeden satış işlemi yapılamaz.
Satış tarihine kadar doğmuş-doğacak bir borç olursa bu meblağ öncelikle satış bedelinden kesilmesi;Alacağa mahsuben satış yapılması halinde alacaklıdan tahsil edilerek depo ettirilmesi ve iki durumdada ihalenin kesinleşmesi sonrasında tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Ayrıca İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesindeki mevcut ve/veya gelecekteki tezhidi bedel kamulaştırmasız el atma ve rüc'u davaları arsa alımlarından ve sair bölge ile yükümlülükler ve ferilerinden her halükarda alıcı sorumlu ve mükelleftir.
Satış tarihine kadar bağli olacak Yukarıda sözü edilen borç miktarının icraen sorulması gerekir.
OSB Kanununun 18.Maddesi 6.Fıkrası hükmüne göre Satışa katılacakların OSB den UYGUNLUK YAZISI GETİRMELERİNE ZORUNLULUĞUNA ilişkin satış ilanlarında aynen yer alması zorunlu hususlar aşağıda belirtilmektedir.
OSB Kanununun 18.Maddesi 6.Fıkrası Hükmüne göre Satışa Katılacak kişilerden İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi ( İDOSB ) tarafından hazıranacak " UYGUNLUK GÖRÜŞÜ YAZISI " nın alınması zorunlu olup UYGUNLUK GÖRÜŞ YAZISINI İBRAZ ETMEYEN ALICILAR İHALEYE KATILAMAYACAKLARDIR.
İmar Durumu: İstanbul Deri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nün 05.01.2017 tarih ve 2007/001 imar durum yazısı tetkikinden ;
İstanbul İli Tuzla /Orhanlı İlçesi G22B12C2A pafta 6569 Ada 15 parsel 2.072,46 m2 yüz ölçümlü parselin İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi Genel Yerleşim Planına göre ,bina sahası emsali % ( TAKS ) 0.50,inşaat sahası emsali % ( KAKS ) 1.00,önden çekme mesafesi :10.00 m,arkadan çekme mesafesi :7.00m,yanlardan çekme mesafesi :7.00m olupyan sanayi sahasında bildirilmiştir.
Kıymeti : 7.886.954,00 TL ( İstanbul Anadolu 15.İcra Hukuk Mahkemesinin 2018/704 Esas 2018/938 Kararı gereği )
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Katılımcılara geri alım hakkı kaldırılarak tapu verilmesi durumunda tapu kaydına taşınmazın icra yoluyla satışı dahil 3.kişilere devrinde OSB den uygunluk görüşü alınması zorunludur.Bu durumda eski katılımcıların vermis olduğu taahhütler yeni alıcı tarafındanda aynen kabul edilmiş sayılır.
1. Satış Günü : 24/05/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
2. Satış Günü : 24/06/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
Satış Yeri: Mezat Salonu 1 - İstanbul Anadolu Adalet Sarayı B Blok -4. Kat KARTAL / İSTANBUL
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/771 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.13/03/2019

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR