KAYSERİ 4. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Melikgazi/Anbar Mahallesi'nde bahçeli kargir fabrika binası icradan satılıktır

KAYSERİ 4. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00908325
Şehir : Kayseri / Melikgazi
Semt-Mahalle : ANBAR MAH. / BELSİN
Yayınlandığı Gazeteler

POSTA 02.12.2018
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/61 Tal.
Muhammen Bedeli
:
8,654,828 TL
Birinci Satış Günü
:
29.01.2019 10:00
İkinci Satış Günü
:
26.02.2019 10:00
Satış Yeri
:
Mezat Salonu (Melikgazi Belediyesi)

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.KAYSERİ 4. İCRA DAİRESİ

2018/61 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Kayseri İli Melikgazi İlçesi Anbar Mahallesi Organize Sanayi Mevki, - ada, 3336 parsel nolu “Bahçeli Kargir Fabrika Binası” niteliğinde ana taşınmazın tam hissesi satışa konudur. Taşınmazın kıymet takdiri Kayseri 2. İcra Hukuk Mahkemesinin 2018/545 Esas, 2018/703 Karar sayılı, 09/10/2018 karar tarihli ilamı ile tespit edilmiştir.
ARSANINDEĞERLENDİRİLMESİ:
Taşınmaz Kayseri Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisindedir. Taşınmazın çevresinde yoğun şekilde sanayi yapılaşması bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgesinin ana arterlerinden olan 8. Caddeye batı yönünden cephelidir. Bu bölgede yapılaşma büyük oranda tamamlanmış olup, fabrikalarda genel olarak mobilya, ev eşyaları, ev tekstili, kanepe, çelik kapı gibi farklı sektörlerde üretim yapılmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 10-12 km mesafede olduğu, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’ne yaklaşık 800 m mesafededir. Taşınmazın yaklaşık 150 mt batısında 23. Cadde bulunmaktadır. Kayseri'nin ana arterlerinden olan Fatih Sultan Mehmet Bulvarına kısmen yakın konumda olduğu, Organize Sanayi Bölgesine ana ulaşım aracı olan hafif raylı sistem son durağına kısmen yakın konumdadır. Taşınmazın çevresindeki fabrikalara rağbetin fazla olmasından dolayı fabrikaların yıllık kira gelirlerinin m2’si yaklaşık olarak 10-12 Euro’ya kiracı bulabilmektedir. Kayseri Serbest Bölgesine, Anbar Ağaç İşleri ve Demirciler sitesine kısmen yakın konumdadır. Kentin en önemli ana arterlerinden olan ve Adana- Ankara- Kayseri arasında ulaşımın sağlandığı Osman Kavuncu Bulvarına kısmen yakın konumdadır.
Taşınmazın teknik alt yapı olarak; elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, temizlik, şehir içi toplu ulaşım ve çöp toplama hizmetleri, v.b. her türlü altyapı ve üstyapı hizmetinden yararlandığı gözlemlenmiştir. Taşınmaz Organize Sanayi Camii’ne yakın konumdadır. Taşınmaz topografik olarak yaklaşık %1 oranında meyilli olup, zemini topraktır.
Taşınmazın uygulama imar planında kalması, sanayi bölgesi içinde bulunması ve her türlü kamu hizmetinden yararlanması, çevresindeki taşınmazların serbest piyasa şartlarındaki alım-satım değerleri dikkate alındığında değerlendirme tarihi olan 10/03/2018 itibariyle arsa birim m2 değerinin 300,00 TL/m² olacağı kanaatine varılmıştır.
Taşınmazın toplam alanı 8.875,58 m2 olduğundan;
Toplam Arsa Değeri: 8.875,58 m2 * 300,00TL/m² = 2.662.674,00TL olarak hesaplanmıştır.
TAŞINMAZIN KONUMU VE ÖZELLİKLERİ :
Ana taşınmaz üzerinde idare binası, depo, hangar binaları ve sundurmalardan oluşmaktadır. Taşınmazın çevresinde ocak taşından bahçe duvarı yapılı olup, üzerinde korkuluk yapılıdır.İpotekli taşınmazın üzerinde kurulu bulunan tesiste yapılan incelemeler sonucunda; toplam 3 adet hangardan oluşan mevcut fabrika binası ve bitişiğinde idare binası bulunmaktadır. Hangarlardan baştaki koltuk üretiminde, ortadaki hangar depo amaçlı, güneydeki hangar ise paketleme ve sevkiyat amaçlı kullanıldığı gözlemlenmiştir. Taşınmazın renkli kilit parke ve bordür taşları ile çevre düzenlemesi yapılı, doğalgaz tesisatı çekilidir.
İDARE BİNASI: Taşınmaz üzerinde, hangarlar ile bitişik nizamda yapılan 1 adet idare binası bulunmaktadır. Yapı 18. caddeye batıdan cephelidir. Bu yapı hangarların dışında yer almaktadır. Yapının taşıyıcı sistemi betonarme karkas tarzında yapılmıştır. Zemin kat ve 2 Normal kattan oluşan toplam 3 katlı yapıdır. Çatısı yapılı olup, üzeri şingıl kaplanmıştır. Giriş kapısı alüminyum doğramadır. Merdivenler mermer kaplamalı olup, ferforje süslemeli korkuluk yapılıdır. iç Zemin Kat: showroom+danışma+ bekleme yeri+çay ocağından oluşmaktadır. 1.kat: Açık ofisler+yönetim kurulu odası, muhasebe servisi+mutfaktan, 2.kat: Çatı arsı kat olup, 2 adet boş odadan oluşmaktadır.Binanın zeminleri mermer kaplamadır. Duvarlar sıvalı ve boyalıdır.İç kapılar Amerikan Panel kapıdır. Pencereler PVC Doğramalı ve ısı camlıdır. Zemin ve 1.katın tavanlarında taş yünü panellerle ters tavan yapılıdır. 2.katın tavanında alçıpandan ters tavan yapılıdır. Mutfakta dolaplar yapılıdır. Dökme mermerden tezgah yapılıdır. Banyo lv-wc duvarları tavana kadar fayans kaplanmıştır. Bu yapı, doğalgazlı merkezi kalorifer sistemi ile ısıtılmaktadır.
İdare binasının toplam brüt inşaat alanının 550,00 m2, yapı yüksekliğinin yaklaşık 9.00 mt olup; tahminen 10-15 yıllıktır.
HANGAR BİNALARI:
Taşıyıcı sistemi çelik konstrüksiyon kolon ve kiriş ve çatı sisteminden oluşmaktadır. Kısmi bodrum katı bulunan zemin kattan oluşan tek katlı yapıdır. 3 adet hangardan oluşmaktadır. Hangarların ara duvarları yapılıdır. Çatısı, galvanizli sac ile kaplıdır.Çatıda aşıkların üzerinde, naylon şeritler çekilip, üzerine naylon serilmiş, naylonla kaplanan sacın altında cam yünü şilte serilerek ısı yalıtım sağlanmıştır. Bu yapının zemini helikopter perdahlı vakumlu beton kaplamadır. Duvarlar sıvalı ve boyalıdır. Bu yapıda aydınlatma tesisatı bulunmaktadır. 2 Adet manuel açılır demir doğramadan araç giriş kapısı bulunmaktadır. Bu hangarların Brüt inşaat alanının 4.396,00 m2 olduğu; yapı yüksekliği yaklaşık 6.00 m dir. Yapı tahminen 20-25 yıllıktır.
KISMİ BODRUM KAT: Hangar binalarının altında kısmi bodrum katı bulunmaktadır. Bu kısımlar depo amaçlı kullanılmaktadır. Bu yapının taşıyıcı sistemi betonarme karkas yapılıdır. Arsa duvarları genelde yapılı değildir. Bu yapının zemini helikopter perdahlı vakumlu beton kaplamadır. Duvarlar sıvalı ve boyalıdır. Pencereler demir doğramadır. Bu yapıda aydınlatma tesisatı bulunmaktadır. Toplam brüt yapı alanı 1.800,00 m2 olduğu; yapı yüksekliğinin yaklaşık 3.00m dir. Yapının yaşı tahminen 20-25 yıllık yapı olduğu anlaşılmıştır. Bodrum katın iç merdiven kısmında mutfak, yemekhane, abdesthane, lv-wc bölümleri bulunmaktadır.
ASMA KATLAR: Fabrika binasının içinde, orta hangarda çelik kontrüksiyondan asma katlar yapılmıştır. Asma katların dışı galvanizli sac ile kaplanmıştır. Yapının Brüt inşaat alanı yaklaşık olarak 380 m2 olduğu ve tahminen 10-15 yıllık yapı olduğu; tespit edilmiştir
ÇEVRE DÜZENLEME:
Fabrika binasının 8. Caddeden girişte zemine 10x10 ebatlı doğal taş döşenmiştir. Hangarların etrafında kilit parke ve bordür taşları döşenerek, çevre düzenlemesi yapılmıştır. Çevre aydınlatma sistemi bulunmaktadır.
BAHÇE DUVARI: Taşınmazın etrafında ocak taşıyla bahçe duvarı yapılıdır. Bahçe duvarının yüksekliği 120 cm’dir. Duvarın üzerinde giriş doğu cephede demir korkuluk, diğer cephelerde ise köşebent ve galvanizli tellerle yapılan pano şeklinde korkuluk yapılıdır.
KAPALI SUNDURMA: Taşınmaz üzerinde, 8. Caddeden fabrika sahasına girişte sol tarafta, idare binasına bitişik kapalı sundurma yapılıdır. Sundurmanın taşıyıcı sistemi çelik konstrüksiyon kolon ve kiriş ve çatı sisteminden oluşmaktadır. Yapının çatısı ve çevresi trapez kesitli galvanizli sac ile kaplanmıştır. Zemini 10x10 doğaltaş kaplanmıştır. Yapının alanı yaklaşık olarak 120 m2’dir. Yapı yüksekliği ortalama 4,0 m. dir. Yapı tahminen 10-15 yıllıktır.
BEKÇİ KULÜBESİ: Taşınmaz üzerinde, 8. Caddeden fabrika sahasına girişte sol tarafta bekçi kulübesi bulunmaktadır. Alanı yaklaşık 5,0 m2 dir. Dış cephesi doğal taş kaplamadır. Giriş kapısı demir doğrama, penceresi ise ahşap doğramadır.
TRAFOLAR: Taşınmaz üzerinde hem direk üzerinde, hem de zeminde prefabrik yapı içerisinde trafolar bulunmaktadır.
ARKA SUNDURMA: Taşınmaz üzerinde, batı cephede, direkli trafo yanında bir kısım malzemelerin stoklandığı küçük sundurma yapısı bulunmaktadır. Taşıyıcı sistemi demir doğramadan yapılıdır. Üzeri ve dış cephesi galvanizli sac ile kaplanmıştır. Yapının arka tarafından sevkiyat kısmının üzerinde de sundurma bulunmaktadır.
AĞAÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
İpotekli taşınmaz üzerinde, 20-25 yaşlarında muhtelif meyve ağaçları ve çam ağaçlarının bulunduğu, bu ağaçların ticari amaçlı olmayan, hobi amacıyla ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere dikilmiş kaliteli kültür ırklarından olan; budama, sulama, ilaçlama, gübreleme, toprak işleme gibi zirai bakımları yapılıdır.
ARTTIRMAYA KATILACAK OLAN KATILIMCILARIN DİKKATİNE:
4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun 15. maddesi:
OSB'ce teminat olarak gösterilen ve bu nedenle satışına karar verilen veya katılımcıların borcundan dolayı satışına karar verilen taşınmazların icra yoluyla satışı halinde; Bakanlık ve OSB alacaklarının öncelikle ödenmesi koşuluyla, bölgenin kuruluş protokolünde öngörülen niteliklere sahip alıcılara veya kredi alacaklısı kuruluşa satış yapılabilir. Satış ilanlarında kuruluş protokolünde yer alan katılımcı niteliklerine de yer verilir.
Taşınmazların kredi alacaklısı kuruluşa satılması halinde, kredi alacaklısı kuruluş, satın aldığı taşınmazı sadece bölgenin kuruluş protokolünde öngörülen niteliklere sahip gerçek veya tüzel kişilere en geç iki yıl içerisinde satmak veya aynı nitelikteki gerçek veya tüzel kişilere kiraya vermek zorundadır.
18.maddesi:
OSB sınırları içerisinde yer alan OSB mülkiyetinde bulunmayan taşınmazların tamamının tapu kaydına “Taşınmazın icra yoluyla satışı dâhil üçüncü kişilere devrinde OSB’den uygunluk görüşü alınması zorunludur.” şerhi konulur. Bu durumda eski katılımcının vermiş olduğu taahhütler, yeni alıcı tarafından da aynen kabul edilmiş sayılır.
22 Ağustos 2009 tarihli ve 27327 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinin “Kurulamayacak tesisler” başlıklı 101.maddesi:
(1) OSB’lerde, aşağıdaki tesisler kurulamaz:
a) Karma ve ihtisas OSB’lerde;
1) Rafineriler, gazlaştırma ve sıvılaştırma tesisleri,
1.1) Ham petrol rafinerileri,
1.2) Kömür veya bitümlü şistin sıvılaştırıldığı ve gazlaştırıldığı tesisler,
1.3) Sıvılaştırılmış petrol gazı dolum ve depolama tesisleri,
2) Çimento fabrikaları, beton santralleri, çimento klingeri üreten tesisler,
3) Nükleer güç santralleri ile diğer nükleer reaktörler,
4) Radyoaktif atıkların depolanması, bertarafı ve işlenmesi amacıyla projelendirilen tesisler ve benzeri radyoaktif atık tesisleri,
5) Nükleer yakıtların üretilmesi veya zenginleştirilmesi ile ilgili tesisler,
6) Endüstriyel nitelikli, sintine ve benzeri atık suların geri kazanım tesisleri,
7) Çevre ve Orman Bakanlığının olumlu görüşü doğrultusunda OSB tarafından kurulmasına izin verilen kullanılmış yağın yeniden rafine edilmesi ve/veya başka bir ürüne çevrilerek tekrar kullanımı, metal ve metal olmayan atık ve hurdaların yeniden değerlendirildiği geri dönüşüm tesisleri hariç olmak üzere her türlü atığın; geri kazanımı, ayrıştırılması, yakılması, gazlaştırılması, kimyasal yolla arıtılması, nihai ve/veya ara depolanması ve/veya araziye gömülmesine ilişkin tesisler.
b) Karma OSB’lerde;
1) Parlayıcı/patlayıcı maddelerin üretildiği tesisler,
2) Petrokimya kompleksleri,
3) Üretiminde kapalı proses, gaz veya sıvı yakıt ve toz kaynaklarında filtre sistemlerini kullanan tesisler hariç; tuğla ve kiremit fabrikaları, kömür yıkama kireç, alçı ve zımpara tesisleri,
4) Entegre şeker fabrikaları,
5) Klor-alkali tesisleri, gliserin, yağ asitleri, sülfürik asit, fosforik asit, hidroklorik asit, klor ve benzeri kimyasal maddeler üreten yerler, azot sanayi ve bu sanayi ile entegre gübre fabrikaları,
6) Zirai mücadele ilaçları için hammadde üretimi yapan tesisler,
7) Asbest, asbest içeren ürünlerin işlenmesi veya dönüştürülmesi yapılan tesisler,
8) Selüloz ve selüloit üretim yapan tesisler,
9) OSB’nin kanal deşarj standardına uygun atıksu arıtma tesisi kuran tesisler hariç olmak üzere; kağıt hamurundan her çeşit kağıt üretimi yapan tesisler,
10) Ham deri işleme, padok ve hayvan kesimi yapılan tesisler,
11) Maya ve tuz üretim tesisleri,
12) Talk, barit, kalsit, antimuan ve benzeri kırma ve öğütme tesisleri.
(2) OSB, yukarıda belirtilen tesislerin dışında, kurulmasında sakınca gördüğü diğer tesisler için üniversite ve benzeri kuruluşlardan alınacak raporlar çerçevesinde karar verir.
102.maddesi – (1) OSB’de arsa tahsisi için, kurulacak tesislerde aşağıdaki şartlar aranır:
a) Yer seçimi aşamasında getirilen kısıtlamalara uygun talepte bulunulması,
b) Kuruluş protokolünde belirlenen sektör sınıflamasına uygun tesis olması,
c) Kullanılacak elektrik, su ve diğer altyapı ihtiyaçlarının OSB’nin sağlayabileceğinden fazla olmaması,
ç) OSB'lerde kurulamayacak tesis tanımlamasının içinde olmaması.
İhale katılımcılarının yukarıda belirtilen hükümlere, Organize Sanayi Bölgesi Kuruluş Protokolünde yer alan hükümler ile diğer ilgili mevzuattaki hususlara riayet etmeleri gerekmektedir. Yine ihale alıcısının tapuda satış işlemi gerçekleştirildiği anda Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünden alınacak olan taahhütnameyi doldurup faaliyet belgesini OSB ye ibrazı zorunludur.
Adresi : Anbar Mah. Kayseri Organize Sanayi Böl. 8. Cad, No:38, Melikgazi/Kayseri
Yüzölçümü : 8.875,58 m2
İmar Durumu : 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında Sanayi Alanında kaldığı anlaşılmıştır. Taşınmaz imar parselidir. Yapılaşmaya uygundur.
Kıymeti : 8.654.828,70 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : kaydındaki gibidir, dosyamızdan görülebilir
1. Satış Günü : 29/01/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 26/02/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Melikgazi Belediyesi) - Plevne Mahallesi, Gayret Sokak, Ayhanlar Plaza; Zemin Kat; No:8/A (Kayseri Adliyesi Baro Çıkışı Karşısı) MERKEZ / KAYSERİ
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/61 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR