KONYA 5. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Konya Alakova Mahallesi'nde imalathane ve arsası icradan satılıktır

KONYA 5. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01061585
Şehir : Konya / Meram
Semt-Mahalle : ALAKOVA MAH. / LALEBAHÇE
Yayınlandığı Gazeteler

PUSULA 08.10.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/11097 Esas
Muhammen Bedeli
:
2,818,720 TL
Birinci Satış Günü
:
26.11.2019 14:15
İkinci Satış Günü
:
24.12.2019 14:15
Satış Yeri
:
KONYA ADALET SARAYI B BLOK ZEMİN KAT MEZAT SALONU

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
KONYA 5. İCRA DAİRESİ
2018/11097 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Konya İl, Meram İlçe, 17017 Ada, 2 Parsel, ALAKOVA Mahalle/Köy, Karkas Bir Katlı İmalathane ve Arsası Nolu Bağımsız Bölüm Satışa konu işyerinin bulunduğu Meram İlçesi, Loras Mahallesinde hem konut, hem de işyerleri bulunmaktadır. Bölgede alt yapı çalışmaları tamamlanmamış olup orta rayiçli bir bölgededir. Bina şehir merkezinden uzakta olup, alışveriş merkezlerine ve toplu taşıma araçları (otobüs,dolmuş) duraklarına yakın konumda bulunmamaktadır. Konya-Karaman Yolu üzerinde bulunan işyerinin, 250 m kuzey doğusunda Diclr Caddesi ve Karaman Caddesi kesişim kavşağı bulunmakta olup, 350 m kuzey batısında da Meram Alakova Sanayi bulunmaktadır. Bina yaklaşık 20 yıllık olup, idari bina kısmı ve imalathane kısımları bulunmaktadır. 17017 ada, 2 parselde bulunan ana gayrimenkul 5.126,54 m2 yüzölçümlü arsa üzerinde olup, keşif sırasında tüm binanın kapılarının, pencerelerinin ve çatısının sökülerek, bir nevi yağmalandığı tespit edilmiştir. Binanın sadece karkas kısımları ayakta kalmış olup, geri kalan bölümleri deforme edilmiştir. Satışa konu parseldeki binanın dış cepheleri ise;sıva üzeri plastik boya ile boyanmıştır. İdari bina kısmında bulunan cephe kaplamaları sökülmüş, sadece profil iskeleti kalmıştır. Ana gayrimenkulde asansör bulunmamakta ve bina çekme mesafelerine uygun olarak inşa edilmiş olup, parseldeki yapılaşma tamamlanmıştır. Binanın bahçesinde ağaçlandırma yapılmış olup, parselin etrafı beton bahçe duvarı ile çevrilmiştir. Satışa konu parsel üzerindeki binanın yüzölçümü inşaat ruhsatına göre; toplam 2.373,00'şer m2 olup, idari kısmın yüzölçümü ise;(275+275) = 550,00 m2'dir. İşyerinin dış ve iç cephedeki tüm kapı ve pencereleri doğramalı sökülmüş, ve kırılmış vaziyettedir. Isınma şekli idari kısmı kaloriferli olan işyerinin, tüm petekleri sökülmüştür. Ayrıca tüm asma tavan malzemeleri sökülmüş yada tahrip edilmiş, çatısı açık vaziyettedir. İşyerinin üst kata çıkış merdivenleri de beton ve mermer kaplama yapılmış, fakat merdiven korkulukları sökülmüştür. lavabo wclerdeki lavabolar kırılmış, alt kattaki mutfak kısmının dolapları tahrip edilmiştir. İdari kısmın bazı duvarları alçı sıva üzeri kağıt kaplama, bazı kısımları da alçı sıva üzeri plastik boya yapılmış fakat sonradan çoğu bölüm tahrip edilmiştir. Bazı zeminler seramik kaplama, bazıları da laminant kaplama yapılmış, laminant kaplama kısımları deforme olmuştur. Dört cephelidir. İşyeri boş ve tahrip edilmiş vaziyette olup, değerlendirme buna göre yapılmıştır.
Adresi : Loras Mahallesi Karaman Caddesi No:830Meram / KONYA
Yüzölçümü : 5.126,54 m2
Arsa Payı : Yok
İmar Durumu : Meram Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nde yapmış olduğumuz araştırmaya göre, parselin imar durumu; "Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı"na isabet etmekte olup, Min İfraz= 2000 m2, D=m3/m2=4 olacak şekilde imarlıdır. Etrafında aynı özelliklere sahip, tek ve 2 ’şer katlı sanayi binaları bulunmaktadır. Binanın Meram Belediyesi'nden 1998 yılı, 5/21 sayılı inşaat ruhsatı ve iskanı bulunmaktadıır.
Kıymeti : 2.818.720,00 TL
KDV Oranı : %8 (Cumhurbaşkanı kararnamesi gereğince belirlenmiş olup, kesinleşme
& teslim tarihindeki cari oran uygulanacaktır.)
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında.
1. Satış Günü : 26/11/2019 günü 14:15 - 14:20 arası
2. Satış Günü : 24/12/2019 günü 14:15 - 14:20 arası
Satış Yeri : KONYA ADALET SARAYI B BLOK ZEMİN KAT MEZAT SALONU
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV (Cumhurbaşkanı kararnamesi gereğince belirlenmiş olup, kesinleşme & teslim tarihindeki cari oran uygulanacaktır.), 1/2 tapu harcı ileteslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/11097 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR