KARAMAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Karaman/Merkez'de fabrika binası, idari bina ve arsası icradan satılıktır

KARAMAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01009768
Şehir : Karaman / Merkez
Semt-Mahalle : PİRİREİS MAH. / SÜMER
Yayınlandığı Gazeteler

YENİ ASIR 12.06.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/251 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
5,618,871 TL
Birinci Satış Günü
:
19.07.2019 14:00
İkinci Satış Günü
:
19.08.2019 14:00
Satış Yeri
:
Karaman Belediye Başkanlığı Müzayede Salonu Merkez/KARAMAN

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
KARAMAN İCRA DAİRESİ
2019/251 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri : Özellikleri : Karaman İli ,Merkez Pirireis mah. tapunun 1253 Ada,105 Parseli teşkil eden 19.509,49 m2 lik ARSA vasıflı taşınmaz. Taşınmaz Karaman Merkez Organize Sanayi bölgesi 18 Cadde no:7 adresine denk gelen yerdedir.Söz konusu taşınmazın bilirkişi raporu KARAMAN İCRA HUKUK MAHKEMESİNİN 2017/38 ESAS sayılı dosyasından verilen 16/04/2019 tarihli karar gereği kesinleşmiş olup, kesinleşen Mahkeme bilirkişi raporuna göre; taşınmaz üzerindeki yapılara ait iki adet inşaat ruhsatının olduğu , bunlardan;

  1. 11/02/1986 tarihinde alınmış olan ruhsatta 1364,00 m2 alanlı fabrika binası ve 71,00 m2 lik alanlı idari bina,

  2. 23/08/1990 tarihinde alınmış olan ruhsatta 500,00 m2 alanlı kat veya yapı ilavesi için alınmış olan ruhsat olduğu bilgisi verilmiştir. Yine Bu ruhsatlar dışında herhangi bir ruhsat bulunmamakta olup parsel üzerinde bulunan diğer yapıların ruhsatsız olduğu değerlendirilmelidir. Parsel üzerindeki ruhsatsız yapıların ruhsatsız olmaları değerlerini olumsuz yönde etkilemeke birlikte bu durumun değerlerini ne kadar etkileyeceği hususunda herhangi bir beyan bulunmamaktadır. Taşınmaz üzerindeki yapılar:

1 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 2160,00m2 alana sahip hali hazırda boş durumda fabrika binasıdır. Betonarme kolonlar üzerine çelik çatı olarak inşa edilmiştir. Döşeme ve duvar kaplaması seramik ,tavanı içerden ısı yalıtım malzemesi ile kaplanmıştır. Binanın pencere doğraması PVC, kapı doğramısı demir doğrama olup, bina bakımsızve yıpranmış vaziyettedir.

2 NUMARALI BİNA:Yaklaşık 1650,00 M2 alana sahip hali hazırda boş durumda fabrika binası olup1 numaralı binaya ilave olarak sonradan yapılmış olup, betonarmedir.İmalat eksikliklerinin bulunmasının yanında mevcut hali ile bakımsız ve yıpranmış vaziyettedir. Üzerinde herhangi bir çatı kaplamsı mevcut değildir. Dış duvarları tuğla ile örülmüş olup sıvasız ve boyasızdır.
3 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 750,00 m2 alana sahip olup,boş durumda depo olarak kullanılan kısımdır. 1 numaralı binaya bitişik olarak betonarme kolonlar üzeri çelik çatıkullanılarak inşa edilmiştir. Kapı doğraması demir olup, mevcut hali bakımsız ve yıpranmış durumdadır.
4 NUMARALI BİNA: Binanın alt katı soğuk hava deposu , üst katı hamurhane olmak üzere iki katlıdır.Bina mahkeme bilirkişi raporunda gösterilen 1,3,7 nolu binalara bitişik olarak inşa edilmiştir. Alt katı yaklaşık 1300,00 m2 alana sahip6 adet soğuk hava deposu , koridor, makine odası küçük bir depo bölümlerinden oluşmaktadır. Döşeme kaplaması mozaik beton kaplama duvar ve tavanlar ısı yalıtım malzemesi ile kaplıdır. Binanın üst katı ise 760,00m2 alana sahip hali hazırda boşdurumdafabrikanın faaliyet gösterdiği zamanlarda hamurhane olarak kullanılan kısmıdır. Döşeme ve duvar kaplaması seramik kaplama olup üzeri yığma duvar üzeri tapez saçla kaplanmıştır.Binanın alt katının dış cephesi sıva üzeri boyalı olup, üst katının dış cephesinde sıva ve boya imalatı bulunmamaktadır. Binada imalat eksiklerinin bulunmasının yanında,mevcut hali ile oldukça bakımsız ve yıpranmış durumdadır.
5 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 280,00m2 alana sahip boş durumdaki yapıdır. Fabrikanın faal olduğu dönemde depo olarak kullanılmış 3 ve 6 numaralı binalara bitişik olarak inşa edilmiştir. Döşeme ve duvar kaplaması seramik kaplama, üzeri çelik çatı olarak inşa edilmiştir. Kapı doğraması demir olup mevcut hali ile oldukça bakımsız ve yıpranmış vaziyettedir.
6 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 125,00 M2 alana sahip fabrikanın faaliyet gösterdiği dönemde tuvalet olarak kullanılmakta, 3,4,5,7 nolu binalara bitişik olarak, betonarme kolonlar üzeri çelik çatı kullanılarak inşa edilmiştir. Kapı ve pencereler PVC doğrama olup, binanın döşeme ve duvar kaplaması seramik kaplamadır. Mevcut hali ile oldukça bakımsız ve yıpranmış durumdadır.
7 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 275,00 m2 alana sahip olup, fabrikanın faaliyet gösterdiği zamanlarda tamirhane olarak kullanılan halı hazırda boş durumda 4 ve 6 nolu binalara bitişik olarakinşa edilmiştir. Çelik kolon üzeri çelik çatı olarak inşa edilmiştir. Binada imalat eksiklikler ibulunmakta olup mevcut hali ile bakımsız ve yıpranmış vaziyettedir. Binanın kapı ve pencere doğramaları takılmamış durumdadır.
8 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 260,00 m2 oturum alanına sahip, iki katlı ve betonarme olarak inşa edilmiştir.Hali hazırda boş durumda olmakla birlikte fabrikanın faaliyet gösterdiği dönemde, alt katı yemekhane, üst katı idarı bina olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Alt kat yemekhane bölümü mutfak kiler ve tuvaletten oluşmaktadır. Döşeme kaplamıs seramik kaplama, yemekhane bölümü ve tuvaletlerin duvarları seramik kaplama , diğer mahallerin duvarları sıva üzeri boyaldır. Binanın üst katının kapalı olması nedeniyle içeri girilememiştir. Binanın kapı ve pencereleri PVC doğrama olup dış cephesi sıva üzeri boyalıdır. Binanın üzeri ahşap çatı ve saçla kaplıdır.
9 NUMARALI BİNA:Yaklaşık 500,00 m2 alana sahip binanın faaliyet gösterdiği dönemde depo olarak kullanılan 8 ve 10 nolu binalara bitişik olarak betonarme olarak inşa edilmiştir. dış duvarları tuğla duvardan örülmüş olup dışı sıva üzeri boyalıdır. binanın üzeri oluklu saçla kaplıdır.Pencere doğramaları PVC dir.
10 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 60,00 m2 alana sahip fabrikanın faaliyette olduğu dönemde kazan dairesi olarak kullanılan kapı ve pencere doğramaları olmayan yapıdır.
11 NUMARALI BİNA:Yaklaşık 78,00 m2 alana sahip, yığma olarak inşa edilmiştir. Fabrikanın faaliyet gösterdiği dönemde idari bina olarak kullanılan kapı ve pencereleri ahşap doğrama, dış cephesi serpme sıva üzeri boyalı , ahşap çatı üzeri kiremit kaplıyapıdır.
12 NUMARALI BİNA:Yaklaşık 18,00 M2 alana sahip nizamiye binasıdır
13 NUMARALI BİNA: Yaklaşık 11 m2 lik alana sahipkantar binasıdır.
ÇEVRE DÜZENLEMESİ : Parselin çevresi boyunca bir bölümü betonarme bir bölümü çimento harçlı aş duvar olmak üzer ortalam 1,20 m yüksekliğinde yaklaşık 400 mt uzunluğunda ihata duvarı mevcuttur.Ayrıca parsel üzerinde yaklaşık 600,00 m2 lik alanda kilitli parke taşı bulunmaktadır.
Taşınmaz üzerinde bulunan ve ilgili mahkeme dosyasındaki bilirkişi raporuna göre ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞI noktası tespit edilemeyen 41 adet menkul mallara ilişkin ayrıntılı bilirkişi raporu dosyasında mevcut olup söz konusu menkul mallara 03/11/2017 tarihli bilirkişi raporuna göre 364.800,00 TL kıymet takdir edilmiştir. Taşınmaz üzerindeki mevcut yapılar ile kilitli parke ve ihata duvarına toplamda; 3.109.071,45TL, Taşınmazın Arsa değeri olarak 2.145.000,00TL kıymet takdir edilmiştir. Taşınmaz üzerindeki binalar vemen kul mallara ilişkin ayrıntılı bilirkişi raporu dosyamızda mevcut olup, raporun ayrıntılı ve uzun olması nedeniyle ana özellikleri belirtilmiş olup, isteyene masrafı verildiği takdirde bilirkişi raporunun bir örneği verilecektir. Taşınmaz satış ilanı ilgililerin adreslerine tebliğe gönderilmiş olup adreste tebliğ edilememesi veya tebliğ imkansızlığı halinde iş bu TAŞINMAZ SATIŞ İLANININ ilgililerine İLANEN TEBLİĞ edilmiş sayılacaktır.
Ayrıca 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununun 18. Maddesinde " OSB sınırları içersinde yer alan OSB mülkiyetinde bulunmayan taşınmazların tamamının tapu kaydına taşınmazın icra yoluyla satışı dahil üçüncü kişilere devrinde OSB' den uygunluk görüşü alınmasız orunludur şerhi konulur. B udurumda eski katılımcının vermiş olduğu taahhütler ,yeni alıcı tarafından da aynenkabul edilmiş sayılır " . İlgili kanun gereği bu hüküm Organize Sanayi Bölgesi içerisindeyer alan tüm parsellerintapu kaydında yer almaktadır. 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunun15. Maddesinde"katılımcıların borcundan dolayı satışına karar verilentaşınmazların icrayolu ilesatışı halindeBakanlık ve OSB alacaklarının öncelikle ödenmesi koşuluyla bölgenin kuruluş protokolünde öngörülen niteliklere sahip alıcılara veya kredi alacaklısı kuruluşa satış yapılabilir. Satış ilanlarında kuruluş protokolünde yer alan katılımcı niteliklerine deyer verilir. " hükmünün dikkate alınması gerekmektedir. Bölge içersinde müteşebbis heyet kararı ile mermer ve traverten işleme tesislerine izin verilmemekte olup, Müteşebbis Heyet kararı ile tüzel kişiliğinana sözleşmesine istinaden,

  1. Gıda Sanayi, 2- Tütün ve Tütün Mamülleri Sanayi,3-Dokuma ve Giyim Sanayi,4- Orman Sanayi ,5- Kağıt Sanayi, 6- Basım Sanayi,7- Deri Mamulleri Sanayi, 8- Lastik Sanayi,9- Plastik Sanayi,10- Kimya Sanayi;11- Petro Kimya Sanayi;12-Petrol Ürünleri Sanayi;13- Gübre Sanayi;14- Çimento Sanayi;15- Pişmiş Kil ve Çimento gereçleri Sanayi;16- Cam Sanayi;17- Demir ve Çelik Sanayi;18- Demirdışı metaller Sanayi,19- Madeni eşya sanayi;20- Elektriksiz makinalar sanayi ,21- Tarım alet ve Makineleri İmalat Sanayi;22- Meslek -Bilim-Ölçü -Kontrol ve Optik donatımı imalatı,23- Elektrikli makinalar Sanayi,24- ElektronikSanayi,25- Karayolu taşıtlarıimalat sanayi, 26- Demir yolu taşıtları imalat sanayi, 27- Uçak İmalat Sanayi,28- Yem Sanayitesislerine izin verilmektedir.

Adresi : Karaman Organize San. Bölgesi 18 Cad.no:7 Karaman
Yüzölçümü : 19.509,49 m2
İmar Durumu : Ayrıntılı imar durumu yazısı dosyasında mevcuttur.
Kıymeti : 5.618.871,45 TL

KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : İpotek ve muhtelif hacizler vardır
1. Satış Günü : 19/07/2019 günü 14:00 - 14:10 arası
2. Satış Günü : 19/08/2019 günü 14:00 - 14:10 arası
Satış Yeri : Karaman Belediye Başkanlığı Müzayede Salonu Merkez/KARAMAN
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/251 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR