İSTANBUL 10. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İcradan satılık altında dükkanı olan kagir hane

İSTANBUL 10. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00907530
Şehir : İstanbul / Fatih
Semt-Mahalle : ALEMDAR MAH. / EMİNÖNÜ
Yayınlandığı Gazeteler

SÖZCÜ 01.12.2018
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/1510 ESAS
Muhammen Bedeli
:
3,800,000 TL
Birinci Satış Günü
:
02.04.2019 10:00
İkinci Satış Günü
:
03.05.2019 10:00
Satış Yeri
:
İSTANBUL ADALET SARAYI B BLOK 1. KAT KAPI NO:B3-136

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. İSTANBUL 10. İCRA DAİRESİ

2018/1510 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

TAŞINMAZIN
Tapu Kaydı : İstanbul İli, Fatih İlçesi, Alemdar Mah. 38 Ada, 18 Parselde kayıtlı ''ALTINDA DÜKKANI OLAN KAGİR HANE'' nitelikli ana taşınmazın tamamı.
Özellikleri : Satışa konu taşınmaz; İstanbul İli, Fatih İlçesi, tapuda, Alemdar Mahallesi Toprak Çıkmazı Mevkii, 38 Ada, 18 Parsel sayılı 40,00m2 alanlı “Altında Dükkanı Olan Kagir Hane” vasıflı taşınmazın, halihazırda ise; Ticarethane Sokaktan 6 dış kapı numarası alan “Rumeli Cafe” olarak işletilen taşınmazın tamamıdır. Keşif tarihinde satışa konu taşınmaz gezilip, dosyası incelenmek suretiyle; Taşınmazın Sultanahmet-Divanyolu caddesine bağlanan Ticarethane Sokak üzerinde yer aldığı, tapuda “Altında Dükkanı Olan Kagir Hane” vasıflı olarak geçen taşınmazın, halihazırda bodrum kat + zemin kat + 2 normal kat + teras katından oluşan ve katların birlikte cafe olarak kullanıldığı, eski eser olması sebebiyle duvar iç yüzeylerinin kısmen korunarak restore edildiği, katlarda odaların bulunup, her katın cafe olarak tefriş edildiği, taşınmazda normal katlarda zeminin ahşap kaplama, zemin katta taş kaplama olduğu, duvarların kısmen taş duvar şeklinde olduğu, zemin katında bar kısmı ile taş işçilikli şömine yeri bulunduğu, merdivenlerin ahşap kaplama, ferforje korkuluklu olup, bodrum katında mutfak-servis bölümü olarak düzenlendiği, normal katlarda iki oda ile wc-lavabo mahalleri bulunduğu, binanın teras katı hariç toplam 185,00m2 kullanım alanına sahip olduğu anlaşılmıştır. Taşınmaz, Sultanahmet semtinde yer alıp, Tranvay yolu olarak da anılan Divanyolu Caddesine, Ayosofya, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Firuz Ağa Camii’ne, Eski Sultanahmet Adliyesi yeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binasına, çok sayıda tarihi ve kültürel yapılara yakın mesafede tarihi yarımada içerisinde, yerli-yabancı turistlerin yoğun ziyaret ettiği mevkide yer alıp, son zamanlarda Avrupa’dan gelen turistlerin azalması nedeniyle bölgede ticari açıdan durgunluğa sebep olduğu, taşınmazın her türlü ulaşım imkanlarına sahip olduğu, Çevresinde restoran- konaklama- hediyelik eşya satan dükkanlar bulunduğu anlaşılmıştır.
Adresi : Alemdar Mah. Ticarethane Sokak No:6 Fatih/İSTANBUL
İmar Durumu : Fatih Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün, 22.03.2018 tarih E.96513 sayılı yazısında; İstanbul IV Numaralı, İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları, İstanbul II Numaralı Yenileme Alanları, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurullarınca uygun bulunarak Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 04.10.2012 tarihinde onaylanan, Fatih İlçesi (Tarihi Yarımada) Kentsel, Tarihi, Kentsel Arkeolojik, I. Derece Arkeolojik Sit Alanı 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planında Uygulama Genel hükümlerinin Sosyal Kültürel Tesis Alanları, 2. Derece Ticaret Alanları, Sağlık Tesisleri Alanları başlığına ilişkin kısımlarının İstanbul 1. İdare Mahkemesinin 29.12.2017 tarih ve 2017/1113 sayılı kararı ile iptaline karar verildiği, bu nedenle söz konusu parsele ilişkin imar durumunun verilemediği belirtilmektedir. Yine Fatih Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 22.03.2018 tarih ve E.96615 sayılı yazısında; Taşınmaza ait 01.01.2013 tarihinden sonra herhangi bir yapı ruhsatı düzenlenmediğinin tespit edildiği belirtilmektedir.
Kıymeti : 3.800.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 02/04/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
2. Satış Günü : 03/05/2019 günü 10:00 - 10:10 arası
Satış Yeri : İSTANBUL ADALET SARAYI B BLOK 1. KAT KAPI NO:B3-136
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesini İstanbul 10.İcra Müdürlüğü T. Vakıflar Bankası Çağlayan Adliye Şubesinde bulunan TR140001500158007265092207 İBAN numaralı hesabımıza T.C kimlik ve dosya numarası yazılarak yatırılması veya bu miktar kadar milli bir bankanın “şartsız, kesin ve süresiz” teminat mektubunu vermeleri veya Vakıfbank Bankomat kartı olanları Müdürlüğümüzde bulunan POS cihazından yatırmaları lazımdır. Yabancı para kurunda günlük değişimler olmasıve 805 sayılı Kanun'un 1. maddesine göre “döviz” teminat olarak kabul edilmez. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Satıştan doğan Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile tahliye ve teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, tapu harcının 1/2'si satış bedelinden karşılanacaktır. Taşınmaz üzerinde ipotek alacağı bulunması halinde, ihale bedeli ipotek alacağını karşılamıyor ise taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenmeyecektir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- İİK.127.Md. GÖRE SATIŞ İLANININ TEBLİĞİ: Adresleri tapuda kayıtlı olmayan (Mübrez tapu kaydında belirtilen) alakadarlara takip ilgililerine gönderilen tebligatların tebliğ imkansızlığı halinde işbu satış ilanı tebliğ yerine kaim olmak üzere ilanen tebliğ olunur.
7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/1510 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.23/11/2018

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR