İSTANBUL 4. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

Fatih'te 18/116 arsa paylı depo mahkemeden satılıktır

İSTANBUL 4. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00980014
Şehir : İstanbul / Fatih
Semt-Mahalle : İSKENDERPAŞA MAH. / İSKENDERPAŞA
Yayınlandığı Gazeteler

TÜRKİYE 12.04.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/26 SATIŞ
Muhammen Bedeli
:
380,000 TL
Birinci Satış Günü
:
28.06.2019 13:30
İkinci Satış Günü
:
24.07.2019 13:30
Satış Yeri
:
İstanbul Adalet Sarayında 4.Sulh Hukuk Mahkemesi B2-332 Kat :3 Çağlayan/İstanbul

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
İSTANBUL 4. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU

2018/26 SATIŞ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına Karar verilen gayrimenkulün Cinsi, Kıymeti, Adedi, Evsafı :

TAPU KAYDI: İstanbul ili, Fatih İlçesi İskenderpaşa Mahallesi 2003 ada 17 parsel sayılı kat mülkiyetli BOdrum ,zemin,dört normal katlı bir teras kat iki depo beş daireli kargir apartman vasfındaki 18/116 arsa paylı teras kat 7 nolu depo niteliğindeki taşınmazın ve bunlara bağlı hak ve yükümlülükleri ile birlikte ihale edilecektir.

İMAR DURUMU : Dosyada Mevcut Bilirkişi Raporunda Taşınmaz; "Fatih Belediye Başkanlığıİmar ve Şehircilik müdürlüğünün 18/07/2018 tarih ve E.118811 sayılı yazısında ;Fatih İlçesi İskenderpaşa Mahallesi 2003 ada 17 parsel sayılı yerin İstanbul IV numaralı İstanbul I numaralı yenileme alanları ,İstanbul II numaralı yenileme alanları Kültür varlıklarını koruma bölge kurullarınca uygun bulunarak Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 04/10/2012 tarihinde onaylanan Fatih İlçesi (Tarihi Yarımada )Kentsel ,Tarihi,Kent Arkeolojik 1.Derece arkeolojik sit alanı 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planında 3.derece koruma bölgesinde konut alanında kalmakta olup H:15,50 m.İrtifada kaldığı Denilmektedir.

ÖZELLİKLERİ : Satışa ilişkin dosyada mevcut, Bilirkişi Raporunda Taşınmaz;
Satışa konu taşınmaz, İstanbul İli, Fatih İlçesi, İskenderpaşa Mahallesi, Sofular Caddesi No:17,-ítdl)esinde buli¿parj/ apuda 75,00 m2 yüzölçümlü, 2003 ada, 17 parselde kayıtlı, kat mülkiyetti, 18/116 arsa paylı, teras kat, 7 no.lu bağımsız bölümde yer alan ‘Depo* nitelikli taşınmaz olup, mahallinde yapılan incelemede:
Ana gayrimenkulün bulunduğu ana yapının yerinde/mahallen bitişik nizamda yer aldığı, kargir (yığma) sistemde inşa edildiği, bodrum kat + zemin kat + 4 normal kattan müteşekkil toplam 6 katlı, yaklaşık 40 yıllık yapı olduğu, binanın ana giriş kapısı çift kanatlı demir doğrama, merdivenlerinin hazır mozaik basamaklı olduğu, yağlı boyalı demir doğrama korkuluğu olup, ahşap küpeştelidir. Bina dışı sonradan mantolama yapılarak pencere kenarları sövelerle süslenmiş ve dış cephe boyası ile boyanmıştır.
Söz konusu 7 No.lu daire net 58 m2 alana sahip tapuda depo vasıflı daireye
erişimin Sofular Caddesi üzerinden Menekşe Apartmanının en üst katında olup, taşınmazın keşif günü içerisinde oturan olduğu, çelik giriş kapılı, 2 oda, salon, mutfak, banyo- wc den oluşmaktadır. Antre zemini, banyo ve mutfak zemini ile banyo duvarları karo seramik, oda ve salon zeminleri ahşap kaplama üzeri laminat parke görünümlü muşamba ile kaplıdır. Oda duvarları su bazlı saten boya olup, salonda duvarlar kağıt kaplıdır. Tüm iç kapılar ahşap doğrama yağlı boyalıdır. Pencere doğramaları pvc, mutfakta ise duvarlar boyalı olup, tezgah fayans, dolaplar mdf lam profilli kapaklıdır. Banyoda klozet olup, lavabo dolaplı olup, dışarıdadır, daire doğalgaz kombilidir. Satışa konu bağımsız bölüm dairenin bulunduğu apartman çevresinin de blok nizamda, imar planında konut alanında kalan binalardan oluştuğu, taşınmazın bulunduğu Sofular Caddesi , belediye hizmetlerinden yararlanmakta olup alt yapısı tamdır. Konum olarak İstanbul’un şehir merkezine, çarşı ve pazara yakın konumda ve ulaşım imkânlarına orta-üst derece erişimi vardır. İlçe olarak ise İstanbul’un en köklü ilçelerinden biri olan Fatih İlçe sınırları içerisinde yer almakta olup mahaldeki daire nitelikli gayrimenkul kira ve satış arzları İstanbul geneline göre sınırlı olduğundan değeri müspet yönde etkilemektedir.
Taşınmaz Adnan Menderes Caddesi’ne 250m, Akdeniz Caddesi’ne 600m, Fevzi Paşa Caddesi 350m, Atatürk Bulvarı’na 800m mesafededir. Unkapanı Kavşağı’na l,8km, Aksaray Meydanı’na 850m, Topkapı- Edirnekapı Kavşağı’na 2,3km mesafede olup, Adnan Menderes Bulvarı’na inildiğinde Metro Hattı ve toplu taşıma araçlarına ulaşılmaktadır. Eminönü, Taksim, Topkapı, Edirnekapı istikametlerine bağlantı buradan sağlanmaktadır. Yenikapı- Otogar Metro hattı ile, Yenikapı- Hacıosman hatlarına bağlanılmaktadır. Yine toplu taşıma araçlarıyla Bayrampaşa- Gaziosmanpaşa - Eyüp- Esenler- Bağcılar bölgelerine ulaşım yine bu cadde üzerinden oldukça kolaydır. Topkapı-Edirnekapı kavşağından kolayca Çevre Yolu’na bağlanılmaktadır. Atatürk Bulvarından vezneciler ve Unkapanı istikameti ile Taksim- Şişli bölgelerine ulaşılmaktadır. Fevzipaşa caddesi ise İstanbul’un Önemli alışveriş merkezi konuma gelen ve bölgenin çarşı caddesi konumunda olan cadde olup, bu caddeye de yaya olarak ulaşılması kolay olduğu şeklindeDenilmektedir.

GAYRİMENKULÜN KIYMETİ : Dosyada mevcut Bilirkişi Raporuna göre taşınmazın değeri 380,000,00.TL. (üçyüzseksenbin.TL.) ' sı olduğu takdir edilmiştir.
KDV ORANI % 1 dir.
SATIŞ ŞARTLARI :
1- Yukarıda Tapu Kaydı, Genel Özellikleri ve Kıymeti belirtili taşınmazın ihalesi 28/06/2019 CUMA GÜNÜ saat 13.30.’ dan - 13.35’ a kadar, İstanbul Adalet Sarayında 4.Sulh Hukuk Mahkemesi B2-332 Kat :3 Çağlayan/İstanbul adresinde yapılacak olup, 1. ihale günü tahmin edilen kıymetin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları mecmuunu ve satış masraflarını geçmek şartı ile ihale olunur. Böyle bir bedelle alıcı çıkmazsa taşınmaz en çok arttıranın taahhüdü baki kalmak şartıyla ihalesi yapılamayan taşınmazlar 24/07/2019 ÇARŞAMBA GÜNÜ aynı yer ve saatinde taşınmaz ilanda gösterilen müddet sonunda en çok arttırana ihale edilecektir.
Şu kadarki; Artırma bedelinin malın tahmin edilen kıymetinin %50' sini bulmasıve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan alacakların toplamından fazla olması ve bundan başka, paraya çevirme ve paylaştırma masraflarını geçmesi lazımdır. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
Açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanır. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden yirmi gün önce başlar, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erer; ikinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme birinci ihaleden sonraki beşinci gün başlar,ikinci ihalenin tamamlanacağı 24/07/2019 tarihinden önceki gün sonunda sona erer. Elektronik ortamda verilecek teklifler malın muhammen kıymetinin yüzde ellisinden az olamaz; teklif vermeden önce, ihaleye çıkarılan malın muhammen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde teminat gösterilmesi zorunludur. Elektronik ortamda teklif verecekler içinAdalet Bakanlığı Resmi İnternet Sitesinde mevcut e-satış portalı üzerinden Satış Memurluğumuz birim kodu olarak (Birim kodu: 1032559) esas alınması ve mutlaka Memurluğumuz 2018/26 Satış Dosya Numarasının belirtilmesi gerekmektedir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin taşınmazın tahmin edilen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde pey akçesi veya milli bir bankanın teminat mektubunu tevdi etmeleri, elektronik ortamda teklif vererek artırmaya katılacaklarda yineteminat göstermesi gerekmektedir.(İİK.Md.124/3). Elektronik ortamda teklif verecek gerçek veya tüzel kişiler Teminat Bedellerini yine Adalet Bakanlığı Resmi İnternet Sitesinde mevcut e-satış portalı üzerinden tanımlanmış bulunan hesaba yine elektronik ortamda yatıracaklardır. Banka hesabına yatırılan teminat bedellerinin iadesi yine banka hesabı üzerinden yatıran kişinin hesabınayapılacaktır.
Bu gayrimenkul üzerinde hakkı olan alacaklının iştiraki halinde alacağı mezkur nispet raddesinde ise İİK. Md. 124/4 gereğince ayrıca pey akçesi veya teminat aranmaz. Satış peşin para iledir. Alıcı istediğinde 10 günü geçmemek üzere mehil verilebilir. %1 KDV.,‰ 5,69 D.V., ‰ 20 Tapu Alım Harcı, gayri menkulün tahliye ve teslim masrafları ile yasalarca alıcıya yüklenen her türlü vergi ve giderler alıcıya aittir. YukarıdaDellaliye, TapuSatım harcı ve Taşınmazın aynından doğan birikmiş vergiler satış bedelinden ödenir. (Vergi, Harçoran ve cinslerindeyasal değişiklik yapılması halinde ilgili mevzuat uygulanacaktır.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgililerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını hususiyle faiz ve masrafa dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile onbeş gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır. Aksi takdirde hakları tapu sicili ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaklardır.

4-İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak suretiyle ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleribedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın Dairemizce tahsil olunacak, bu fark varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup, masrafı verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. İş bu ilantapu kayıtlarında adresi bulunmayan bütün ilgililere tebliğ yerine geçer.

6-Satışa iştirak edenlerin, şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş, taşınmazla ilgili dosyada mevcut her türlü bilgi ve belgeyi görmüş-okumuş biliyor sayılacakları,
Ayrıca Yabancı uyruklu gerçek kişiler ile yabancı ülkelerde kendi ülkelerinin kanunlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketlerinin Gayrimenkul hukuku ile ilgili hakları için 2644 Sayılı Tapu Kanunu hükümleri saklı tutulduğunun bilinerek ihale öncesi ilgililerinin kendi durumlarını bu yasa çerçevesinde değerlendirerek lüzumlu bilgi ve belgeleri temin ettikten sonra ihaleye katılmaları gerektiği, ihale yapılmış olsa dahi bu yasaya aykırılık tespiti halinde her türlü yasal sorumluluk alıcı veya alıcılara ait olacaktır.
Başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/26 SATIŞ sayılı dosya numarası ile Memurluğumuza başvurmaları ilan olunur.01/04/2019(İc.İf.K.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR