ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Elbistan Köprübaşı'nda 53 m² dükkan icradan satılıktır

ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00942221
Şehir : Kahramanmaraş / Elbistan
Semt-Mahalle : KÖPRÜBAŞI MAH. / ELBİSTAN
: 53
Yayınlandığı Gazeteler

ELBİSTAN KAYNARCA 13.02.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Bağlı ve İlgili Kuruluş
:
T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ
Dosya No
:
2013/645 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
25,000 TL
Birinci Satış Günü
:
09.04.2019 14:00
İkinci Satış Günü
:
09.05.2019 14:00
Satış Yeri
:
Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ

2013/645 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Tapu Kaydına göre:Kahramanmaraş ili, Elbistan İlçesi, Köprübaşı Mahallesi, 818 ada, 8 nolu parselde, binanın zemin katında, 3 numaralı bağımsız bölümde dükkan vasfındaki taşınmazın tamamı satışa konudur. Bilirkişilerce yapılan tespitlere göre; taşınmaz, Kahramanmaraş İli, Elbistan ilçesi, Köprübaşı Mahallesi, Gariplik Caddesi, No:13/2 adresindedir.Taşınmaz, Ceyhan Parkına 110, Gariplik Camiine 200, Ulu Camii'ne 520 metre kuş uçumu mesafededir. Alt yapı imkanlarından yararlanması tam olup ulaşım sorunu yoktur. Civarda bulunan binaların zemin katları dükkan, üst katları mesken tarzındadır. Tapu müdürlüğünde bulunan mimari projeye gore, bina: B+Z+2 Normal kat ve 6 bağımsız bölümden oluşmaktadır. Mahalde yapılan incelemede binanın 1. ve 2. Normal katlarının inşa edilmediği görülmüştür. Bina girişi, binanın doğusundan zemin kat seviyesinden sağlanmıştır. Binanın bodrum katında 1 B.B numaralı mesken mevcuttur. Zemin katında 2-3 B.B numaralı dükkanlar ve 4 B.B numaralı mesken bulunmaktadır. 1. Katta 5 ve 2.Katta 6 B.B numaralı meskenler projede yer almaktadır. Merkezi kalorifer ile ısıtılmaktadır. Binanın dışı plastik boyalıdır. Binada asansör mevcut değildir. Binanın merdivenleri mermer, merdiven korkulukları metal aksamlıdır. 3 Nolu B.B: Binanın zemin katında, Gariplik Caddesi üzerinden binaya doğru bakıldığında sağdan 1. dükkandır. Taşınmaz projesine göre tek oda ve balkon hacminden oluşmaktadır. Konu taşınmazın yer döşemesi laminant parke, duvarları saten boyalıdır. Dış cephesi alüminyum doğramalı cam çerçevelidir. Tapu Müdürlüğünde bulunan mimari proje ile mahalde yapılan incelemede farklılıklar tespit edilmiştir. Değerlemeye konu taşınmaz, batı ve güney yönünde büyütülmüştür. Yapılan büyüme, arsanın yasal çekme mesafesini ihlal etmiştir. Bu sebeple mevcut durumdaki büyümeye yasal değer verilmemiş, bilgi amaçlı mevcut durum değeri verilmiştir. Taşınmazın YASAL bürüt alanı yaklaşık 15 m2, net alanı 13 m2 dir. Taşınmazın MEVCUT bürüt alanı yaklaşık 58 m2, mevcut bürüt alanı 53 m2 dir. Değerlemeye konu taşınmaz, batı ve güney yönünde arsanın çekme mesafesini ihlal ederek büyük yapılmıştır. Yapılan büyümeden dolayı, herhangi bir şikayetin vuku bulması halinde, yıkım kararının çıkması muhtemeldir.Elbistan Tapu Müdürlüğü arşivinde bulunan tarihsiz mimari projesi incelenmiştir. " şeklinde beyanda bulunulmuştur.
İmar Durumu : Elbistan Belediyesi İmar Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, konu taşınmazın bulunduğu parsel; Konut + Ticari alanda, bitişik nizam, 4 kat, yoldan 5 metre çekme mesafeli olacak şekilde yapılaşma koşullarına sahiptir.
Kıymeti : 25.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 09/04/2019 günü 14:00 - 14:05 arası
2. Satış Günü : 09/05/2019 günü 14:00 - 14:05 arası
Satış Yeri : Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2013/645 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR