ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Elbistan/Güneşli Mahallesinde dükkan icradan satılıktır (çoklu satış)

ELBİSTAN İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01026943
Şehir : Kahramanmaraş / Elbistan
Semt-Mahalle : GÜNEŞLİ MAH. / ELBİSTAN
: 75
Yayınlandığı Gazeteler

ELBİSTAN KAYNARCA 19.07.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2018/145 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
277,500 TL
Birinci Satış Günü
:
10.09.2019 14:10
İkinci Satış Günü
:
10.10.2019 14:10
Satış Yeri
:
Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C. ELBİSTAN İCRA DAİRESİ

2018/145 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Tapu kaydına göre, Kahramanmaraş ili, Elbistan İlçesi, Güneşli Mahallesi, 105 ada, 8 nolu parsel binanın zemin katında, 2 numaralı bağımsız bölümde, 60/300 arsa payına sahip, "Dükkan" nitelikli taşınmazın tamamı satışa konudur. Mahkeme kesin raporunda taşınmazlar ile ilgili nitelik ve nicelik bakımından tespitlerde bulunulmadığından; İcra Dairesinden aldırılan bilirkişi raporundan da yararlanılarak buradaki bilgilere göre de; binanın zemin katında, bina girişi yönünde binaya doğru bakıldığında sol arka tarafta yer alan işyeridir.

Taşınmaz; güneybatı cepheli olup; Hamza Akbaş Caddesi üzerinden işyerine giriş sağlanmaktadır. Taşınmaz projesine göre; zemin katlı ve brüt 75 m2 kullanım alanlıdır. Ancak mahallinde yapılan incelemelerde iç mekan değişikliği yapılarak, 3 nolu b.b. ile birlikte kullanıldığı ve güneydoğu çekme mesafesinden yaklaşık 20 m2 alanın taşınmaz alanına dahil edildiği tespit edilmiştir. Taşınmaz; mevcut hali ile 95 m2 kullanım alanlıdır" şeklinde beyanda bulunulmuştur.
Kıymeti : 277.500,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir. İstenildiğinde Tapu kaydından görülebilir.
1. Satış Günü : 10/09/2019 günü 14:10 - 14:15 arası
2. Satış Günü : 10/10/2019 günü 14:10 - 14:15 arası
Satış Yeri : Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu - Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Tapu kaydına göre, Kahramanmaraş ili, Elbistan İlçesi, Güneşli Mahallesi, 105 ada, 8 nolu parsel binanın zemin katında, 3 numaralı bağımsız bölümde, 30/300 arsa payına sahip, "Depo" nitelikli taşınmazın tamamı satışa konudur. Mahkeme kesin raporunda taşınmazlar ile ilgili nitelik ve nicelik bakımından tespitlerde bulunulmadığından; İcra Dairesinden aldırılan bilirkişi raporundan da yararlanılarak buradaki bilgilere göre de; binanın zemin katında, bina girişi yönünde binaya doğru bakıldığında sol ön tarafta yer alan depodur. Taşınmaz; kuzeydoğu cepheli olup; ara sokak üzerinden depoya giriş sağlanmaktadır.

Taşınmaz projesine göre; zemin katlı ve brüt 50 m2 kullanım alanlıdır. Ancak mahallinde yapılan incelemelerde iç mekan değişikliği yapılarak, 2 nolu b.b. ile birlikte kullanıldığı, bina giriş holü ve işyeri cephelerinde değişiklikler yapılarak güneydoğu çekme mesafesinden yaklaşık 17 m2 alanın taşınmaz alanına dahil edildiği tespit edilmiştir. Yapılan bu alan büyüklüğü, ana gayrimenkulün zemin katında yapılan işyeri değişikliklerinden dolayı taşınmaz alanında değişiklik oluşturmamış, fakat güneydoğu cepheye doğru bağımsız bölümün kaydırılmış olduğu görülmüştür.

Taşınmazda yapılan bu aykırılık; kapsamlı bir tadilatla projesine uygun hale getirilebilecek bir aykırılık olup; değerleme işleminde bu durum dikkate alınarak projesindeki yasal alanlarına istinaden değer takdir edilmiştir. İç mekân özellikleri; taşınmazlar mahallinde birlikte kullanılmaktadır. Zeminleri karo/mozaik kaplı, duvarları plastik boyalıdır. Taşınmazlar içerisinde pvc doğramadan 1 adet ofis odası oluşturulmuştur. Taşınmazlar; alüminyum/demir doğrama vitrin camlı cepheye sahiptir." şeklinde beyanda bulunulmuştur.
Taşınmazların Genel Özellikleri :
Mahkemece aldırılan kesin bilirkişi raporunda; ayrık nizam, zemin ve üzerine üç katlı yapılı, tam mülkiyet hisseli 546,84 m² arsanın; 2 nolu bağımsız bölüm için 1/5, 3 nolu bağımsız bölüm için 1/10 arsa payına sahip küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin yoğun olarak bulunduğu, ilçe emniyet müdürlüğü ve ilçe müftülüğüne yakın bir konumdadırlar şeklinde beyanda bulunulmuştur. Mahkemeye esas raporda taşınmazlara ilişkin ayrıntılı başkaca nitelik ve nicelik belirtilmediğinden taşınmazın değerine ilişkin düşük olduğu gerekçesiyle yeni tutarların belirlenmiş olduğu anlaşıldığından taşınmazların genel nitelikleri hem icra dosyasından yapılan bilirkişi raporundan hem de mahkemece aldırılan raporlardan yararlanılarak hazırlanmıştır.
İcra Dairesinde aldırılan Bilirkişi raporundaki genel bilgilere göre; Konu taşınmazlar; Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Güneşli Mahallesi, Hamza Akbaş Caddesi üzerinde yer alan No:40/A posta adresindedir. Taşınmazlar; Binali Yıldırım Bulvarı'na 300 metre, İsmet Paşa İlkokulu'na 250 metre, Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne 200 metre, Elbistan Belediyesi'ne 850 metre kuş uçumu mesafededir. Bölgede alt yapı hizmetleri tam olup; ulaşım imkanları kolaydır.

Taşınmazların bulunduğu bölge; ilçenin eski yapılaşmalarının yer aldığı ve ticari hareketlilik yönü ile yoğunluk gösteren ve orta/düşük gelirli vatandaşlar tarafından konut+ticaret amaçlı olarak tercih edilen konuma sahiptir. Taşınmazın konumlu olduğu bina, 546,84 m2 alan üzerinde tek bloktan oluşmaktadır. Bina, zemin ve 3 normal kattan oluşmakta olup; binanın zemin katında; bina girişi ile 1, 2, 3, 4 ve 5 bağımsız bölüm nolu işyerleri, 1. normal katında 6 ve 7 bağımsız bölüm nolu meskenler, 2. normal katında 8 ve 9 bağımsız bölüm nolu meskenler, 3.normal katında; 10 ve 11 bağımsız bölüm nolu meskenler bulunmaktadır. Binada toplam 11 adet bağımsız bölüm vardır. Ana gayrimenkulde; asansör bulunmamaktadır.

Bina girişi, tadilat projesinde zemin kattan yapının kuzeydoğu cephesinden projelendirilmiş olup; mahallinde de projesine uygun şekilde giriş sağlanmaktadır. Bina; zaman aşımından dolayı yıpranmış vaziyette olup; kısmen tadilat ihtiyacı bulunmaktadır. Elbistan Tapu Müdürlüğü arşivinde bulunan bila tarihli mimari projesi incelenmiş olup, konu taşınmazların katı, kattaki konumu projesi ile uyumludur denilmiştir.
Kıymeti : 92.500,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir. İstenildiğinde Tapu kaydından görülebilir.
1. Satış Günü : 10/09/2019 günü 14:20 - 14:25 arası
2. Satış Günü : 10/10/2019 günü 14:20 - 14:25 arası
Satış Yeri : Elbistan Belediye Başkanlığı Düğün ve Toplantı Salonu-Elbistan Kahramanmaraş (Köprübaşı Mah - Cumhuriyet Meydanı)

Taşınmazların İmar Durumu :
Elbistan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden dosyasına gönderilen 12.02.2018 tarihli imar durum yazısı ve plan örneğine göre, konu taşınmazların bulunduğu parselin; Konut+Ticari Alan lejantında, Bitişik nizam, TAKS:0,50 , KAKS:2,00 ve Dört kat imara müsaadeli yapılaşma koşullarına sahip olduğu denilmiş 18/03/2019 tarihinden sonra imar durumu değişikliği yapıldığı bilindiğinden yeniden imar durumu istenilmiş ve Elbistan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 09/07/2019 tarih 7344 sayılı yazıda söz konusu taşınamazın 1/1000 ölçekli uygulama imar planında bitişik nizam 4 kat ticari+konut ve yol alanına tahsislidir denilmiştir.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/145 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR