AYDIN İCRA DAİRESİ

Aydın Efeler'de meyve-sebze stok ve paketleme tesisi icradan satılıktır

AYDIN İCRA DAİRESİ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01036004
Şehir : Aydın / Efeler
Semt-Mahalle : UMURLU MAH. / UMURLU
Yayınlandığı Gazeteler

MİLAT 07.08.2019
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/72 TLMT
Muhammen Bedeli
:
1,281,181 TL
Birinci Satış Günü
:
22.10.2019 11:00
İkinci Satış Günü
:
26.11.2019 11:00
Satış Yeri
:
Ramazan Paşa Mah. Barbaros Cad. No16/Z-95 Efeler Belediyesi Mezat Salonu - Bedesten İş Merkezi EFELER / AYDIN

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.

AYDIN

İCRA DAİRESİ

2019/72 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri :Satışa konu Aydın İli, Efeler İlçesi, Umurlu Mahallesi, Çörüşlü Mevkii, 366 ada, 4 parsel, 5.232,65 m2 yüz ölçümlüdür. Söz konusu taşınmaz tapu kaydında "İncir Bahçesi ve Tavuk Kümesi" niteliğindedir. Söz konusu taşınmaz 1/1 hisse ile borçluadına kayıtlıdır.taşınmaz üzerinde yapılan incelemede tesisin yaş / kuru meyve-sebze stok ve paketleme tesisi olarak dizayn edildiği, keşif gününden bir süre öncesine kadar söz konusu faaliyetlerde bulunulduğunun anlaşıldığı, ancak keşif günü itibariyle herhangi bir ticari faaliyetin bulunmadığı tespit edilmiştir.

A-) İnşaat yönüyle Taşınmaz parselin etrafı beton direkli telçit ile çevrilmiştir. Taşınmaza giriş, sürgülü yana kayar kapı ile yapılmaktadır. Taşınmaz parselin üzerinde 1 adet prefarik yapı, 1 adet soğuk hava ünitesi, 1 adet sosyal tesis ve 1 adet kantar bulunmaktadır. Kantar tahmini 60 tonluktur. Parselin kuzey cephesinde (giriş cephesi) 7-8 araçlık demir profil üstü oluklu alüminyon sac ile kaplı otopark bulunmaktadır.Taşınmaz parselin sahası, yaklaşık olarak 3.500 m2 derzli beton ile kaplıdır. Taşınmaz parselin üzerinde yaklaşık olarak 1.800 m2 demir profil üstü galvaniz oluklu sac ile kaplı sundurma bulunmaktadır.

Taşınmaz parsel üzerinde 601,25 m2 İşleme ve Paketleme Tesisi ile İdari Bölüm olarak kullanılan prefabrik yapım tekniği ile inşaa edilen bir yapı bulunmaktadır. Yapının yüksekliği yaklaşık olarak 8,00 m'dir. Prefabrik yapının çatısı demir profilden imal edilmiş olup çatının üstügalvaniz oluklu sac ile kaplıdır. Prefabrik yapının içi ve dışı sıvalı ve boyalıdır. Pencereler pvc doğramadan imal edilmiştir.Prefabrik yapının İşleme ve Paketleme bölümünün zemini ve duvarlarının bir kısmı seramik kaplı olup, yapıda iki adet otomatik kepenk kapı bulunmaktadır.Prefabrik yapınınİdari Bölümünün dış kapısı ahşap, iç kapıları ise pvc doğramadan imal edilmiştir. İdari Bölümün zemini ve ıslak hacimlerin duvarları seramik kaplıdır. Sıcak su güneş enerjisi ile sağlanmaktadır. Taşınmaz yapı yaklaşık maliyet cetveline göre 2. Sınıf B grubu yapı sınıfındadır.

Taşınmaz parsel üzerinde 75,97 m2 Sosyal Tesis olarak kullanılan betonarme yapım tekniği ile inşaa edilen bir yapı bulunmaktadır. Tek katlı yapının içi dışı sıvalı ve boyalı durumdadır. Kapı ve pencereler pvc doğramadan imal edilmiştir. Yapının içi bakımsız durumdadır. Taşınmaz yapı yaklaşık maliyet cetveline göre 3. Sınıf A grubu yapı sınıfındadır.

Taşınmaz parsel üzerinde 384,05 m2 Soğuk Hava Ünitesi olarak kullanılan yığma yapım tekniği ile inşaa edilen bir yapı bulunmaktadır. Tek katlı yapının dışı kısmen sıvalı ve boyalıdır. Yapının ön kısmının duvarı, yaklaşık olarak 2 m yüksekliğindeseramik kaplıdır. Yapının üstü galvaniz oluklu sac ile kaplıdır. Keşif günü elektriklerin olmaması nedeniyle otomatik kepenk kapı açılamamış olup, yapının içerisi görülememiştir. Taşınmaz yapı yaklaşık maliyet cetveline göre 3. Sınıf A grubu yapı sınıfındadır.

B-) Ziraat yönüyle Parsel alüvyal ana materyalden oluşmuş taban arazi konumunda, organik maddece zengin, kiili-kumlu toprak yapısında ve yüzeyi düz ve düze yakın eğimlidir. Parsel sulu tarıma uygundur. Parse lverimli tarım arazisidir. Parsel tarla bitkileri ve sebze üretimine elverişli bir yapıdadır. Parsel etrafında verimli çilek plantasyonları mevcuttur. Parsel çevresinde benzer yapıdaki tarım arazileri mevcuttur. Parsel tarımsal açıdan kıymetli olmasına rağmen üzerinde yapılaşma ve tesis mevcuttur bu yüzden tarım yapılabilecek bir alan bulunmamaktadır, ayrıca Parsel üzerinde 5-6 Adet çam ağacı mevcuttur, bu yüzden parselin boş arazi değeri ve üzerindeki çam ağaçlarının değeri hesaplama yapılmaktadır.

C-)Elektrik sistem ve tesisleri yönüyle

TesiselektrikenerjisinibölgeAG(AlçakGerilim) şebekesindentrifazeolaraksağlamaktadır.Tesisin kuzey batı köşesindeki betonarme şebeke direğinden alınan NYY branşman hatti leyine hemen tesisin kuzeyindeki idari yapının alt(zemin) katındaki anap(enerji girişi odasında ;kompanzasyonlu anapano ile tesise enerji dağılımı yapılmaktadır.Tesiste 2 alçak gerilim aboneliği bulunmakta olup,keşif itibariyle enerji kesik durumdadır.Keşif itibariyle tesiste trafo ve/veya enerji kesintilerinde kullanılmak üzere bir jeneratör sistemi bulunmamakla,en büyük güç sarfiyatı kaynağı olarak 3 adet tesis edilmiş soğuk hava mahalleri /üniteleri bulunmaktadır.Bu mahallerden idari binaya yakın mahaldeki 2 birim açık olup içi görülebilmiş,ancak dış(tesisin en güneyindeki büyük soğuk hava birimi kilitli olduğundan içi görülememiştir.Tesis içinde sosyal tesis tanımlı tek katlı yapı ve tesis kuzeyindeki üst katta inşa edili idari birimlerin iç tesisatı kullanılabilir /iyi durumda birçok odadaki aydınlatma ve priz sistemlerinin yerinde mevcu(idari binada kısmen gömme tavan led armatürler haliyle enerjilendirilmesi durumunda ufak tadilatlarla kullanılabilir durumdadır.Tesis içinde çalışanların kontrolü ve güvenlik amaçlı kullanılan tesis edilmiş CCTV(Kapalı Devre Televizyon) sistemi bulunmakla yaklaşık sayılabilen 8 kameranın infrared(gece görüş)ve sabit kamera özellikleriyle izleme ve kaydın idare binasında toplandığı görülmektedir.Ayrıca bir adet çanak antenli TV yayını alma sistemi görülmekte ancak bu sistemin santrali / receiveri bir yerde görülememiştir.
Tesisüretim/çalışma birimlerinin konstrüksiyon tavan sistemindeki(ve soğuk hava odalarındaki)aydınlatma sistemi çoğunlukla U tipi 2 x40 etanj flüoresans armatürler olup(yaklaşık45 – 50 civarında sayılabilmiştir) yüksek tavanlı dış birimlerin tavanlarında da 4 - 5 adet led projektörler ve 8 - 9 adet S tipi armatürler görülmekte olup genel durumları itibariyle çalışabilir / aydınlatabilecek görünümde ancak tesiste enerji olmadığı için kullanılabilirliği(çalışıp - çalışmadığı) hususunda yorum yapılamamaktadır.
Tesis içine dışarıdan ilk giriş olarak raylı / manuel sürgülü ana giriş demir kapısı haricinde basit kollu / plastik – uzaktan kontrollü bir bariyer bulunmakta olup,tesiste enerji olmadığından kullanılabilirliği (çalışıp - çalışmadığı)hususunda yorum yapılamamaktadır.
İdari bina iç mahallerin bir kısmı kilitli olup girilememiştir.Elektriki/elektronik taşınabilir malzemelerden olarak içinde muhtemelen muhasebede kullanılan bir bilgisayar sistemi(kasa + monitör + keyboard + mouse)ve biradet22" TFT22W90PS model(S97ACHA160824 seri nolu) ekran(muhtemelen CCTV sisteminde kullanılan)görülmekte ancak taşınabilir durumdadırlar.
Tesisin muhtelif yerlerinde(9 tane sayılabilmiştir)üzerin de monofaze ve trifaze prizler bulunan kombinasyon panoları tesisedilidir.Ancak hor kullanımları nedeniyle oldukça yıpranmış durumları gözlenmekte olup,yine de hali hazırda kullanılabilecek pozisyondadırlar.

D-) Makine imalatları yönüyle

İşletmede sebze veya meyvelerin bozulmalarını önleyerek sevk tarihine kadar saklanması amacıyla 3 adet soğuk hava deposu (ana binada yüklemeye hazır bekleme ünitesi, konvansiyonel


D-) Makine imalatları yönüyle

İşletmede sebze veya meyvelerin bozulmalarını önleyerek sevk tarihine kadar saklanması amacıyla 3 adet soğuk hava deposu (ana binada yüklemeye hazır bekleme ünitesi, konvansiyonel ürün (organik ürün) işleme ünitesi, yan binada ise soğuk hava ünitesi) tesis edildiği görülmüştür. Soğuk hava depolarından ilki ana binada yüklemeye hazır bekleme ünitesi olup birbirine bağlantılı iki odadan oluşmaktadır. Soğuk odanın Deniz Soğutma Makineleri Ltd. Şti. firması tarafından kurulmuş olduğu, 6 cm kalınlığında pvc duvar ve tavan panellerden ve soğuk oda kapısından oluştuğu anlaşılmaktadır. İçerisinde 1 adet soğuk oda cihazı tavana montajlı vaziyette, dış ünitesi de tesisin arka kısmında yerde bulunmaktadır. Söz konusu cihazın tanıtıcı levhasının üzerinde olmadığı görülmüş olup kapasitesi tespit edilememiş olmakla birlikte soğuk odanın hacmi üzerinden kapasite değeri yaklaşık olarak belirlenerek bunun üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Soğuk odalardan diğeri ana binada konvansiyonel ürün (organik ürün) işleme ünitesi olup bu soğuk odanın da Deniz Soğutma Makineleri Ltd. Şti. firması tarafından kurulmuş olduğu, 6 cm kalınlığında pvc duvar ve tavan panellerden ve soğuk oda kapısından oluştuğu anlaşılmaktadır. İçerisinde 1 adet soğuk oda cihazı tavana montajlı vaziyette, dış ünitesi de tesisin arka kısmında yerde bulunmaktadır. Söz konusu cihazın tanıtıcı levhası üzerinde yırtılmış kısımlar bulunduğundan marka, model, tip gibi özellikleri tam olarak tespit edilememiş ancak gücünün 7,55 kW olduğu okunabilmiştir. Soğuk odalardan üçüncüsü yan binada soğuk hava ünitesi olarak isimlendirilmiş olup tesiste elektrik olmaması nedeniyle kilitli kapısı açılamamış dolayısıyla iç kısmı ile ilgili bir inceleme yapılamamıştır. Dışarıdan yapılan incelemede ise 4 adet soğuk oda cihazı dış ünitesinin yerde bulunduğu görülmüştür. Dış ünitelerde Dorin marka H403CC modelinde kompresör kullanıldığı görülmüş olup buradan ve soğuk odanın dıştan tespit edilebilen yaklaşık hacmi üzerinden değerlendirme yapılmıştır.

Tesiste yaş sebze ve meyvelerin paketlenmesi amacıyla ana binada Bağsan marka 12450/16 modelinde 2016 yılı yapımı ve 71 seri nolu paketleme makinesi kurulu olduğu görülmüştür.
Tesisisin dış kısmında demonte ve bir kısım parçaları sökülmüş vaziyette Üçyol Makine Sanayi yapımı sınıflandırma makinesi bulunduğu görülmüştür. Bu makine ile yaş veya kuru sebze veya meyveler, boyutlarına göre sınıflandırılarak ayrıştırılabilmektedir.

Tesisin arka cephesinde giriş kapısı yapılmak suretiyle tesisat odası bulunduğu görülmüş olup odada tesisin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Tursan marka, TSH 1508 tipinde, T10 21201 seri nolu, 7 m3/h debide ve 70 mss basma yüksekliğine sahip hidrofor ve buna bağlı 200 lt genleşme deposunun ve tesisatının montajlı vaziyette bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tesisin çatısında sıcak su ihtiyacını karşılamak amacıyla vakum tüplü güneş enerjisi sistemi kurulduğu görülmüştür.

Tesiste bulunan ofis, büro ve toplantı salonu gibi kısımların ısıtılması ve soğutulması amacıyla split klimalar bulunduğu görülmüş olup, klimaların dış üniteleri incelendiğinde 1 adet Toshiba marka ve 3 adet LG-Beko marka olmak üzere toplam4 adet klima bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu klimalardan Toshiba marka olan klimanın dış ünitesinden 2,65-2,70 kW soğutma, 2,95-3,00 kW ısıtma kapasitesinde, 52500689 seri nolu, RAS-10UAH-E4 tipinde bir cihaz olduğu görülmüş ancak iç ünitesinin bulunduğu odanın kilitli olması nedeniyle iç ünite görülememiştir. Dış ünitesi LG-Beko olan 3 adet klimanın 2 tanesinin bulunduğu odaların da kapılarının kilitli olması nedeniyle bu klimaların da iç üniteleri görülememiş ve dolayısıyla kapasitesi tespit edilememiş olmakla birlikte, LG-Beko olan klimalardan 1 tanesinin iç ünitesi muhasebe odasında görülmüştür. Görülen bu klimanın LG Beko marka, LG-BKE 5610D modelinde, 12400 Btu/h soğutma 13500 Btu/h ısıtma kapasitesinde duvar tipi split klima cihazı olduğu anlaşılmıştır. İşletmenin büro-ofis-mutfak alanlarında yapılan incelemede ise; masalar, sandalyeler, raflar, tüplü ocak, mini buzdolabı, fırın gibi cihaz ve ekipmanlarında bulunduğu görülmüştür.

İşletmenin girişinde zemin üstü tip kamyon ve tır kantarı bulunduğu tespit edilmiş ancak kantarın kapasitesi ile ilgili herhangi bir veriye ulaşılamamış olup kapasitesi belirlenememiştir. Ayrıca tesise yük indirme ve bindirme işlemi için gelen araçlara bu işlem yapılırken yardımcı olma maksadıyla saç ve demir profil malzemeden yapılmış yükleme rampası yapıldığı görülmüştür. Ayrıca işletmede malzeme taşıma ve yükleme amacıyla kullanılan 2 adet transpalet makinesi çeşitli ebatlarda raf üniteleri, çalışma masaları, bulunduğu tespit edilmiştir.

İşletmenin basınçlı hava gereksinimi karşılamak amacıyla ana bina arka cephesinde ve zeminde montajlı vaziyette Sarmak marka, Kaplan270 tipinde, 5,5 kW gücünde, 2002 yılı yapımı, 44238 seri nolu kompresör ve aynı marka ve modelde 500 lt genleşme deposu bulunduğu tespit edilmiştir.
İşletmede bulunan malzeme, makine eve ekipmanların değeri tespit edilirken alınıp satılabilirliği, yıpranmışlığı, görülebilen ve tespit edilebilen özellikleri üzerinden piyasa araştırmalarından yararlanılmıştır. Görülemeyen yada üzerinde tanıtıcı cihaz levhası bulunmayan malzeme makine ve ekipmanlar ile ilgili olarak ise bu ekipmanların bulunduğu ortama ve yaptığı işe bağlantılı olarak değerini belirlemede yardımcı olabilecek ipuçları üzerinden yada ortalama özelliklerde olduklarının kabulü üzerinden değerlendirmeleri yapılmıştır.

Adresi : Umurlu Organize Sanayi Bölgesinde Yer Alan 'Jantsa' Fabrikasının Güney Cephesindedir. Aydın - Denizli Karayoluna 200M Mesafededir. Efeler / AYDIN

Taşınmaz Yüzölçümü : 5.232,65m²

İmar Durumu :Taşınmaz Efeler Belediyesi sınırları içerisinde, 1:100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında; sulama sahası içerisinde kalmaktadır. Devlet Su İşleri Coğrafi Bilgi Sistemine göre söz konusu parsel 'Sultanhisar Sulama Sahasında' kalmaktadır.

Kıymeti : 1.281.181,00 TL (TAM HİSSE)

KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.

1. Satış Günü : 22/10/2019 günü 11:00 - 11:05 arası

2. Satış Günü : 26/11/2019 günü 11:00 - 11:05 arası

Satış Yeri : Ramazan Paşa Mah. Barbaros Cad. No16/Z-95 Efeler Belediyesi Mezat Salonu - Bedesten İş Merkezi EFELER / AYDIN
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6-Düzenlenecek satış ilanının tapuda adresi bulunmayan ve/veya tapuda kayıtlı adreslerinde bulunmayan ve adli tebligatı iade edilen ilgililere de ilanen tebligat yerine geçecektir.

7- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/72 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.01/08/2019

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR