MERSİN 8. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İcradan satılık üst yapı kullanım hakkı devir bedeli

MERSİN 8. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00787931
Şehir : Mersin / Akdeniz
Yayınlandığı Gazeteler

YENİ ŞAFAK 16.04.2018
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2015/244 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
3215885 TL
Birinci Satış Günü
:
29.05.2018 14:00
İkinci Satış Günü
:
25.06.2018 14:00
Satış Yeri
:
Yeni Adliye 8.İcra Müdürlüğü Mezat Salonu No: Z20 Akdeniz Mersin

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.MERSİN 8. İCRA DAİRESİ

2015/244 TLMT.
( ÜST YAPI KULLANIM HAKKI DEVİR BEDELİ)AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
ÜST YAPI KULLANIM HAKKI DEVRİ:
Özellikleri : Mersin İl, Akdeniz İlçe, M Ada, 3/5, 4/1- Parsel, Mersin İli Akdeniz İlçesi, Mersin Serbet Bölgesi sınırları içerisinde bulunan, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılmış, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait Abdo Deletlioğlu tarafından kullanılan, M Adası, 3/5, 4/1-2-3 ve 5/1-2 nolu parseller üzerinde toplam 6.330,00 m2 yüzölçümlü açık alan taşınmaz üzerinde 3218 Sayılı Serbet Bölge Kanuna tabi 5.006 m2 yapının üst yapı kullanım hakkı devir bedeli satışa sunulmuştur. Taşınmaz Abdo Deletlioğlu işletmesine ruhsatlıdır. 110 m2 tabanlı, Z+2 katlı idari bina ve 4676 m2 alanında soğuk hava depoları ve müştemilatlarından oluşmaktadır. İdari bina ve soğuk hava deposunun bulunduğu toplam alan 5.006 m2'dir.
Faaliyet Ruhsatı :
BaşlangıçTarihi:31/01/1995
Faaliyet Süresi : (30 Yıl )
Yap-işlet-devret modeli ile yapılan yapıının faaliyet ruhsatının 30 yıllık olduğu, buna göre Abdo Deletlioğlu'nun faaliyet süresinin 31/01/2025 tarihinde biteceği ancak yaptığı inşaattan dolayı inşaat yapım süresinin bu süreye ekleneceği böylelikle faaliyet süresinin son tarihinin 31/07/2026 tarihi olacağı, Abdo Deletlioğluna tahsis edilen açık alan için yıllık kira bedelinin 2,66 USD/m2 olduğu Serbest Bölge Müdürlüğünce bildirilmiştir.
İdari Bina: Zemin kat ve üzerinde 2 kat olmak üzere toplam 3 katlıdır. Taban oturumu 110 m2dir. zemin katta bir antre, mutfak, yemek ve soyunma ksım, wc, depo, 1. kata çıkan merdivenler ile genel wc bulunmaktadır. Zemin katta yerler 50x50 granit ile kaplı, panel, wc ve soyunma odası seramik kaplıdır.tavanlar asma tavan ve süslemlerin üzeri plastik boyalıdır. Penceler pvc doğramadır. 1. kat 4 oda mutfak ve 2 adet wc ve holden oluşmaktadrı. 2. katta 3 oda özel wc ve arşiv odası bulunmaktadır.
Depolar: Depoların dışında Pvc siding kaplama olup, tüm depo duvarları betopan sandviç duvar olup dışı plastik kaplıdır. Enerji odasının döşemeleri seramik kaplı olup, diğer tüm depo zeminleri beton şaplı döşemedir. 6 adet depo mevcuttur. Depo kapıları demir profil doğramadır. Depolar birbirlerine bağlantı holleri ile bağlanmıştır. Duvarları darbelere karşı koruyan 1,20 metrede bir dikmelerle desteklenmiş 1,5 metre yüksekliğinde demir boru profil bariyerler mevcuttur. Depo yükseklikleri 6 metredir. Depo alaı müştemilatları ile birlikte 4.676 m2'dir. İdari bina 3B mimari sınıf yapılar kategorisinde, soğuk hava depoları 3A mimarı sınıfı yapılar kategorisindedir ve yıpranma yapı %15'dir.
Mekanik Tesisat Yönü ile Değerlendirme: 2 adet 2 şer kapaklı evrak dolabı, altı metal üstü ahşap etejerli çalışma masası küçük orta sehpasından ibaret çalışma masası, Sarı suni deri kaplama metal ayaklılık misafir koltuğu ve döner ayaklı altı adet çalışma koltuğu,Bir adet toplama kasası, LCD monitör ve yazıcısından ibaret masa üstü bilgisayar. Fujiton marka kayıt cihazı, acer marka lcd monitör ve 6 adet kameradan ibaret güvenlik kamerası seti, 12 BTU Mitsubishi marka duvar tipi klima iç ve dış ünitesiyle birlikte, Ricorhafrica 1113 fotokopi makinesi, Samsung marka 12 BTU duvar tipi klima, Casper marka LCD monitör ve PC kasası ile komple masaüstü bilgisayar. Ahşap dört çekmeceli makam masası, etejer orta sehbası, 4 kapaklı konsol ve tv sehbasından ibaret çalışma masası, döner ayaklı çalışma masası, 2 adet misafir koltuğundan ibaret ahşap ayaklı sarı suni deri kaplamalı koltuk takımı, 3+2+1 siyah suni deri koltuk takımı, Philis marka 120 ekran LCD TV, Bosch marka mini buzdolabı, Shar marka 18 BTU duvar tipi klima, Ahşap ve siyah plastik oval toplantı masası ve 8 adet dönerli koltuk, Sony marka XB6 müzik seti ve kapaklı camlı siyah ahşap kabini, 2 adet büyük hoporlör ile birliket, Midea marka 12 BTU duvar tipi klima, Soğutma gurubu (-5, +5 NH3 Amnoyak soğutmalı tesisatı komple 13 oda için ) 4 adet MyckomSermetik kompresör (kayı-kasnaklı ) 55 kva elektrik motorlu, 4 adet yağ separatörü, 4 adet Yoğuşturucu kondens tankı, 4 adet likit tankı, Soğutma kulesi, genişleme tankı, 4 adet genişleme valfı, Evaparatöe her odada 2 adet 13 oda x 2 adet değişik güçlerde, Ekspensyşın valf (evaparatör üzerlerinde), 13 adet soğuk oda kapısı, Elektrik panosu ve otomasyon panosu, Çelik boru likit gaz hattı ve boru izalasyonu komple 13 oda için, Cater pliller marka jenaratör 1997 imal yılı 300 F3 Kva, Hyster marka değişik plakalarda 5 adet forklift olmak üzere mekanik tesisat yönü ile ayrınıtısı yazılı makine ve eklentilerinin toplam kıymetinin 511.070,00 TL olduğu değerlendirilmiştir.
Genel İcmal:
İdari Bina Değeri : 242,550,00 TL
Soğuk Hava Deposu ve Müştemilatı Değeri: 2.462.265,00 TL
Demirbaş, Makine, taşı ve Soğutucu Sistem Değeri: 511.070,00 TL
ÜST YAPI KULLANIM HAKKI DEVİR BEDELİ DEĞERİ: 3.215.885,00TL ( Taşınmazın arsası hazine adına kayıtlı olduğundan arsa değeri hesaplanmamıştır)
Kalan faaliyet süresince elde edilebilecek gelir tutarı keşif tarihi itibariyle 3.047.805,98 TL olarak hesap edilmiştir.
Adresi : Karaduvar Mah. Serbet Bölge 6.Cad. No: 19 Akdeniz / MERSİN
Yüzölçümü : 6.330 m2
Kıymeti : 3.215.885,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 29/05/2018 günü 14:00 - 14:10 arası
2. Satış Günü : 25/06/2018 günü 14:00 - 14:10 arası
Satış Yeri : Yeni Adliye 8.İcra Müdürlüğü Mezat Salonu No: Z20 Akdeniz Mersin
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV ile Serbest Bölge Kanunu ve yönetmeliği gereğince faaliyet ruhsatı alımına ilişkin masraflar, açık alan kira sözleşmesine ilişkin masraflar veyine teslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5-"3218 sayılı SERBEST BÖLGELER KANUNU veSERBEST BÖLGELER UYGULAMA YÖNETMELİĞİ gereğince; ihale alıcısının ihale konusu yerde bizzat faaliyet gösterebilmesi için; Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde ilgili kanun, ilgili yönetmelik kapsamında faaliyet ruhsatı alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu hususta ilgili Serbest Bölge Müdürlüğü 'nün mevzuat uyarınca gerekli belge-bilgi-sözleşmelerin düzenlenerek imzalanması ve gerekli ücret-harç-ödentilerinin ödenmesi ile işletici firma ileaçık alan kira sözleşmesinin de tanzim ve imza edilerek gerekli ödemelerinin yapılması faaliyet ruhsatı bulunmayan ihale alıcısı tarafından serbest bölge faaliyet ruhsatı alınması zorunludur. İhale alıcısının ihale tarihi itibari ile Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü nezdinde faaliyet ruhsatı bulunmaması durumunda;bölgede bizzat faaliyette bulunmak isteyen gerçek veya tüzel kişi ihale alıcısına “Faaliyet Ruhsatı” almak için ihale bedelinin ödenmesi için verilecek sürenin son gününden itibaren başlamak üzere ve ihale bedelinin tam ve eksiksiz olarak verilecek süre içerisinde ödenmiş olması durumunda;talebi üzerine 30 gün süre verilecektir. Bu süre içerisinde faaliyet ruhsatının alınmasının sair haklı sebeplerle gecikeceğinin anlaşılması durumunda 1 defaya mahsus olmak üzere ve süre dolmadan evvel talep edilmesi durumunda Müdürlüğümüzce 15 gün ek süre daha verilebilecektir."Bu hususta gerekli bilgiler için Bu hususta gerekli bilgiler için;
;https://www.ekonomi.gov.tr/portal/faces/home/yatirim/serbestBolgeler/SBMevzuat?Http://www.mesbas.com.tr/web sayfalarının incelenebileceği,
6-Serbest Bölgeler Uygulama Yönetmeliği 8. Maddesi uyarınca " Arazisi hazineye ait serbet bölgelerde işletici, B.K.İ ve kullanıcılar tarafından inşa ettirilen bina ve tesisler, faaliyet ruhsatının sona ermesi veya faaliyet ruhsatının iptali halinde Haziyene intikal edeceği, yine yönetmeliğin 14. Maddesi uyarınca faaliyet ruhsatının iptalini gerektiren hallerden birinin tespit edilmesi veya faaliyet ruhsatının firma talei üzerine işlemden kaldırılması halinde ise üst yapı ve tesisler, ön görülen faaliyet süresi dahi dolmadan Haziyene intakal edebileceği,
7- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
8- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2015/244 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.08/04/2018
(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR