MENDERES İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

İcradan satılık çiftlik

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN00753577
Şehir : İzmir / Menderes
Semt-Mahalle : GÖRECE CUMHURİYET MAH. / GÖRECE
Yayınlandığı Gazeteler

GÜNEŞ 16.02.2018
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2016/913 TLMT.
Muhammen Bedeli
:
1261253 TL
Birinci Satış Günü
:
19.04.2018 10:00
İkinci Satış Günü
:
15.05.2018 10:00
Satış Yeri
:
Menderes Belediyesi Nikah Sarayı ve Kongre Sanat Merkezi - Barbaros Mahallesi 408 sk. No: 2 Çevre yolu üzeri MENDERES/İZMİR

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.
MENDERES
İCRA DAİRESİ
2016/913 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
TAPU KAYDI : İzmirİli, Menderes İlçesi, Görece Köyü , Pirce Mevkii, 921 ada, 1 parsel sayılı5.730,74 m2 yüzölçümlü , Tavuk Çiftliği ve Müstahdem Binası ve Tavukhane Binası vasıflı taşınmaz, YÜZÖLÇÜMÜ : 5730,74 m2
ÖZELLİKLERİ :Satışakonu İzmir ili Menderes İlçesi Görece Köyü Pirce mevkii 921 ada 1 parselde kayıtlı tavuk çiftliği, ve müstahdem binası tavukhane vasıflı taşınmaz İzmir ili, Menderes ilçesi, Hürriyet Mahallesinde Plevne caddesi üzerinde kalmaktadır.Ancak komşu 921 ada 2 parselle aynı bahçe içerisinde yer almış olduğundan ve birlikte kullanıldığından Plevne ile Menderes İzmir Çevre Yolunun kesişiminde kalmış gibi gözükmesine rağmen çevre yoluna cephesi bulunmamaktadır. Taşınmazın üzerinde bulunan binaların adresinin komşu 2 parselle birlikte kullanılmasından dolayı Hürriyet Mahallesi, Çevre Yolu Caddesi, No:16,16/1,16/2,16/3 olduğu tespit edilmiştir.
Taşınmaz üzerinde 5 ayrı vasıf ve özellikte inşaai muhdesat bulunmaktadır. Belediye arşivinde yapılan incelemeye göre taşınmaz üzerinde bulunan inşaai muhdesatlarınbir kısmının 2981 sayılı İmar Affı Kanunu kapsamında mimari projesi bulunmakta , Mimari proje tek katlı 1050 m2 alanlı binada olup, diğer kısımların ise yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi gibi yasal belgeleri bulunmamaktadır. Belgesi olmayan binalara 1996 , 2000 , 2011 ve 2014 yıllarında belediyenin encümenince yıkım kararı verilmiştir. Taşınmaz üzerinde bulunan (rapor ekikrokide A ile gösterilmiştir) tek katlı betonarme bina keşif sırasında içi tamamen boştur.Çatısı iskeleti demir profilden yapılmıştır. Üstü trapez saç kaplıdır. Dış duvarları sıvalı ve badanalıdır. Ön tarafında büyük bir demir saç ve profillerden yapılmış sürme kapı vardır. İç duvarlar sıvasızdır. İç kısmındaki bir kısım kolonlar betonarmedir.Bir kısım kolonlar yuvarlak demir boru şeklindedir. Yapı yaklaşık 3965,61 m2 alana sahiptir. Bina yaklaşık 30 yıllıktır. Taşınmazdaki diğer tek katlı yığma binanın (rapor ekikrokide B ile gösterilmiştir) çatısıkısmi Marsilya tipi kiremit ve kısmi eternit görünümlü saç çatıdır. Binanın dışı sıvalı ve badanalıdır. Dış kapısı ahşaptır. İçi sıvalı ve kireç badanalıdır. Dış doğramalar ahşaptır. İç kapılar ahşap camlıdır. Bina tabanı kaba betondur. Binanın çatısının tavan altı drolit kaplıdır. Yemekhane olarak kullanılmaktadır. Bina yaklaşık olarak 102,06 m2 dir. Bina yaklaşık olarak 30 yıllıktır. Taşınmazdaki bir diğer tek katlı yığma binanın (rapor ekikrokide C ile gösterilmiştir) çatısı iskeleti ahşap olan üstü eternitgörünümlü saç kaplanmıştır. Dışı sıvalı ve badanalıdır. Dış kapısı ve dış doğramaları ahşaptır. Tabanı kaba betondur. Bina yaklaşık 19,73 m2 olupyaklaşık 30 yıllıktır.
Taşınmazdaki bir diğertek katlı betonarme binanın (rapor ekikrokide D ile gösterilmiştir) keşif sırasında içi tamamen boş vaziyettedir. Çatısı iskeleti demir profilden yapılmıştır. Üstü trapez saç kaplıdır. Dış duvarları sıvalı ve badanalıdır, ön tarafında duvar yoktur tamamen açıktır. İç duvarlar sıvasızdır. Tabanı kaba betondur. Kolonlar betonarmedir. Yapı yaklaşık 363,26 m2 olup binanın 246,58 m2 lik kısmı satışa konu1 parsel üzerinde , 116,68 m2 lik kısmı da komşu 2 parsel içinde kalmaktadır. Bina yaklaşık 30 yıllıktır.Taşınmazda mevcut bir diğer yapı (Rapor eki krokide E ile gösterilmiştir) iki katlı binadır. Bina dışı sıvalı ve badanalıdır. Dış kapısı Çelik kapıdır.Dış doğramalar ahşaptır. Üst kata çıkış bina içinden betonarme merdivendir. Merdiven seramik kaplıdır. Korkuluğu demir profildir. Binanın zemin katında 2 adet büro olarak kullanılan oda vardır. Odaların tabanı cilalı çıralı çam rabıtadır, iç duvarları sıvalı ve badanalıdır. İç kapılar Amerikan panel kapıdır. Üst katta iki oda vardır. Büro olarak kullanılmaktadır. Odaların tavanı çatı altı olup çatı altı cilalı ahşap çıralı çam lambri döşelidir. Tabanları cilalı çıralı çam rabıtadır.Bina taban alanı 96,90 m2 olup iki katın toplamı yaklaşık 160,00 m2 dir. Bina yaklaşık 30 yıllıktır.Satışa konu taşınmaz 1/25000 lik İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı içerisinde Tahtalı Barajı Uzak Koruma sahası içinde 1/25000 lik Tahtalı Barajı Çevre düzeni planında uzun mesafeli Koruma alanı içinde plan notlarının 7.35 maddesindeki plan hükümlerine tabi olup ,Uzun mesafe alanı içerisinde kullanım şartı olarak Mezarlık alanında kalması sebebiyle söz konusu parselin özel anlamda kullanılması mümkün değildir. 1/1000 lik uygulama imar planı içerisinde olmaması nedeniyle 3194 sayılı imar kanunu 18. maddesine göre zaiyat verildikten sonra imarlı hale gelmesi söz konusu değildir. Taşınmaz üzerinde bulunan ve 2981 sayılı yasa çerçevesinde tespiti yapılmış ve imar affından yararlanmış olan deponun 1050 m2 lik kısmıharicindeki diğer binalar imar mevzuatına göre kaçak olarak yapılmıştır. Belediye tarafından birçok kez mühürlenmiş ve yıkım kararıverilmiş, konum ve alan olarak ruhsata bağlanmasımümkün değildir.Bu yapıların kıymeti enkaz bedeli olarak değerlendirilmiştir. Taşınmaz İzmir Menderes -Kuşadası yoluna çok yakın, hava limanınaçok yakın olup, yıkım karan olmasına rağmen işyeri olarak kullanılmakta,elektrik enerjisi ve suyu bulunmakta, ulaşımı kolay , talep gören depolama bölgesine yakın bulunmaktadır. Mezarlığın bitişiğinde ve imar planlarında mezarlık alanı içinde bulunmakta, ana yola cephesi bulunmamaktadır. Taşınmaz Gaziemir ilçe merkezine 4200 metre ,Menderes İlçe merkezine 4000 metre mesafededir. Alış veriş merkezlerine yakın konumdadır. Belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır.
İMAR DURUMU : 1/25000 lik İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı içerisinde Tahtalı Barajı Uzak Koruma sahası içinde, 1/25000 lik Tahtalı Barajı Çevre düzeni planında uzun mesafeli Koruma alanı içinde , plan notlarının 7.35 maddesindeki plan hükümlerine tabidir. Uzun mesafe alanı içerisinde kullanım şartı olarak Mezarlık alanında kalmaktadır.
Kıymeti : 1.261.253,44 TL
KDV Oranı : %18
1. Satış Günü : 19/04/2018 günü 10:00 - 10:10 arası
2. Satış Günü : 15/05/2018 günü 10:00 - 10:10 arası
Satış Yeri : Menderes Belediyesi Nikah Sarayı ve Kongre Sanat Merkezi - Barbaros Mahallesi 408 sk. No: 2 Çevre yolu üzeri MENDERES/İZMİR
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır. 5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/913 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.13/02/2018

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR