KOCAELİ 8. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kocaeli İzmit'te 47 m² dükkan icradan satılıktır (çoklu satış)

KOCAELİ 8. İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumun/Kuruluşun Aktif İlanları // Kurumun/Kuruluşun Arşiv İlanları // Kurumun/Kuruluşun Tüm İlanları
Künye ve Kayıt Bilgileri İlanın Kanuni Dayanağı
BİK İlan No : ILN01188484
Şehir : Kocaeli / İzmit
Semt-Mahalle : YENİDOĞAN MAH. / YENİDOĞAN
: 47
Yayınlandığı Gazeteler

MİLLİ GAZETE 10.07.2020
Gazetenin Diğer Aktif İlanları
Gazetenin Sitesine Git
İCRA İLANI ÖZET BİLGİLERİ
Dosya No
:
2019/125899 ESAS
Muhammen Bedeli
:
300,000 TL
Birinci Satış Günü
:
10.09.2020 10:00
İkinci Satış Günü
:
06.10.2020 10:00
Satış Yeri
:
3 Nolu Mezat Salonu - Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:59 İç Kapı No:Z 01 (Giriş Gülvatan Sok. İçerisindendir.) MERKEZ / KOCAELİ

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun 126. maddesi hükmü mucibince yayınlanmıştır.

BASIN İLAN KURUMU Mevzuatına Git »

TAKİP ET Yazdır
İlan Metni

T.C.KOCAELİ 8. İCRA DAİRESİ
2019/125899 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Kocaeli İl, İzmit İlçe, Yenidoğan Mah. 1049 Ada, 167 Parsel, 2 Nolu Bağımsız Bölüm Taşınmazın yakın civarında yapılaşma yüksek seviyededir. Çevredeki yapılar alt katları dükkan -üst katları mesken, yahut tamamı dükkan+ iş yeri teşekkülü göstermektedir. Taşınmazın bulunduğu bina D-100 Karayolunun İzmit -İstanbul istikametinde yan yol üzerinde konumludur.. Çevresinde araç ve yaya trafiği yoğundur. Taşınmaz toplu taşıma güzergahı üzerinde yer almaktadır. Yer aldığı muhitte muhtelif alanlarda hizmet veren işletmeler bulunmaktadır.Taşınmazın hali hazırda, yol, elektrik, su, doğalgaz, internet vs. Gibi alt yapı imkanlarından istifadesi bulunmaktadır. Taşınmaza ulaşım toplu taşınmaz ve özel araçlar ile sağlanabilmektedir. Tapu kayıtlarında, 2 bağımsız bölüm numarasına sahip, kıymet takdirine konu olan taşınmaz, projesine göre, yer aldığı binanın zemin katında ve bina girişine göre sağ cephedeyer alan dükkandır. Taşınmaz, yaklaşık 43 yıllık bir binanın zemin katında yer almaktadır.İzmit Belediyesi Arşivlerinde, konu taşınmaza ait kat irtifakına esas, tadilat mimari projesi incelenmiş olup, taşınmaz projesine göre;dükkan + wc hacminden oluşmakta olup, 47 m2 net, 54 m2 brüt kullanım alanına sahiptir. Taşınmazın vitrin cephesi yaklaşık 6,80 metredir. Taşınmaz hali hazırda kiracı tarafından kadın kuaförü olarak işletilmektedir. İçerisinde zeminler seramik kaplama, duvarlar kısmen plastik boyalı, kısmen dekoratif kağıt kaplamalı, tavanları ledli asma tavandır. Wc de zeminler ve duvarlar seramik ile kaplıdır. İçerisinde doğalgaz ile ısıtma sağlanmaktadır. Taşınmaz içerisinde yer alan kiracı iletişim bilgisi ve kişisel bilgi paylaşmamış ancak dükkan kirasının aylık 1.200 TL olduğunu beyan etmiştir. Beyan edilen kira değerinin bölge rayiçlerine uygun olduğu düşünülmektedir. Taşınmazın yer aldığı bina, zemin + 7 normal kattan oluşmaktadır. Bitişik nizam yapı düzeninde ve betonarme karkas yapı cinsinde yaklaşık 43 yıl önce inşa edilmiştir. Binanın zemin katında 2 adet dükkan, normal katlarının her birinde 2'şer adet mesken bulunmaktadır. Bina dış cephesi boyalı ve bakımlıdır.
Taşınmazın yer aldığı bina, 26.08.1976 tarihli, 8/16 Nolu Yeni Yapı Ruhsatına; 1984 Tarihli, bila Nolu İskan Belgesine sahiptir.Belgeler oldukça eski olduğundan iskan belgesinin tarihi ve numarası net olarak okunamamıştır.
Taşınmaz, 1999 Marmara Depremine maruz kaldığı bilinmekte olup, belediye arşivinde deprem kaydına ilişkin herhangi bir tespit bulunmamaktadır. Bu nedenle depremde hasar almadığı düşünülmektedir.
Adresi : Kocaeli ili, İzmit ilçesi, Zabıtan Mahallesi,İstanbul Karayolu Caddesi, Kardeşler Apartmanı, No:92/2A adresinde yer alan dükkandır.
Yüzölçümü : 364 m2
Arsa Payı : 10/128
İmar Durumu :İzmit Belediyesi İmar Biriminden alınan şifahi bilgiye göre; dava konusu taşınmazın yer aldığı parsel, 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı dahilinde ve T3-Ticaret Sahasısınırları içerisinde yer almaktadır. Parselin yapılaşma koşullarıAyrık Nizam - TAKS: 0.50, KAKS: 2.00, Hmax: 5 kat olarak verilmiştir. Parsel üzerindeki yapı hali hazırda toplam 8 katlı olup, güncel imar durumuna bakıldığında parselin yapılaşma koşullarının olumsuz olarak değiştiği görülmektedir.
Kıymeti : 300.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu Kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 10/09/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 06/10/2020 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : 3 Nolu Mezat Salonu - Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:59 İç Kapı No:Z 01 (Giriş Gülvatan Sok. İçerisindendir.) MERKEZ / KOCAELİ
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Kocaeli İl, Derince İlçe, Çenedağ Mah. 2327 Ada, 11 Parsel, 1 Nolu Bağımsız Bölüm Kıymet takdirine konu taşınmaz, Taşınmazın yakın civarında yapılaşma yüksek seviyededir. Çevredeki yapılar alt katları dükkan -üst katları mesken, yahut tamamı dükkan+ iş yeriteşekkülü göstermektedir. Taşınmazın bulunduğu bina D-100 Karayolunun İzmit -İstanbul istikametinde yan yol üzerinde konumludur.. Çevresinde araç ve yaya trafiği yoğundur. Taşınmaz toplu taşıma güzergahı üzerinde yer almaktadır. Yer aldığı muhitte muhtelif alanlarda hizmet veren işletmeler bulunmaktadır.Taşınmazın hali hazırda, yol, elektrik, su, doğalgaz, internet vs. Gibi alt yapı imkanlarından istifadesi bulunmaktadır. Taşınmaza ulaşım toplu taşınmaz ve özel araçlar ile sağlanabilmektedir.Tapu kayıtlarında, 1bağımsız bölüm numarasına sahip, kıymet takdirine konu olan taşınmaz, projesine göre, yer aldığı binanın zemin+ asmakatında ve bina girişine göre en sol cephedeyer alan dükkandır. Taşınmaz, yaklaşık 25 yıllık bir binanın zemin katında yer almaktadır.Derince Belediyesi Arşivlerinde, konu taşınmaza ait kat irtifakına esas, tadilat mimari projesi incelenmiş olup, taşınmaz projesine göre;zemin katı 35 m², asma katı 47 m² olmak üzere toplam net alanı 82 m², brüt alanı 92 m² olan dükkandır. Mahallinde yapılan gözlemler ve projeler karşılaştırıldığında, taşınmazın zemin katında projede bina sığınak olarak tasarlanan hacmin bir kısmının dükkana dahil edilerek zemin kat alanının yaklaşık 70 m²' ye çıkarıldığı görülmüştür. Mahallinde dükkan işletmecisinin tarafımıza izin vermemesi nedeni ile birebir ölçüm yapılamamıştır. Tespitler görsel tespitlere dayanmaktadır. Taşınmazın mahallen yaklaşıktoplam 117 m² net alana, 131 m² brüt alana sahip olduğu görülmüştür. Taşınmazın vitrin cephesi yaklaşık 5 metredir.Taşınmaz hali hazırda mal sahibitarafındanoto galeri olarak işletilmektedir. İçerisinde zeminler seramik kaplama, duvarlar kısmen plastik boyalı, kısmen dekoratif kağıt kaplamalı, tavanları alçı sıva üzeri boyalıdır. Wc de zeminler ve duvarlar seramik ile kaplıdır. Taşınmazın yer aldığı bina, zemin + asma kat + 5 normal kattan oluşmaktadır. Bitişik nizam yapı düzeninde ve betonarme karkas yapı cinsinde yaklaşık 24 yıl önce inşa edilmiştir. Binanın zemin katında asma katlı dükkanlar, üst katlarında meskenler bulunmaktadır. Bina dış cephesi boyalı ve bakımlıdır.
Taşınmazın yer aldığı bina, 27.11.1995 tarihli, 95/280 Nolu Yeni Yapı Ruhsatına;12.12.2000 tarihli 365 nolu Onarım ve Güçlendirme Ruhsatına sahiptir. Binanın iskan belgesi ve kat mülkiyeti bulunmamaktadır.Taşınmaz, 1999 Marmara Depreminde orta hasar almış olup, buna istinaden Onarım -Güçlendirme Ruhsatı ve projesi düzenlenmiştir. Ancak onarım- güçlendirmenin tamamlanarak, binanın fen kurallarına uygun hale getirildiği anlamı taşıyan Onarım- Güçlendirme İskanı bulunmamaktadır. Bu bakımdan onarım güçlendirmenin yapılıp yapılmadığı,yapılsa yerinde ne kadar doğru uygulandığı ile ilgili tespit yapılamamaktadır.
Adresi : Kocaeli ili, Derince ilçesi, Çenedağ Mahallesi, İstiklal Caddesi, Dış Kapı No:138 olan bina dahilinde yer alan 1 bağımsız bölüm nolu dükkandır.
Yüzölçümü : 605 m2
Arsa Payı : 46/605
İmar Durumu : Derince Belediyesi İmar Biriminden alınan şifahi bilgiye göre; dava konusu taşınmazın yer aldığı parsel, 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı dahilinde ve T1-Ticaret Sahasısınırları içerisinde yer almaktadır. Parselin yapılaşma koşullarıAyrık Nizam - TAKS: 0.40, KAKS: 1.20, Hmax: 3 katolarak verilmiştir. Parsel üzerindeki yapı hali hazırda toplam 7 katlı olup, güncel imar durumuna bakıldığında parselin yapılaşma koşullarının olumsuz olarak değiştiği görülmektedir.
Kıymeti : 400.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 10/09/2020 günü 10:15 - 10:20 arası
2. Satış Günü : 06/10/2020 günü 10:15 - 10:20 arası
Satış Yeri : 3 Nolu Mezat Salonu - Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:59 İç Kapı No:Z 01 (Giriş Gülvatan Sok. İçerisindendir.) MERKEZ / KOCAELİ
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6-İş bu ilan aynı zamanda elektronik ortamdaesatis.uyap.gov.tr adresinde ilan edilmiş olup, İİK.nun 127/2.maddesi uyarında tebliğ yapılamayan ilgililere tebliğ yerine geçer,

7-Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/125899 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK İLANLAR